Kotleba na súde tvrdil, že web naseslovensko.net nikdy nepatril strane. Oficiálnym webom ĽSNS má byť podľa neho lsnaseslovensko.sk. Dáta ktoré sa dajú nájsť online, však hovoria úplne iný príbeh.
Doména lsnaseslovensko.sk bola zaregistrovaná iba 11.3.2016. Je preto na mieste sa pýtať, kde mala ĽSNS dovtedy svoj web? Informácie ktoré sa dajú získať z otvorených zdrojov ukazujú, že Kotleba pred súdom klamal.
Jednoduchá atribúcia v kyberpriestore – pre slovenské úrady veľký problém
Tomáš Kyseľ z portálu Aktuality.sk píše:
„Za procesne nepoužiteľný dôkaz označil žalovaný aj internetovú stránku www.naseslovensko.net, pretože sa nejedná o webovú stránku strany a nemá žiadny súvis s prejednávanou vecou,“ uvádza sa v rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý vlani odmietol návrh na rozpustenie ĽSNS.
K stránke sa Kotleba neprihlásil ani na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Využil však chybu v obžalobe, ktorá namiesto www.naseslovensko.net hovorí o webe www.naseslovensko.sk.
„Ja som štatutár a predseda ĽSNS, ktorá má svoju oficiálnu stránku www.lsnaseslovensko.sk. Ja absolútne netuším, čo je stránka www.naseslovensko.sk, kto ju prevádzkuje a či taká stránka existuje,“ uviedol Kotleba na súde.
Dáta hovoria iný príbeh
V tomto prípade nejde o zvyčajné digitálne pátranie po ihle v kope sena, skladaní útržkov informácií – mozaiky, ktorá na konci spojí anonymný web s konkrétnym človekom.
V prípade našeslovensko.net sa informácie a plejáda dokumentov dajú dohľadať na viacerých miestach. Na niektoré stačí dokonca iba Google. Človek má priam dojem, že za webom musí stáť niekto, kto naozaj „nevie pracovať s počítačom“.
Naseslovensko.net (na rozdiel od „oficiálnej“ domény lsnaseslovensko.sk) bol registrovaný už 26.12.2012 a o jeho spojení s Kotlebom a ĽSNS dodnes existujú desiatky referencií. Vyberáme niektoré z nich.
Prvý dostupný záznam z internetového archívu je z 10.6.2013. Web obsahuje okrem množstva agitačných článkov aj oficiálnu prihlášku do strany, stranícku korešpondenčnú adresu a stránku „volebného lídra“ Mariána Kotlebu, ktorého e-mailová adresa je kotleba@naseslovensko.net
Naseslovensko.net už nefunguje? Nie celkom
V internetovom archíve je uložený posledný záznam, ktorý odkazuje na ešte funkčnú stránku z 2.3.2020. Administrátori ju po tomto dátume stiahli. Stránka všakvymazaná nie je, akurát je vypnutý redakčný systém WordPress.
Napríklad aj vyhľadávaním v Googli sa však dá pomerne jednoducho zistiť, že stránka beží a dajú sa z nej ešte stiahnuť súbory – napríklad PDF – a to aj vtedy, keď web už nie je verejne dostupný.
Zaujímavé sú aj samotné dokumenty. Stanovy strany, listy podpísané Kotlebom, rozsudky, ústavné sťažnosti, predžalobné výzvy, petície, účtovné uzávierky, interpelácie, deklarácie, žiadosti…
Prikladáme galériu všetkých súborov aj s viditeľnou URL www.naseslovensko.net. Predmetné súbory sa dajú tiež stiahnuť v pôvodnom formáte.
Referencií je však omnoho viac
ĽSNS je registrovaná v dvoch firemných databázach, kde uvádza doménu a emailové adresy naseslovensko.net
Analytický nástroj Blbec.online tiež eviduje o webe naseslovensko.net užitočné informácie.
Archív portálu dokazuje, že obsah z webu naseslovensko.net dlhodobo zdieľalo 36 kotlebovskýchl prevažne krajských a okresných Facebookových stránok, vrátane stránky Milana Uhríka a poslanca NRSR za ĽSNS Jána Moru.
Kvôli bakalárskej práci (archív) sa študent politológie z Masarykovej univerzity spojil e-mailom s Milanom Uhríkom. Ten ho mal odkázať na oficiálny web strany naseslovensko.net
Medzi rokmi 2013 a 2020 internetový archív uložil 177 verzí stránky naseslovensko.net. V tomto článku bolo použitých iba niekoľko. Všetky ostatné môžu a s veľkou mierou pravdepodobnosti obsahujú ďalšie informácie, ktoré spájajú web naseslovnsko.net s Kotlebom a jeho spolustraníkmi.
Aj dnešný oficiálny web ĽSNS odkazuje na naseslovensko.net
Existuje však aj priame prepojenie medzi stránkou, ktorú Kotleba označil za oficiálny web strany a tým, od ktorého sa na súde dištancoval.
Oficiálny web totiž priamo odkazuje potenciálnych záujemcov o členstvo v ĽSNS na krajské emailové adresy @naseslovensko.net (archív). Tieto majú spravovať Rastislav Jakubík, dva krát odsúdený Andrej Medvecký a Milan Mazurek.
Kotlebu definitívne vyzradil podpredseda strany Uhrík
Z webovej stránky Kultur-blog.sk, ktoré spravuje Občianske združenie Kulturblog (členovia prípravného výboru OZ: Ján Pastuszek, Milan Mazurek a Dávid Pavlík) sa dá vidieť, že jeden z užívateľov, je aj Milan Uhrík.
Reťaz čísel a písmen 93fb285a2962b090bcb6e5e2934e71fd tzv. MD5 Hash je jedinečný kód, ktorý zodpovedá jednej emailovej adrese v jej šifrovanej forme. Aj keď adresa nie je známa, dá sa s istotou povedať, že ak sa rovnaký kód nájde pri užívateľovi na inom webe, tento sa tam prihlasuje rovnakou e-mailovou adresou a ide preto s najväčšou pravdepodobnosťou o rovnakého človeka.
Analýzou kódu stránky naseslovensko.net, ktorá sa nachádza v internetovom archíve, je vidieť, že tam má účet vytvorený aj užívateľ „ludostranec100“, menom „Milan“ s rovnakým hash kódom ako na webe Kultur-blogu – 93fb285a2962b090bcb6e5e2934e71fd, Milan Uhrík.
Napriek tomu, že už teraz sa dá s istotou povedať, že Milan Uhrík ma(l) na webe naseslovensko.net vytvorený užívateľský alebo administrátorský účet, hash kód sa dá spätne overiť, ak je známa aj emailová adresa.
Práve e-mailová adresa uhrik@naseslovensko.net presne korešponduje s nájdeným hash kódom z webov kultur-blog.sk a naseslovensko.net
Vyhľadávaným obsahu z archívu webu naseslovensko.net od autora ludostranec100 sa ukáže zoznam článkov ktoré tento na webe publikoval. Väčšinou ide o články, ktoré o sebe samom Uhrík písal v tretej osobe.
Dá sa preto s mimoriadne vysokou mierou pravdepodobnosti povedať, že europoslanec a podporedseda ĽSNS Milan Uhrík, ktorý používal alebo stále používa mailovú adresu uhrik@naseslovensko.net má alebo mal vytvorené užívateľské, alebo administrátorské účty na webe naseslovensko.net o ktorom vedomosť jeho stranícky šéf Kotleba pred súdom poprel.
Tomáš Kyseľ z portálu Aktuality.sk píše:
Keď musel poslanec ĽSNS Stanislav Mizík pred dvoma rokmi na súde vysvetľovať antisemitský status zo sociálnej siete, jeho kolega Milan Uhrík ho bránil aj tvrdením, že Mizík vlastne ani nevie pracovať s počítačom.
Keď mal Milan Mazurek odpovedať na otázku, prečo na Facebooku písal o „rozprávkach o 6 miliónoch židov a mydlách“, jednoducho vyhlásil, že nešlo o jeho facebookový profil.
No a keď sedí pred súdom Marian Kotleba, tvrdí, že s webom www.naseslovensko.net, z ktorého kotlebovci roky húfne zdieľali články a tvárili sa, že ide o ich oficiálnu stránku, nemá ĽSNS vôbec nič spoločné.
Naozaj nemá?
Na článku sme spolupracovali s portálom Aktuality.sk a Blbec.Online.