Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Výbuch muničného skladu na Ukrajine je využívaný ako súčasť propagandy Kremľa, ktorej cieľom je vystrašiť štáty podporujúce Ukrajinu a zasiať tak pochybnosti o poskytovaní medzinárodnej pomoci.
- V slovenskom informačnom priestore neustále narastajú protizápadné naratívy týkajúce sa vojny na Ukrajine vrátane obvinení z vojnového štvania a zámerného predlžovania konfliktu. Dezinformátori využili na podporu svojich tvrdení Putinov verejný príhovor.
- Nenávistná rétorika voči slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej dosahuje dosiaľ najvyššiu úroveň. Medzi najrozšírenejšie naratívy patria tvrdenia o zahraničnom vplyve a niektorí šíritelia dezinformácií dokonca používajú ako dôkaz svojich tvrdení expresívnu rétoriku.
Výbuch v meste Chmeľnyckyj ako téma ruskej propagandy
Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine sa na ňu slovne útočí a širia sa o nej rôzne falošné naratívy. Dezinformační aktéri využívajú prakticky každú príležitosť, ktorá sa im naskytne, aby proti nej poštvali verejnosť a znížili tak jej podporu.
Jednou z posledných udalostí, ktorá sa stala ústredným bodom prokremeľskej propagandy, bol výbuch muničného skladu v meste Chmeľnyckyj v dôsledku ruského bombardovania. Podľa falošných správ došlo k úniku radiácie, o čom mala svedčiť údajne zvýšená úroveň radiácie v oblasti. Proruskí dezinformátori dokonca tvrdili, že vyššie hodnoty boli zaznamenané aj na Slovensku.
Jedným z hlavných zdrojov, ktoré tento falošný naratív šírili, je dezinformačná stránka Bádateľ, ktorá je známa šírením nebezpečných konšpiračných teórií. Stránka uverejnila niekoľko príspevkov na Facebooku na túto tému, pričom v jednom z nich prirovnala výbuch k černobyľskej katastrofe v roku 1986. To predstavuje nelogické a veľmi necitlivé prepojenie. V inom príspevku Bádateľ dokonca obviňuje slovenskú vládu, že o incidente „mlčí“, a naznačuje, že predstavuje nebezpečenstvo pre slovenských občanov.
Pavol Slota, predseda nacionalistickej strany Domov, zverejnil na svojej facebookovej stránke video, v ktorom vyzýva slovenské orgány, aby o incidente poskytli viac informácií. Vo videu sa snaží vystupovať tak, že len kladie otázky, aby nevzbudil prvý dojem, že je tvorcom dezinformácií.
Tvrdenia o vysokých a údajne nebezpečných úrovniach radiácie odvtedy vyvrátili príslušné slovenské orgány, ako napríklad Úrad verejného zdravotníctva SR alebo Slovenský hydrometeorologický ústav. Podľa slovenských policajných zložiek je cieľom tejto informačnej operácie zastrašiť štáty podporujúce Ukrajinu a spochybniť pokračovanie medzinárodnej pomoci. Naratív tak zapadá do širšieho rámca ruskej propagandy, ktorá podporu Ukrajiny vykresľuje ako ohrozenie vlastných záujmov štátov a zároveň hrozí možnou odvetou.
Je dôležité spomenúť, že hoaxy v súvislosti s incidentom spomínajú a kritizujú len Ukrajinu. Pritom však ignorujú skutočnosť, že aj keby sa radiácia skutočne rozšírila v dôsledku výbuchu, išlo by o priamy dôsledok ruského bombardovania, a teda ruskej agresie v krajine.
Putinov prejav velebia dezinformátori
Za posledné dva týždne sme zaznamenali nárast protizápadných a proruských naratívov, ktoré majú zväčša ospravedlniť ruskú agresiu a tiež zdiskreditovať úsilie Západu o vyriešenie konfliktu. Hlavné naratívy však zostávajú rovnaké: Západ údajne zaťahuje Slovensko do vojny a nemá záujem o mierové riešenie konfliktu.
Andrej Danko, predseda nacionalistickej strany SNS, zverejnil na svojej facebookovej stránke video, v ktorom tvrdí, že západné krajiny pomaly a nenápadne vťahujú Slovensko do vojny na Ukrajine. Ďalej obviňuje „veľmoci“, že konflikt zámerne predlžujú, aby z neho mali prospech. Okrem toho obviňuje súčasnú slovenskú vládu zo služby cudzím záujmom. V ďalšom príspevku zachádza ešte ďalej, keď hovorí, že keby USA mali iného prezidenta, vojna na Ukrajine by sa už dávno skončila. Všetky uvedené tvrdenia možno považovať za konšpiračné teórie, keďže Danko ani žiadny iný aktér presadzujúci rovnaké naratívy nikdy neposkytol podstatné dôkazy na ich podporu.
Tieto a ďalšie protizápadné naratívy sa ďalej šíria aj prostredníctvom zdieľania Putinovho prejavu z Červeného námestia, ktorý má dodať protizápadným výrokom istú formu autority a dôveryhodnosti. Dezinformačná stránka Armáda Ruskej Federácie vytvorila zhrnutie hlavných bodov prejavu, ktoré znie: „Západ vyvoláva konflikty a prevraty, ničí tradičné hodnoty, aby mohol naďalej diktovať svoje pravidlá, a v podstate ide o systém lúpeže a násilia… Cieľom protivníkov Ruska je dosiahnuť rozpad a zničenie našej krajiny.“ Prejav zdieľala aj dezinformačná stránka InfoVojna.
Hlavným cieľom takýchto vyhlásení je vykresliť Západ ako agresora, ktorý zaťahuje celý svet do vojny a nie je vhodným partnerom na rokovania o mieri, pretože je vo svojej podstate militantný. V prípade Putina sú tieto vyhlásenia očakávané, v prípade Slovenska len potvrdzujú skutočnosť, že ruská propaganda sa v demokratických štátoch Západu vo veľkom šíri práve prostredníctvom miestnych aktérov.
Tento druh taktiky na odvrátenie pozornosti od prvotnej ruskej agresie nie je v slovenskom dezinformačnom priestore ničím novým a prokremeľskí propagandisti ho často používajú na ospravedlnenie neobhájiteľného konania Ruskej federácie na Ukrajine.
Osobné útoky na slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú dosahujú rekordné rozmery
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je prakticky od svojej inaugurácie jedným z hlavných terčov nenávistných prejavov a dezinformácií v slovenskom informačnom priestore. Tieto osobné útoky namierené proti nej sa exponenciálne zintenzívnili po ruskej invázii na Ukrajinu, keď začala otvorene prejavovať podporu slovenskému susedovi a odsudzovať konanie ruského agresora.
V súčasnosti je nepriateľská rétorika voči nej najrozšírenejšia, aká kedy bola, pričom na ňu útočia politici aj dezinformačné weby. Väčšina nepravdivých tvrdení o prezidentke je postavená na nepodloženej predstave, že slúži cudzím záujmom.
Poslankyňa za krajne pravicovú stranu Kotlebovci ĽSNS Slavěna Vorobelová, ktorá často šíri proruské dezinformácie, v jednom z príspevkov napísala, že „Čaputová nie je prezidentkou všetkých občanov SR, ale je prezidentkou s ňou spriaznených politických strán a mimovládnych organizácií prevažne financovaných cudzou mocnosťou (hlavne tých proamerických a prosorošovských),“ čím naznačila, že prezidentka je ovládaná zahraničím.
Rovnaký naratív presadzuje aj pochybný politický komentátor Eduard Chmelár, ktorý tvrdí, že „ústretovosť Zuzany Čaputovej voči záujmom USA (často na úkor štátnych záujmov Slovenskej republiky) je vysoko nadštandardná a dá sa dokázať“. Napriek tomu aktéri šíriaci túto nepravdivú domnienku zatiaľ nepredložili žiadne podstatné dôkazy pre svoje tvrdenia.
Rétorika okolo Zuzany Čaputovej v slovenskom informačnom priestore je miestami mimoriadne nepriateľská, ako ukazuje príklad dezinformátora Ľuboša Hrica. Vo videu, ktoré zverejnil na svojej facebookovej stránke, nazýva prezidentku „americkou agentkou“ a „ekoteroristkou“, a obviňuje ju z manipulácie slovenskej verejnosti „stupídnymi úvahami“. To len potvrdzuje skutočnosť, že dezinformátori nemajú problém používať expresívne vyjadrenia na propagáciu svojich vykonštruovaných naratívov, a to ani proti hlave štátu.
Keďže príspevky útočiace na slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputová boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Čaputová“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Prvý príspevok patrí členovi strany SMER-SSD a Mladých sociálnych demokratov Igorovi Melicherovi. Na svojej facebookovej stránke opakuje rovnaké naratívy o tom, že prezidentka je ovplyvňovaná a sponzorovaná zahraničnými subjektmi, a zároveň tvrdí, že útoky proti nej sú dôsledkom jej politiky, ktorá je údajne „protislovenská a protidemokratická“. Toto tvrdenie je mimoriadne nebezpečné, keďže sa snaží ospravedlniť nenávistnú rétoriku voči predstaviteľke štátu len na základe subjektívneho politického názoru a falošných obvinení.
Druhé miesto patrí Robertovi Ficovi, predsedovi protisystémovej strany SMER-SSD, ktorý prezidentku verbálne napáda už dlhší čas. Vo svojom príspevku tvrdí, že „pani Čaputová zastupuje iné záujmy, ako tie slovenské“, a naznačuje, že jej emocionálna reakcia na obťažovanie je prehnaná, čo má ospravedlniť jeho škodlivé výroky na jej adresu.
Na oficiálnej stránke strany SMER-SSD bol zverejnený list člena strany Ľuboša Blahu adresovaný prezidentke. V ňom okrem tvrdení o jej údajných politických väzbách na USA píše aj nasledovné: „Ak nie ste psychicky pripravená na tvrdú kritiku, nech sa páči, nikto Vás nenúti zotrvávať na Vašom poste a prijímať kontroverzné rozhodnutia.“ Je však dôležité uviesť, že tieto typy útokov nie sú namierené len proti jej osobe, ale aj proti jej blízkej rodine. Nie je tomu až tak zo strany politikov, ale skôr ich voličov, ktorých motivujú k tejto nenávistnej rétorike. V dôsledku toho tento typ škodlivého správania výrazne prispieva k dehonestácii a toxicite verejnej diskusie, čo vedie k ešte väčšej polarizácii a nenávisti v spoločnosti.
Štvrté miesto patrí už spomínanému príspevku Slavěny Vorobelovej, v ktorom poslankyňa naznačuje, že prezidentka slúži zahraničným záujmom a je sponzorovaná proamerickými mimovládnymi organizáciami bez toho, aby pre svoje obvinenia poskytla akékoľvek dôkazy.
Napokon Robert Fico presadzoval identický naratív tvrdiac, že „Čaputová je prezidentkou cudzích záujmov“, pričom sa snažil spochybniť autonómnosť jej politických rozhodnutí, čo má podkopať dôveru verejnosti v jej politické schopnosti. Fico sa v posledných mesiacoch selektívne zapája do politického konfliktu s viacerými súčasnými politickými predstaviteľmi, aby sa zameral na ľudí nespokojných so súčasnou vládou. Cieľom je získať politické body pred nadchádzajúcimi voľbami.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/