Na NewsFronte nič nové: Ruská dezinformačná mašinéria pokračuje vo svojich aktivitách

Skupine investigatívnych novinárov sa podarilo odkryť personálne pozadie NewsFrontu, jedného z najúspešnejších dezinformačných webov. Portál pôsobí v 11 jazykových verziách a na Slovensku je mimoriadne úspešný. Aj napriek blokáciám na sociálnych sieťach sa jeho obsah stále šíri a zásobuje proruské weby novým problematickým obsahom.

Proruská spravodajská webová stránka NewsFront nepatrí v prostredí slovenskej dezinformačnej scény k popredným portálom. Medzi tie najúspešnejšie sa zaraďujú najmä Hlavné správy, Zem a Vek alebo InfoVojna.

Ako však vyplýva z rozhovorov s expertmi na hybridné hrozby, ktoré uskutočnilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK), funkcia NewsFrontu je iná. Zatiaľ čo vyššie zmienené stránky majú za úlohu dostať svoje články a príspevky k čo najväčšiemu počtu čitateľov, NewsFront má tieto dezinformačné weby zásobovať prokremeľským obsahom.

Za týmto účelom funguje NewsFront až v 11 jazykoch, pričom jeho úspešnosť sa v rámci jednotlivých krajín značne odlišuje. Mimoriadne sa mu však darí práve v slovenskej verzii. Tá mala donedávna na svojom telegramovom účte 300 až 400-tisíc návštevníkov mesačne a jej obsah bol hromadne zdieľaný.

Ako to celé začalo?

NewsFront bol založený v roku 2015 s cieľom poskytovať „alternatívny zdroj informácií“ pre západné publikum. Jeho predsedom a zakladateľom je ruský občan Konstantin Knyrik, ktorý sám seba označuje za informačného bojovníka digitálneho veku.

Počas toho, ako sa ruské špeciálne jednotky pripravovali na obsadenie Krymského polostrova, Knyrik spolu so skupinou maskovaných ozbrojených mužov obsadil sídlo Krymského centra pre investigatívnu žurnalistiku v hlavnom meste polostrova. Po tom, čo spoločne vyhnali novinárov a skonfiškovali ich vybavenie, vznikol na pôdoryse tejto inštitúcie NewsFront.

Portál sa najskôr zameriaval na podávanie správ zo separatistických oblastí v Donecku a Luhansku, ako aj z Ruskom anektovaného Krymu. Správy z tohto územia pritom predstavitelia NewsFrontu interpretovali vo svetle ruskej propagandy.

NewsFront mnohé dezinformácie, hoaxy a konšpiračné teórie šíril aj počas pandémie Covid-19. Konšpiroval napríklad o tom, že Spojené štáty americké vytvorili Covid-19 ako biologickú zbraň a testovali smrtiace vírusy na ľuďoch na Ukrajine a v Číne.

Aktivity NewsFrontu sa však začali stupňovať najmä po 24. februári 2022, keď Rusko spustilo celoplošnú inváziu na územie Ukrajiny. Portál šíril naratívy ospravedlňujúce Rusko z nelegálnej agresie voči svojmu susedovi a snažil sa vykresliť ako agresora Ukrajinu.

Údajné prepojenia na ruské spravodajské služby

Aj keď sa NewsFront tvári ako nezávislé médium prinášajúce „alternatívny“ pohľad na udalosti z Ukrajiny a Ruska, experti sa domnievajú, že je financovaný ruskými tajnými službami a slúži kremeľskému režimu ako súčasť informačnej operácie.

Prvýkrát bol NewsFront sankcionovaný ešte v apríli 2021. Americké ministerstvo financií ho vtedy označilo za „dezinformačný a propagandistický portál so sídlom na Kryme, ktorý spolupracoval s príslušníkmi FSB“. Portál mal byť tiež použitý na šírenie nepravdivých informácií o vakcíne Covid-19.

O rok neskôr, v marci 2022, americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na štyroch predstaviteľov NewsFrontu, vrátane jej zakladateľa Konstantina Knyrika. Ten mal podľa amerického Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) „písať a uverejňovať články na príkaz dôstojníkov FSB a získavať finančné prostriedky pre NewsFront od jeho finančného sponzora Jurija Sergejeviča Fedina“.

Knyrik sa navyše nachádza aj na zozname sankcionovaných osôb EÚ a Kanady. V rozhodnutí Rady EÚ sa ako dôvod pre tieto opatrenia uvádza, že NewsFront „aktívne podporoval a vykonával činnosti a politiky, ktoré podkopávajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny a ďalej ju destabilizujú“.

Nejasné financovanie ako ďalší varovný signál  

Aj keď Konstantin Knyrik uvádza, že NewsFront je financovaný výlučne z „darov od jeho rodiny, priateľov a príjmov z iných podnikateľských aktivít“, skutočné zdroje zostávajú neprehľadné. Trochu svetla do financovania vniesol bývalý člen nemeckého NewsFront-u. Ten pre nemecký denník Zeit uviedol, že „ruské bezpečnostné služby prideľujú (NewsFrontu) finančné prostriedky, ktoré tvoria veľkú časť (jeho) rozpočtu“.

Ruské nezávislé médium Znak uviedlo, že v roku 2016 občianske združenie Global Information Technologies založené Knyrikom a ďalším zamestnancom NewsFront-u Sergejom Veselovským, získalo prezidentský grant vo výške 3 milióny rubľov (v danom čase približne 44-tisíc eur) na financovanie portálu. Oba subjekty sú pritom registrované na rovnakej adrese.

Odborník na dezinformácie a hybridné hrozby Daniel Milo sa pre ICJK vyjadril: „V prípade NewsFrontu je jednoznačne preukázané, že ide o súčasť Ruskom organizovanej a platenej informačnej operácie.“ Ako vysvetlil, tento záver vyplýva z informácie, ktorú spracovalo Centrum boja proti hybridným hrozbám (CBHH) Ministerstva vnútra SR v máji minulého roka pre Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ako podklad pre blokovanie NewsFrontu.

Vyvracanie dezinformácií a blokovanie účtov

Jedným z prvých subjektov, ktorý sa snažil bojovať proti dezinformáciám produkovaným aj zo strany NewsFrontu, bola samotná EÚ. Tá v roku 2015 vytvorila stránku EUvsDisinfo. Stránka sa zameriava na boj proti dezinformačným kampaniam Ruska vrátane webových stránok, ako je práve NewsFront. Od jej založenia sa jej podarilo vyvrátiť viac ako 800 nepravdivých tvrdení, ktoré tento portál šíril.

Ďalšou ranou pre NewsFront bolo odstránenie jeho účtov z platforiem Facebook, Twitter a YouTube v roku 2020. Dôvodom bolo porušenie ich pravidiel používania. Facebook uviedol ako dôvod pre odstránenie účtov „koordinované neautentické správanie NewsFrontu v mene zahraničného subjektu, konkrétne Ruska, ktoré sa snaží manipulovať verejnú diskusiu“.

Ako už bolo spomenuté vyššie, CBHH v rámci Ministerstva vnútra SR spracovalo v máji minulého roka analytickú správu pre NBÚ ako podklad pre blokovanie NewsFrontu. K samotnému zablokovaniu však nedošlo. Zároveň nedošlo ani k predĺženiu právomoci NBÚ blokovať dezinformačné weby. Dnes preto štát nedisponuje takmer nijakými prostriedkami na reguláciu činnosti týchto webstránok.

K istému obmedzeniu predsa len došlo v auguste tohto roka. Po otázkach ICJK vtedy sociálna sieť Telegram zablokovala dezinformačné účty NewsFrontu na svojej platforme. ICJK sa pritom dopytovalo, ako je možné, že účty NewsFrontu bez problémov fungujú na Telegrame aj napriek faktu, že od začiatku ruskej agresie je zakladateľ a predseda Konstantin Knyrik na sankčnom zozname EÚ.

Zástupcovia Telegramu v odpovedi pre ICJK uviedli: „V EÚ sme však o žiadnych sankciách voči NewsFrontu nevedeli a zástupcovia EÚ nás v tejto súvislosti nekontaktovali. Teraz, keď sme si vedomí sankcií voči šéfredaktorovi NewsFrontu, bola tiež zablokovaná, rovnako ako predtým RT a Sputnik.“

Kto stojí v pozadí NewsFrontu?

V rámci medzinárodnej spolupráce siedmich redakčných tímov zo strednej a východnej Európy, ktorých členom bolo aj ICJK, sa podarilo odhaliť osoby, ktoré podporujú a spolupracujú s NewsFrontom.

Za slovenskou jazykovou verziou má údajne stáť právnik a člen Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Vladimír Zemko. Ten autorstvo niekoľkých textov uverejnených na portáli nepopiera, avšak odmieta, že by stál za celou slovenskou verziou. 

Odhalenia investigatívnych novinárov z ICJK naznačujú opak. Aj napriek absencii mena autora článku je totiž možné zo zdrojového kódu stránky vyčítať napríklad prezývku osoby, ktorá článok na portál pridala. ICJK sa preto podarilo odhaliť, že minimálne od polovice 2020 tak robila osoba s prezývkou „vzemko“. Všetky texty v roku 2022 pritom pochádzajú práve od tohto používateľa.

Po tom, čo ICJK konfrontoval Zemka s touto skutočnosťou, sa náhle prezývka „vzemko“ zmenila na „xyz“. Ďalšou indíciou je, že Vladimír Zemko zdieľal na ruskej sociálnej sieti VKontakte niekoľko článkov NewsFrontu nápadne rýchlo, a to len pár minút po ich uverejnení.

Aj napriek týmto odhaleniam a obmedzeniam pôsobenia sa portálu naďalej darí zásobovať slovenské dezinformačné kanály prokremeľským obsahom. V súčasnosti je Telegram primárnou platformou, na ktorej sa proruské dezinformácie, konšpirácie a hoaxy šíria.

Tým najúspešnejším kanálom, prostredníctvom ktorého NewsFront šíri propagandu na Telegrame, je účet Brat za brata. Ide o motorkársky gang, ktorý vznikol odchodom niektorých členov zo zoskupenia európskych Nočných vlkov. Známy sa stal najmä kvôli svojej spolupráci s ruskou ambasádou na Slovensku. Telegramový účet Brat za brata od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zdieľal už viac ako 11-tisíc príspevkov slovenského NewsFrontu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent magisterského medziodborového programu Právo a Ekonómia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity. Absolvoval semestrálny študijný pobyt v rámci projektu Erasmus+ v Barcelone. Pracoval v advokátskej kancelárii White & Case s.r.o. a absolvoval stáž v kancelárii Národnej rady Slovenskej republiky. Zaujíma sa najmä o témy spojené s medzinárodným humanitárnym a trestným právom.