Vzťahy Ukrajiny a Ruska narazili na nový bod mrazu po tom, ako bol zadržaný opozičný politik Viktor Medvedčuk. Ten bol začiatkom minulého týždňa obvinený z vlastizrady a drancovania nerastného bohatstva na Kryme. Medvedčuk má značne vyhranené proruské názory, celú situáciu však komplikuje najmä jeho blízky vzťah s Vladimírom Putinom. Jeho zadržanie je mnohými kritikmi ukrajinskej vlády označované za politický krok a za spôsob, ako provokovať ruského prezidenta.
Kmotor Medvedčuk
Viktor Medvedčuk vstúpil do všeobecného povedomia najmä začiatkom tohto roka, kedy sa jeho opozičná politická strana, Opozičná platforma – Za život, podľa prieskumov verejnej mienky stala najpopulárnejším politickým klubom na Ukrajine. Za Medvedčuka sa začali stavať prorusky orientovaní obyvatelia. Viktor Medvedčuk sám nie je proruský iba hodnotovo, ale má prepojenia aj na osobnej úrovni – Vladimír Putin je jeho blízkym priateľom a krstným otcom jeho dcéry.
Nejedná sa o prvý prípad toho, kedy bol Medvedčuk vyšetrovaný za podozrenia z vlastizrady a kolaborovanie s ruským režimom. Už v roku 2019 boli proti nemu vznesené obvinenia po tom, ako sa zasadzoval o udelenie autonómie niekoľkým častiam Ukrajiny. Obvinenia z „údajnej snahy podkopať územnú celistvosť“ vtedy odmietol ako politickú hru a vyhlásil, že chcel iba pomôcť k ukončeniu vojny.
Burza národného majetku
Medvedčuk sa v súčasnosti nachádza v domácom väzení. Podozrenia z vlastizrady doplnili aj obvinenia z ekonomickej sprenevery a drancovania prírodného bohatstva Krymu. Medvedčuk mal ruským spoločnostiam prepustiť licencie na ťažbu ropy a zemného plynu na krymských poliach. Keďže referendum o štatúte Krymu je stále spochybňované medzinárodným spoločenstvom a polostrov bol anektovaný, ukrajinská vláda krymské suroviny aj naďalej pokladá za majetok Ukrajiny.
Obvinený politik sa bráni a vyhlasuje, že všetky obvinenia sú umelo vytvorené ako spôsob pomsty. Medvedčuk totiž patrí medzi najväčších kritikov súčasného vedenia krajiny a jeho rozhodnutí. Väčšina jeho názorov je radikálne proruská a jeho kritický pohľad nie je príliš vyberavý, čo z neho robí vďačný zdroj pre viaceré slovenské dezinformačné médiá. Či už sa jedná o očkovací plán, otvorenie trhu, alebo o mierové riešenie konfliktu s Ruskom, Viktor Medvedčuk je medzi prvými, ktorí obviňujú súčasnú vládu z neschopnosti.
Agitátori nemlčia
Obvinenia Medvedčuka v zahraničí neprešli bez povšimnutia. Prezident Putin jeho zatknutie okamžite označil za politické čistky a za snahu „očistiť ukrajinskú politiku od tých, ktorí chcú mier a dobré vzťahy s Ruskom.“ Uviedol tiež, že Rusko na tieto provokácie upriami svoju pozornosť a bude adekvátne reagovať.
Slovenská dezinformačná scéna nezaháľala. Stránky pravidelne zdieľajú Medvedčukove vyhlásenia a rozhovory, v ktorých obhajuje Moskvu a kritizuje Západ a Ukrajinu. Napríklad Hlavný denník jeho zadržanie prirovnáva k zatknutiu Navaľného.
Objavil sa aj názor, že zadržať priateľa Vladimíra Putina prekročilo hranicu únosnosti a že niečo takéto by si nedovolil ani Petro Porošenko. To vypovedá o tom, ako vnímajú proruskí aktéri fungovanie sveta.