Regulácia dezinformačného obsahu na YouTube sa pozitívne odrazila aj na Facebooku a Twitteri

Vysoká prepojenosť sociálnych sietí vedie k rýchlejšiemu šíreniu dezinformácií. Môže mať však aj pozitívny efekt. Sprísnenie pravidiel zameraných proti dezinformáciám o voľbách na YouTube spôsobilo redukciu rovnakého obsahu na Facebooku a Twitteri.

Obrázok: Pixabay

Nový výskum Centra pre sociálne médiá a politiku (Center for Social Media and Politics) na New York University naznačuje, že videá majú pri šírení dezinformácií veľkú silu.

Po minuloročných voľbách v USA bolo na YouTube zaznamenané veľké množstvo podvodných a zavádzajúcich videí. Tie boli následne zdieľané na ďalších platformách, čím sa ich dosah výrazne zvyšoval.

Nové regulácie priniesli výsledky

Nedostatočná regulácia dezinformácií spustila vlnu kritiky. YouTube reagoval začiatkom decembra novými pravidlami. Podľa nich mali byť z platformy odstránené všetky videá propagujúce nepodložené teórie o voľbách alebo šíriace tvrdenia, že volebný výsledok je podvod.

V januári 2021 YouTube predpisy ešte viac sprísnil. Každý kanál na platforme, ktorý trikrát poruší pravidlá týkajúce sa volebných dezinformácií v priebehu 90 dní, bude natrvalo odstránený.

Po zavedení týchto opatrení sa znížilo množstvo zavádzajúcich videí o voľbách, ktoré boli zdieľané na sociálnych sieťach.

YouTube v otázke regulácií problematického obsahu dlhodobo zaostáva

Sociálne siete sa vo všeobecnosti zdráhajú zavádzať opatrenia, vďaka ktorým by mohli zasahovať do obsahu na svojich platformách. 

Oficiálne sa obhajujú snahou zachovať slobodu slova, avšak únik dokumentov známych ako Facebook Files naznačuje, že dôvodom môže byť tiež snaha zvýšiť profit spoločnosti.

YouTube navyše v sprísňovaní pravidiel za ostatnými sociálnymi sieťami viditeľne zaostáva. Nové regulácie na platforme s videami proti dezinformáciám prichádzajú spravidla niekoľko týždňov až mesiacov po Facebooku či Twitteri.

Koncom septembra YouTube napríklad ohlásil, že odstráni všetky dezinformačné videá o očkovaní. Rovnaký krok urobil mesiac predtým Facebook, kritici však poukazujú na pretrvavajúce nedostatočné zasahovanie proti dezinformáciám o vakcínach.Sociálne siete sú navzájom hlboko prepojené, sprísnenie pravidiel na jednej platforme má automaticky efekt aj na ostatné. YouTube je napríklad najzdieľanejšou doménou na Facebooku. Dôslednejšia kontrola obsahu videí tak má potenciál zlepšiť kvalitu informácií na internete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk