O dezinformáciách a konšpiračných teóriách píšeme často. Tento článok sa však pozrie na tému z iného uhla: ukáže, ako vyzerá ich šírenie na sociálnej sieti.
Analýza konšpirácie: ako vznikla a prečo by nás mala zaujímať?
Mimoriadne vhodným objektom na tento typ analýzy je Twitter. Hoci na Slovensku nepatrí k najpopulárnejším sociálnym sieťam, ako platforma na šírenie krátkych správ je ideálnym miestom pre vznik a šírenie dezinformácií.
Užívatelia na Twitteri svoje správy (tweety) často označujú „hashtagmi“ (#). Tým ich prepoja s už existujúcou témou, ktorá na sieti rezonuje. Šírenie jedného hashtagu analyzuje tento článok.
WHOLiedPeopleDied
#WHOLiedPeopleDied je v preklade „Svetová zdravotnícka organizácia klamala, ľudia zomierali“. Je to reakcia na starší a mimoriadne populárny hashtag #ChinaLiedPeopleDied (Čína klamala, ľudia zomierali), ktorým užívatelia vyjadrovali svoj hnev voči čínskym úradom. Tie na začiatku existenciu vírusu a epidémie v krajine tajili.
Nový hashtag však ide o krok ďalej a hádže Čínu a Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) do jedného vreca. Je však zaujímavý najmä tým, že nepredstavuje celkom tradičný, hrubozrnný a čisto konšpiračný naratív, ale prelína sa s legitímnou kritikou určitých krokov WHO.
Základom dobrej a sofistikovanej propagandy je, že je postavená na faktoch. Ľudia sa často domnievajú, že dokážu rozoznať pravdu od dezinformácií – tie sú predsa postavené na lži, myslia si. Keď propaganda potom hovorí čiastočne aj pravdu, veria, že to propaganda nie je.
Prečo by vás táto analýza mala zaujímať? Poskytne užitočný pohľad na to, ako fungujú konšpirácie na sociálnych sieťach, a ako sa pochybné názory prelínajú s oficiálnymi tvrdeniami politikov či tradičných médií.
Navyše, vybraný hashtag je spojený s konšpiračnou teóriou, ktorá rezonuje aj na Slovensku – že COVID-19 je cielene vytvoreným sprisahaním tieňovej svetovlády, ktorá globálnou pandémiou sleduje nastolenie nového svetového poriadku.
Na prvý pohľad ide o veľkú a neprehľadnú pavučinu, no aj tu je vidieť, kto sú dvaja hlavní aktéri – WHO a prezident Spojených štátov, Donald Trump. V jadre diskusie je však aj niekoľko menších uzlov a je kľúčové pochopiť, kto sa za nimi skrýva.
MelanieMetz6: Zdravotná sestra a oddaná volička Trumpa? Nie tak celkom…
Centrom tohto uzla je užívateľka MelanieMetz6. Za jej dominantnú pozíciu môže jej virálny tweet zo 7. apríla, v ktorom zdieľala článok o riaditeľovi WHO a tlaku na jeho odstúpenie. Článok komentuje slovami: „…Všetci vieme, že WHO je v posteli s Čínou, globalistami, Billom Gatesom a podobne…“.
Zdieľaný článok pochádza z dieľne Fox News – populárneho, no kontroverzného amerického média, ktoré namiesto objektívnych správ často šíri stranícku propagandu republikánskej strany, či priamo lži. Nabaliť na ich článok konšpiráciu o tom, že nový koronavírus je sprisahaním mocných a bohatých, teda nebolo náročné – pomerne dobre to korešponduje s ich bežným obsahom.
Profil MelanieMetz6 deklaruje, že jeho majiteľka je zdravotnou sestrou, kresťankou, voličkou Donalda Trumpa, a že vyznáva konzervatívne hodnoty (súdiac podľa jej hashtagov proti potratom a pro armádu). Pri bližšom pohľade je však profil podozrivý.
Bot alebo človek?
Melanie je na Twitteri zaregistrovaná od Februára 2018, teda asi 790 dní. Za tú dobu uverejnila asi 81 700 tweetov, čo je v prepočte zhruba 103 tweetov na deň, čo nie je tempo, akým tweetujú bežní užívatelia.
MelanieMetz6 je teda s veľkou pravdepodobnosťou takzvaný „bot“ – automatizovaný software, ktorý sám ovláda profil a tweetuje, zdieľa a „lajkuje“ prispevky, či sleduje iných užívateľov. Chová sa podobne, ako ľudský užívateľ, akurát omnoho intenzívnejšie a rýchlejšie, 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Okrem tohto je tu niekoľko ďalších ukazovateľov, ktoré naznačujú, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o bota. Zdá sa vám, že profil vyzerá príliš skutočne, aby bol ovládaný počítačovým programom? Nie ste sami.
Veľa botov ale vyzerá práve takto. Majú vybudovanú online persónu, fotku a príbeh – celkom ako ozajstný človek. Pomáha im to skrývať sa pred automatizovaným systémom Twitteru, ktorý má mazať podozrivé účty, ak svojim pôsobením vykazujú správanie bota.
V centre jedného z najväčších uzlov hashtagu #WHOLiedPeopleDied je teda automatizovaný bot, ktorý v službách anonymného hráča pretláča antisystémový, konšpiračný naratív.
Doslova armády takýchto botov na Twitteri denne ovplyvňujú verejnú mienku tým, že nimi pretláčané naratívy následne prenikajú do mainstreamu.
Nerobia to pre zábavu, majú často politickú agendu. Dnes už čiastočne žijeme v dobe automatizovanej propagandy. Trend je stúpajúci.
DrTedros: Oficiálny profil riaditeľa WHO
Ďalší výrazný uzol sa vytvoril okolo doktora Tedrosa Adhanoma, súčasného riaditeľa WHO. Tedros čelí tlaku, aby odstúpil z funkcie a je jedným z hlavných objektov kritiky, ba až nenávisti, spojenej s #WHOLiedPeopleDied.
Výraznú pozíciu v tejto dátovej mape si vyslúžil tým, že bol často zdieľaný či označovaný v tweetoch iných užívateľov, zväčša s kritickým alebo útočným komentárom.
Spomína ho jednak umiernená časťo užívateľov Twitteru, ktorá vyčíta WHO pomalý či nevhodný postup, no častejšie aj radikálnejší užívatelia, ktorí popri kritike pretláčajú konšpiračný naratív – podobne ako MelanieMetz6.
Títo Tedrosa na Twitteri nazývajú kriminálnikom, teroristom, či dokonca vrahom.
RealDonaldTrump: Oficiálny profil prezidenta Spojených štátov amerických
Donald Trump je mimoriadne aktívnym užívateľom Twitteru. Významnú časť svojej komunikácie s verejnosťou rieši práve cez túto platformu. Aj preto sa vyskytuje ako centrálny aktér pri mnohých populárnych hashtagoch v USA. To platí aj pri konšpiračných teóriách, ktoré neraz osobne podporil.
Dôvodom, prečo má dominantnú úlohu aj v tomto prípade, je jeho tweet zo 7. apríla, v ktorom píše:
WHO to skutočne pokazila. Z nejakého dôvodu, hoci je financovaná hlavne z USA, je zameraná na Čínu. Poriadne sa na to pozrieme. Našťastie som už v začiatkoch odmietol jej radu ponechať naše hranice s Čínou otvorené. Prečo nám dala také zlé odporúčanie?
Trump tým odvádza pozornosť od vlastných chýb v boji proti novému koronavírusu a hádže vinu na WHO. Sám pritom verejne hlásal (a stále hlása) dezinformácie o víruse, ktorý označoval za hoax a výmysel demokratov. Trump najnovšie dokonca rozhodol, že USA prestane do WHO prispievať úplne.
Výsledkom nepripravenosti USA je dnes vyše 600 tisíc potvrdených nakazených a viac než 24 tisíc mŕtvych – najviac na svete.
Na Trumpovom tweete sa zviezlo veľké množstvo ďalších užívateľov, ako sa dá vidieť na dátovej mape vyššie. Tweet bol zdieľaný takmer 113 tisíc krát. Prevažná väčšina užívateľov s Trumpom súhlasí a chváli ho, že sa rázne vyslovil proti Číne a WHO. Prezident však Čínu ešte nedávno chválil za skvelý postup a transparentnosť v boji proti COVID-19.
Našli sa aj takí, ktorí na Trumpovom tweete stavali ďalej a opäť ho obalili do známeho konšpiračného naratívu: koronavírus je sprisahanie Číny / WHO / Billa Gatesa / Západu / demokratov / slobodomurárov… doplňte si svojho vinníka.
Trumpovi príveženci často preberajú tieto konšpiračné naratívy a jedným dychom prezidenta vykresľujú ako hrdinu, ktorý sprisahanie odhalí a rozpustí.
WHO: Svetová zdravotnícka organizácia
Posledným kľúčovým aktérom #WHOLiedPeopleDied je WHO, ktorá však hashtag vo svojich tweeteoch vôbec nepoužívala. Podobne ako jej generálny riaditeľ, Dr. Tedros, je v dátovej mape výrazná preto, lebo ju často spomínali iní užívatelia.
WHO teda nie je aktérom, ktorý by konšpiráciu šíril, no v tomto konkrétnom prípade sa ocitla v sieti ako vinník, na ktorého virtuálnym prstom ukazujú všetci ostatní.
Záver
Aj takto môže vyzerať diskusia o určitej téme na sociálnej sieti. Na tomto konkrétnom prípade vidíme, ako sa legitímna kritika WHO v kontexte pandémie koronavírusu preplieta s konšpiráciami o úlohe temných síl.
Vidíme útoky na WHO a jej predstaviteľov, aj glorifikáciu amerického prezidenta sebou samým, alebo jeho fanúšikmi. Tí sú niekedy praví, no niekedy falošní automatizovaní boti (nedávno sme o nich písali aj tu).
V rámci vlastnej informačnej hygieny platí, že ak niekto niekoho obviňuje z podozrivého sprisahania, oplatí sa pozrieť na to, od koho tieto názory prichádzajú, kto ich šíri, a či z očierňovania druhých niekto neťaží politický kapitál, či finančný zisk.
Z #WHOLiedPeopleDied víťazne vyšiel americký prezident, ktorý konšpiráciami nechal odviať vlastnú vinu za zlé zvládanie krízy, ale aj konzervatívci, či zástupcovia amerického antisystému, ktorí šírenými naratívmi podmývajú vieru v inštitúcie a liberálnu demokraciu – veľmi podobne, ako u nás.