Zmena v migračnej politike USA praje prevádzačom. Na ilegálny prechod hraníc lákajú zavádzajúcimi videami

Po zrušení kontroverzného zákona sa imigrantom Spojené štáty americké opäť otvorili. Zmenu v legislatíve využívajú prevádzači, ktorí ľudí lákajú na „americký sen“.

Obrázok: Pixabay

Skutočnosť, že sa v Spojených štátoch amerických zmenila imigračná politika, využívajú prevádzači. Tí prostredníctvom zavádzajúcich videí na sociálnych sieťach šíria zmätok o podmienkach vstupu do USA. Takýto stav prevádzačom vyhovuje, pretože môžu tvrdiť, že len oni migrantov bezpečne privedú do cieľovej destinácie.

Kontroverzná Hlava 42

Po viac ako troch rokoch bola v USA zrušená Hlava 42, kontroverzné mimoriadne pandemické opatrenie, ktoré zaviedla administratíva Donalda Trumpa v roku 2020. História Hlavy 42 siaha do roku 1944 k Zákonu o verejnom zdraví. Tento zákon umožňoval americkým úradom použiť nadštandardné právomoci za účelom prevencie šírenia chorôb.

Administratíva Donalda Trumpa si v marci 2020 takpovediac požičala hlavnú myšlienku Zákona o verejnom zdraví, aby znemožnila nekontrolovateľné šírenie vírusu Covid-19. Platnosť opatrenia v praxi znamenala, že americké úrady mohli migrantov pomerne jednoducho poslať do krajín, odkiaľ prišli, a to vrátane žiadateľov o azyl. Podľa Amerického úradu colnej a hraničnej kontroly bolo takto vyhostených celkovo 2,8 milióna ľudí.

Administratíva aktuálneho prezidenta USA Joe Bidena Hlavu 42 obhajovala, no s koncom pandémie bolo potrebné prehodnotiť mimoriadnu imigračnú politiku. Opatrenie si totiž vyslúžilo kritiku od organizácií, ktoré sú zamerané na pomoc prisťahovalcom.

Organizácie nesúhlasili s tým, že úrady znemožňujú žiadateľom o azyl vstup do krajiny. Naopak, republikáni a zástancovia prísnej imigračnej politiky volali po ponechaní Hlavy 42 za účelom zastavenia ilegálnych prechodov cez hranice.

Nakoniec bola v máji tohto roku kontroverzná Hlava 42 zrušená. Nahradil ju pôvodný imigračný zákon – Hlava 8. Ten umožňuje väčšiemu počtu migrantov požiadať o azyl a zároveň stanovuje prísnejšie tresty pre tých, ktorí hranice prekročia ilegálne.

Zmenu imigračnej politiky využívajú prevádzači

Prezident Biden sa v máji tohto roka vyjadril, že „situácia na hraniciach bude zo začiatku trochu chaotická“. Neplatí to len pre hraničný, ale aj informačný priestor.

Prevádzači, ktorí zarábajú na tom, že ilegálne prevážajú migrantov do USA, využívajú nedávnu zmenu v imigračnej politike. V zmätku meniacich sa pravidiel podávajú ľuďom túžiacim sa dostať do krajiny „pomocnú ruku“. Sľubujú im finančne najmä dostupnú a bezpečnú cestu cez hranice.

Ceny za prevádzačmi ponúkané služby sa rôznia. Odhadované sumy sa pohybujú v prepočte od 13 500 eur až po 45-tisíc eur, či dokonca 54-tisíc eur. Americké úrady varujú, že tí, ktorí nie sú schopní sumu zaplatiť, sú častokrát nútení pracovať ako šoféri, prostitútky či ako pašeráci drog. Iní sú jednoducho držaní ako rukojemníci v tajných skrýšach, kým nie sú poplatky úplne zaplatené, alebo sa prevádzači vyhrážajú ich rodinám v USA či doma.

„Americký sen“

Na sociálnych sieťach sa šíria videá označené hashtagom #AmerickýSen, na ktoré prevádzači lákajú ľudí. Niektoré z videí obsahujú výpovede spokojných zákazníkov, napríklad pána s venezuelským prízvukom, ktorý sa sledujúcim hlási z New Yorku. Iné zase ukazujú zakamuflovaných prevádzačov, ktorí vedú skupinku migrantov cez drsný terén cez hranice.

Odborníci pre britský denník BBC povedali, že tieto videá sú súčasťou sofistikovaného multimiliardového ilegálneho priemyslu, ktorý využíva zmätok z nedávnych zmien a šíri dezinformácie, aby zvýšil dopyt po svojich službách.

Dezinformácie sa častokrát týkajú podmienok vstupu do USA a samotnej cesty či terénu. Prevádzači, ktorí sa sami nazývajú cestovnými kanceláriami, totiž úmyselne zľahčujú náročnosť prechodu cez hranice a neinformujú o možných rizikách.

Zároveň migrantov živia strachom. Vyvolávajú v nich akýsi „pocit núdze“ a snažia sa ich presvedčiť, že teraz je ten správny čas prekročiť hranice. Väčšinou sa odvolávajú na politickú situáciu v USA, ktorá v budúcnosti už prechod cez hranice nemusí umožniť.

Preto je podľa Alexa Pacheca, bývalého dozorného úradníka Colného a pohraničného úradu USA, dosť pravdepodobné, že prevádzači budú využívať nadchádzajúce prezidentské voľby v roku 2024, aby potenciálnych zákazníkov donútili emigrovať čo najskôr. Pravdepodobne sa budú odvolávať na predpoklad, že ak sa Joe Biden nestane prezidentom, situácia ohľadom hraníc sa môže skomplikovať a ceny za ich služby porastú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/