Článok prináša časť tvrdení ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré zazneli na jeho nedávnej tlačovej konferencii. Všetky prezentované tvrdenia sa venujú otázke bezpečnosti a problematike zbrojenia. V článku je nadmieru zdôrazňovaná vojenská sila Ruska v porovnaní s vojenskou silou USA. Spomínajú sa najmä nové ruské zbrane, kedy je Rusko zároveň prezentované ako ochranca, USA ako agresor. Informácie sú podávané čitateľovi nekriticky, bez akéhokoľvek vyjadrenia druhej strany.
Nekritické vzhliadanie prokremeľského média k Putinovi
Predmetný článok priniesla česká lokalizácia portálu Sputnik. Tento článok nemá uvedené meno autora, čo je napokon bežná prax Sputniku. Sputnik sa profiluje ako „informačná agentúra, ktorej produktami sú spravodajstvo, internetové portály a stránky na sociálnych sieťach, mobilné aplikácie, rádiá a multimediálne tlačové centrá.“ Projekt Konšpirátori.sk označuje Sputnik za základný zdroj prokremeľskej propagandy a dezinformácií. Projekt Konšpirátori.sk obsahuje verejnú databázu webových stránok so sporným obsahom, čím sa snaží chrániť inzerentov pred zobrazovaním reklamy na weboch, ktoré by mohli poškodiť ich reputáciu. V rámci tejto databázy je portál Sputnik ohodnotený známkou 8.4/10. Zistenia projektu Konšpirátori.sk o Sputniku potvrdzujú aj viaceré tradičné médiá (Denník N, lidovky.cz) a iné projekty (antipropaganda.sk, manipulatori.cz). Predmetný článok odkazuje na dva články Sputniku, pričom jeden z nich nijako nesúvisí s obsahom článku. A ten ďalší je iba prepisom častí Putinovho prejavu. Sputnik tak pôsobí veľmi nedôveryhodným dojmom.
Otáznosť Putinových tvrdení
Každý rok máva ruský prezident Vladimir Putin takzvanú výročnú tlačovú konferenciu, ktorú využíva na komunikáciu svojich zahraničnopolitických postojov, ale aj na oslovovanie voličov. Tieto konferencie sa bežne pohybujú v rozpätí troch až štyroch hodín, no tá nedávna bola viac ako štvorhodinová. Nami analyzovaný článok Sputniku sa z poslednej Putinovej konferencie zameral iba na tie časti, ktoré majú čitateľovi dokázať vojenskú prevahu Ruska nad USA. Putin spomína tri najnovšie zbrane Ruskej federácie. Volajú sa Avangard, Zirkon a Sarmat. Avangard sa stal súčasťou ruského arzenálu koncom roka 2019. Jedná sa o raketu, ktorá je vybavená hypersonickými klzákmi a dokáže niesť aj jadrovú hlavicu. Podľa vyjadrení Putina má Avangard rýchlosť “20 a viac Machov, globálny dolet, a nie balistický”.
[Pozn. autora: Jednotka Mach zdôrazňuje ako sa mení rýchlosť zvuku s nadmorskou výškou a teplotou. O hypersonickej (nadzvukovej) rýchlosti hovoríme vtedy, ak je rýchlosť v danom prostredí vyššia ako 1 Mach.]
Zirkon je hypersonickou strelou, ktorá je momentálne vo vývoji. O nej Putin tvrdí, že má rýchlosť “osem a viac Machov”. Putin okrajovo spomenul aj medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat. Jej vývoj “je v konečnej fáze”.
Problémom citovaných výrokov o schopnostiach Avangardu a Zirkonu je však to, že ich nie je možné overiť na základe nezávislých testov. K dispozícii máme iba vyjadrenia ruskej strany založené na ruských testoch. Ruská strana môže vedome nadhodnocovať schopnosti týchto zbraní tak, aby sa zdali byť silnejšie v očiach nepriateľov.
Takéto tvrdenia by mohli mať odstrašujúci efekt. Rovnako však nevieme vylúčiť ani to, že sú tieto tvrdenia pravdivé.
Sputnik v plnej prokremeľskej kráse
Ako sme spomenuli na začiatku predchádzajúcej sekcie, zdrojom tohto článku je tlačová konferencia Vladimira Putina.
“Buď my sami budujeme systém protiraketovej obrany, alebo vytvárame systémy, pre ktoré táto protiraketová obrana nie je žiadny problém. Urobili sme to, s pomocou hypersonických zbraní, vrátane Avangardu. Pripomeniem, 20 a viac Machov, globálny dolet, a nie balistický.”
V tomto výroku Putin využíva prvky propagandy. Propaganda je proces, ktorý spočíva v šírení pravdivej alebo nepravdivej informácie s cieľom vyvolať v publiku želanú reakciu. V tomto prípade má politickú konotáciu. Putin ju využíva, aby vytvoril dojem vojensky silného Ruska. Propaganda ale nie je prítomná iba v hore uvedenom výroku. Je prítomná aj v tejto časti článku:
“Podľa slov ruského prezidenta sa vďaka talentu inžinierov, pracujúcich a vedcov podarilo vyrovnať rozdiel v miere obranného rozpočtu v porovnaní s USA. Putin dodal, že sa pracuje na úlohách, ktoré majú zaistiť bezpečnosť krajiny a národa.”
Propagandu môžeme badať ale aj v samotnom nadpise článku:
“Putin: Americká protiraketová obrana nie je pre nové ruské zbrane žiadny problém”
Putin využíva aj manipulačnú techniku nazvanú viera v protichodné názory. Je to použitie logiky proti logike alebo neuvedomenie si vlastného protirečenia.
Ako sme ukázali v predchádzajúcej sekcii Putin sa na tlačovej konferencii venoval najnovším zbraniam Ruskej federácie. No aj napriek tomu vyslovil aj tento výrok:
“Čo sa týka pretekov v zbrojení, povedal som, že už začali… My sa do ničoho nenecháme zatiahnuť.”
Putin zdôrazňuje navýšenie obranného rozpočtu a schopnosti nových ruských zbraní, no zároveň hovorí o tom, že sa Rusko nenechá zatiahnuť do pretekov v zbrojení. Tieto tvrdenia si navzájom protirečia.
Veľkým problémom tohto článku je aj to, že vyjadrenia Putina nie sú ničím vybalansované. Sú nekriticky preberané, bez akéhokoľvek vyjadrenia druhej strany. Tou by mohol byť napríklad predstaviteľ USA alebo nezávislý bezpečnostný analytik.
Záver
Aj na základe nami analyzovaného článku môžeme potvrdiť, že Sputnik neostal nič dlžný svojej povesti prokremeľskej agentúry. Rusko je prezentované vo svetle ochrancu a USA vo svetle agresora. Anonymný autor článku pritom vedome opomína viaceré udalosti uplynulých rokov, ktoré tomuto tvrdeniu protirečia (vojna na Donbase, podpora Asadovho režimu, podpora bojov o Náhorný Karabach). Ignoruje aj také incidenty akými boli otrava Alexandra Litvinenka, otrava Skripaľovcov, otrava Alexeja Navalného. Zároveň je tu na mieste otázka faktickosti tvrdení o vojenskej sile Ruska. Práve tieto problémy by dokázala vyriešiť reakcia predstaviteľa druhej strany alebo neutrálnej autority. Článku tak dominuje propaganda doplnená manipulačnou technikou nazvanou viera v protichodné názory.
Celkové hodnotenie redakcie: 1,9/7
Autor analýzy: Branislav Jamriška
Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi