Marian Kotleba, predseda politickej strany Kotlebovci – ĽSNS, v piatok 02.10.2020 zverejnil na svojom profile na Facebooku video, v ktorom vyjadruje stanovisko k vyhláseniu núdzového stavu vládou Slovenskej republiky. Má vyše 2 a pol tisíc zdieľaní a takmer 5 tisíc reakcií. Video s takto veľkým dosahom však obsahuje nepresné, ba až klamlivé informácie a dezinterpretované vyhlásenia premiéra Igora Matoviča.
Ukážkový alternatívny zdroj
Meno Marian Kotleba je pravdepodobne každému známe. Ako líder pravicovej strany Kotlebovci a poslanec NR SR je známy aj niekoľkými kontroverziami. Od šírenia extrémizmu, historickej inklinácie k stavovskej spoločnosti, kauzy so šekmi, až po popieranie holokaustu. Týmto radikálne pravicovým názorom a skutkom nezostal nič dlžný ani v ďalšom zo svojich videí, v ktorom tentokrát reaguje na vyhlásenia premiéra Matoviča z 30.09., deň pred vyhlásením núdzového stavu. Kotleba prekrúca a dezinterpretuje vyhlásenia premiéra.
Núdzový stav je kvôli nám, nie proti nám
Podstatou videa je snaha vysvetliť, prečo vláda zaviedla núdzový stav. Kotleba tvrdí, že vláda sa týmto opatrením snaží zatlačiť pokojné protesty voči jej politike, ktorá v posledných dňoch utŕžila značnú kritiku. Je otázne, či Kotleba týmto nepriamo neodkazuje na “svoje protivládne protesty”, ktoré sa po zavedení núdzového stavu nebudú môcť fyzicky konať.
Sloboda v digitálnom svete však podmienená núdzovým stavom nie je, preto táto situácia nikomu nebráni vytvoriť petíciu alebo protestovať vo virtuálnej podobe. Argument je týmto do istej miery neopodstatnený.
Ďalším z dôvodov zavedenia tohto stavu má byť Kotlebova obľúbená téma: Rómovia. Premiér ponúkol príklad Krompách, kde vodárne počas prvej vlny pandémie odmietli poskytnúť vodu rómskym spoluobčanom. Vzhľadom na to, že ide o ochranu zdravia občanov, by sa táto situácia počas núdzového stavu nemala opakovať. Kotleba dezinterpretoval tento príklad a prekrútil princíp núdzového stavu tvrdením, že toto opatrenie bolo prijaté kvôli Rómom. Kotleba je známy svojimi problematickými výrokmi na adresu rómskej menšiny, svojej povesti neostal nič dlžný ani v prípade tohto videa. Núdzový stav nie je vyhlásený pre potlačenie protestov alebo pre Rómov, ale pre zabezpečenie ochrany života a zdravia nás všetkých.
Na konci videa Kotleba vyjadruje názor, že spomínanými opatreniami sa posúvame od demokracie k totalite. Cieľom tohto textu je kriticky hodnotiť články a príspevky za účelom identifikovania dezinformácií a manipulačných techník.
V tomto prípade je potrebné uznať, že aj keď zavedenie núdzového stavu povoľuje ústava, hranica medzi správnymi opatreniami dočasne obmedzujúcimi slobodu a totalitou môže byť teoreticky veľmi tenká.
Je potrebné sa mať na pozore, avšak paradoxom je skutočnosť, že sa tohto naratívu drží človek, ktorý má so svojimi názormi a skutkami oveľa k totalite bližšie ako súčasná vláda.
Video editorské schopnosti ako nástroj manipulácie
Na to, aby Kotleba podporil svoj negatívny naratív o vláde, ktorá sa podľa neho pomocou núdzového stavu snaží len upevniť svoju moc, prekrúca a vytrháva z kontextu tvrdenia premiéra. Jedným z príkladov je aj tvrdenie, že premiér sa neporadil s pani prezidentkou o vyhlásení tohto stavu, lebo si neprečítal/nepozrel jej prejav. Manipulatívnym zostrihaním videa vyvoláva dojem, že pani prezidentka ako hlavná veliteľka ozbrojených síl nepodporuje tento stav. To však nie je pravdou, sama vyjadrila vládnemu kroku podporu.
Ďalším príkladom dezinterpretácie je tvrdenie, že pracujúci ľudia sú pre Matoviča len príťažou. Premiér sa takto vo videu nikdy nevyjadril. Táto informácia je v podstate vymyslená a vyjadrenie, že najviac ho kritizujú ľudia, ktorí pracujú 8 hodín denne je špekulatívne.
Kotleba je známy aj šírením hoaxov o pandémii. Vo videu sám odkazuje na konšpiráciu “Covid projekt”, ktorého účelom má byť uzurpovanie moci politikmi. Tento naratív sa uňho často opakuje, ako bolo naposledy možné vidieť aj v relácii O 5 minút 12.
Záver
Ako je už vo zvyku, aj tentokrát Marian Kotleba útočil na vládu a Rómov. Tvrdí, že núdzový stav bol vyhlásený kvôli Rómom, a zároveň, aby si vláda upevnila moc. Tieto tvrdenia nie sú podložené faktami, ale manipulatívne zostrihaným videom z tlačovky premiéra, ktorým Kotleba dezinterpretuje a prekrúca to, čo povedal premiér.
Celkové hodnotenie redakcie: 1,3/7
Autor analýzy: Simona Uhrincová
Editori: Peter Dubóczi, Michaela Ružičková