Článok je špekuláciou autora, ktorý otvorene chváli Putina za to, že pozdvihol Rusko na medzinárodnej úrovni. Dominujú jeho vlastné hodnotové súdy, ktoré dopĺňa niekoľkými pravdivými a nepravdivými informáciami.
Astrológ ako zdroj? To vážne?
Autor článku sa v texte odvoláva len na jeden zdroj, ktorým je ruský astrológ Pavel Globa. Ten predpovedal rastúci vplyv Ruska medzi rokmi 2020 až 2050. S touto tézou autor súhlasí, ale na ďalšie zdroje sa už neodvoláva.
Miešanie právd a neprávd
Je viditeľný vzostup Ruska na medzinárodnej scéne. Od nástupu Vladimíra Putina do prezidentského postu v roku 2000 predvádza Rusko naozaj asertívnejšiu zahraničnú politiku, ako tomu bolo v 90-tych rokoch. Snaží sa udržiavať si vplyv v post-sovietskom priestore. Ak to nejde ekonomickou diplomaciou (vytvorenie euroázijskej ekonomickej únie), tak Rusko využíva vojenskú silu, ako napríklad v roku 2008 v Gruzínsku a v roku 2014 na Ukrajine.
Na Blízkom východe sa Rusko angažuje vo vojenskom konflikte v Sýrii na strane prezidenta Asada, ktorému (ako autor tvrdí) naozaj pomohlo udržať sa v prezidentskom kresle. Avšak tvrdenie, že hlavne vďaka nemu je Islamský štát v Sýrii porazený je už zavádzajúce tvrdenie, keďže k porážke Islamského štátu pomohli viaceré štáty, a tiež sýrske a kurdské ozbrojené sily.
Rusko sa taktiež snaží získať vplyv v niektorých afrických krajinách (Líbya, Stredoafrická republika atď.), kde sú prítomní ruskí žoldnieri.
Z údajnej sily Ruska autor odvodzuje tézu, že USA si kvôli rešpektu k ruskej sile radšej vybrali konflikt s Čínou. Je to však len autorova subjektívna interpretácia.
Autor pravdivo tvrdí, že vírus sa pravdepodobne prvýkrát objavil vo Wuhane v Číne, hoci jeho pôvod je stále predmetom výskumu, a že USA majú najviac nakazených a mŕtvych.
Takisto je pravda, že Trump odmieta tézu, podľa ktorej mu Rusko pomohlo do prezidentského kresla. Pravdou však už nie je, že o ruskom zasahovaní do amerických volieb nie sú stopercentné dôkazy. Správa Roberta Muellera o ruskom zasahovaní do amerických volieb potvrdzuje ruské zásahy avšak konštatuje, že vyšetrovatelia nenašli jednoznačné dôkazy o tom, že by Trump s Rusmi vedome spolupracoval.
Autor tvrdí, že po zvolení Trumpa sa prestalo hovoriť o protiraketovom štíte v Rumunsku a Poľsku. Vysvetľuje to práve silnejúcim vplyvom Ruska. Avšak štít v Rumunsku je v prevádzke od roku 2016 a v Poľsku sa jeho dostavba kvôli technickým problémom odložila na rok 2020.
Za všetkým stojí osvietený Putin
Článok je pozitívne ladený voči Rusku a jeho zahraničnej politike.
Autor subjektívne hodnotí ruské zahraničnopolitické kroky a jeho armádu, o ktorej autor bez dôkazov a faktov tvrdí, že disponuje najmodernejšími zbraňami na svete. Negatívne dopady ruských operácií (napr. obete bombardovania v spomínanej Sýrii) však autor neuvádza.
Napriek titulku článku „Prečo vplyv Ruska rastie“ (autor zabudol na otáznik) autor neanalyzuje žiadnu príčinu ruského vzostupu, len sumarizuje a subjektívne interpretuje vybrané udalosti, ktorých sa Rusko zúčastnilo. Jedinou príčinou ruského vzostupu tak má byť nástup Putina, od ktorého autor zosilnenie ruského vplyvu datuje.
Vybrané udalosti autor interpretuje nekriticky a preberá naratívy typické pre prokremeľskú propagandu o silnom a rastúcom Rusku pod Putinovým vedením, ktorého sa bojí aj USA.
Na titulke samozrejme Putin
Keďže je celý článok o Putinovi a o tom, ako údajne pozdvihol Rusko na medzinárodnej scéne, tak obrázok s Putinom je k takémuto článku vhodný.
Záver
Nekritický a pozitívne ladený text o Putinových zásluhách na narastajúcom vplyve Ruska vo svete, ktorý vynecháva negatívne dôsledky tohto vzostupu a aj napriek titulke nenachádza a neanalyzuje príčiny tohto vzostupu. V texte autor využíva aj pravdivé tvrdenia, ale často ich dopĺňa subjektívnymi a nepodloženými úsudkami, ktoré z článku vytvárajú neobjektívny chválospev Putina.
Celkové hodnotenie redakcie: 2,9/7
Autor analýzy: Štefan Ižák
Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi