Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- V poslednom čase sa proruskí aktéri viditeľne snažia zdiskreditovať NATO a Západ, a tým podkopať ich dôveryhodnosť.
- Odvolávajú sa napríklad na predchádzajúce angažovanie sa NATO v konfliktoch či iné medzinárodné spory. Týmto spôsobom sa aktéri snažia bagatelizovať vojnové zločiny páchané Ruskom na Ukrajine.
- Dezinformační aktéri sa zameriavajú aj na vedľajšie témy, napríklad na možné použitie tzv. špinavej bomby na Ukrajine.
- Ďalšou témou bol nákup vakcín proti COVID-19 v Európskej únii. Aktéri túto tému využívajú na diskreditáciu Európskej únie alebo na spochybnenie samotného očkovania.
Odvádzanie pozornosti od ruskej agresie na Ukrajine
Proruskí aktéri sa snažia odviesť pozornosť od ruskej agresie na Ukrajine poukazovaním na správanie Západu alebo konkrétne NATO.
Môžeme napríklad pozorovať tzv. ačohentizmus, pri ktorom proruskí aktéri ospravedlňujú konanie Ruska tým, že odvádzajú pozornosť na inú tému a snažia sa vytvoriť dojem, že podobné správanie je normálne aj pre krajiny Západu. Často však ide o neporovnateľné situácie.
Najvirálnejší príspevok na slovenskom Facebooku za posledné dva týždne zverejnil Tomáš Špaček, člen krajne pravicovej strany Republika. Zdieľal emotívny prejav poslanca Európskeho parlamentu Micka Wallacea z írskej ľavicovej strany Independents 4 Change. Wallace v súvislosti s ruským bombardovaním Ukrajiny hovorí, že USA/NATO terorizovali aj Afganistan a Irak, Izrael denne terorizuje Palestínu a Francúzsko so Spojeným kráľovstvom vyzbrojujú Saudskú Arábiu, ktorá terorizuje Jemen. Špačkov príspevok videlo viac ako jeden milión ľudí.
Prítomný je aj naratív, že na Ukrajine v skutočnosti prebieha vojna NATO proti Rusku. Týmto spôsobom argumentuje napríklad Lukáš Machala, bývalý politik, ktorý kedysi pôsobil v Slovenskej národnej strane (SNS) a neskôr v hnutí Republika. V novom príspevku hovorí o tom, že tretia svetová vojna sa začala, že NATO je teroristická organizácia a že v roku 2020 a 2021 sa presúvali aj cez Slovensko desiatky vojenských konvojov so zbraňami NATO na Ukrajinu. Zároveň sa pýta, prečo Slovensko podporuje „chazarský neonacistický režim na Ukrajine“ a prečo namiesto toho nehľadá cestu k mierovému riešeniu.
Rôzni aktéri sa tiež snažia podkopať dôveryhodnosť slovenských spojencov a partnerov. Expremiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko má bábkovú vládu a bábkovú prezidentku, ktorých riadi USA. Podľa jeho slov prinútila americká vláda Slovensko zahlasovať za sankcie proti Rusku, podpísať dohodu o obrannej spolupráci s USA či darovať Ukrajine slovenský systém protivzdušnej obrany S-300. Fico dodáva, že veľké a silné krajiny hľadia len na svoje záujmy a nikdy nebudú spravodlivé voči menším.
Poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá sa o miesto v parlamente uchádzala na kandidátnej listine strany Kotlebovci-ĽSNS, spomína údajný hackerský útok na slovenský parlament, po ktorom bol znefunkčnený hlasovací systém. Pýta sa, či je náhoda, že hackerský útok na slovenský parlament (a rovnako aj na poľský senát) prišiel práve v čase, keď sa objavujú správy, že USA plánujú urýchliť rozmiestnenie modernizovaných jadrových zbraní v Európe. Vorobelová tiež tvrdí, že vďaka Dohode o obrannej spolupráci (DCA) medzi USA a Slovenskou republikou, USA nepotrebujú súhlas ani na rozmiestnenie jadrových zbraní na našom území. V skutočnosti však USA nemajú v úmysle rozmiestniť na Slovensku jadrové zbrane a Slovensko o to ani nemá záujem. Dohoda o takejto možnosti vôbec neuvažuje. V tomto konkrétnom prípade ide o vyťahovanie predchádzajúcich falošných naratívov, ktoré slúžili proruským aktérom v čase podpisovania DCA.
Keďže sa NATO často spomína v príspevkoch dezinformačných aktérov, rozhodli sme sa na túto problematiku pozrieť prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle. Nasledujúci graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky na Facebooku na slovenskej dezinformačnej scéne za posledné dva týždne. Príspevky boli hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní). V analýze sme filtrovali len príspevky obsahujúce kľúčové slovo NATO.
V prvom príspevku zdieľal europoslanec Milan Uhrík, predseda krajne pravicovej strany Republika, virálny príspevok svojho straníckeho kolegu Tomáša Špačka obsahujúci prejav írskeho europoslanca Micka Wallacea, o ktorom sme už hovorili vyššie. V druhom príspevku Uhrík odmietol vstup Ukrajiny do NATO a tvrdil, že NATO je destabilizujúcim prvkom v bezpečnostnej architektúre sveta.
Armádny magazín, ktorý často zdieľa proruské príspevky, informoval o proteste proti NATO v Rumunsku, kde ľudia skandovali heslá ako „Prestaňte kŕmiť Ukrajinu!“
Mimoparlamentný politik a komentátor Eduard Chmelár vo svojom príspevku tvrdil, že bombardovanie Juhoslávie letectvom NATO nemalo mandát Bezpečnostnej rady OSN a môžeme ho definovať ako vojenskú agresiu.
A napokon, facebooková stránka Informácie bez cenzúry zdieľala článok informujúci o Putinovom vyhlásení, že je mu ľúto Nemecka, ktoré uprednostňuje lojalitu voči NATO pred vlastnými národnými záujmami.
Rôzni aktéri preberajú prokremeľské naratívy ruského veľvyslanectva o špinavej bombe
Možnosť použitia tzv. špinavej bomby vo vojne na Ukrajine nebola prehliadnutá ani na Slovensku. Zachytili ju predovšetkým proruskí aktéri, od politikov až po alternatívne médiá, ktorí do veľkej miery presadzujú naratívy prichádzajúce z ruského veľvyslanectva v Bratislave.
Medzi 23. a 24. októbrom ruské veľvyslanectvo na Slovensku zverejnilo na svojej facebookovej stránke minimálne 12 príspevkov, v ktorých sa explicitne spomína špinavá bomba. V príspevkoch tvrdí, že Rusko má dôveryhodné informácie o tom, že Ukrajina plánuje pod falošnou vlajkou použiť špinavú bombu a následne obviniť Rusko z použitia jadrových zbraní.
O špinavej bombe hovorí na svojom Telegrame podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha, ktorý dlhodobo zdieľa proruské postoje. Podľa jeho slov ovládajú Západ oligarchovia, plutokrati a sociopati ako Joe Biden, Emmanuel Macron či Rishi Sunak, ktorí sa zahrávajú s osudom planéty a ženú svet do jadrovej vojny. Na porovnanie uvádza, že Vladimir Putin vyrastal v chudobnej rodine a Si Ťin-pching žil v mladosti sedem rokov v jaskyni. Týmto porovnaním sa Blaha snaží priblížiť autokratických lídrov publiku, pričom západných lídrov očierňuje často nepodloženými útokmi.
Medzi ďalších politikov, ktorí propagujú prokremeľské naratívy, patrí poslankyňa Slavěna Vorobelová. Na svojej facebookovej stránke píše o hrozbe výroby špinavej bomby, ktorú použije „kyjevská fašistická chunta“, aby z tohto činu následne obvinila Rusko a poslúžila tak ako zámienka pre oficiálne zapojenie NATO do vojny na Ukrajine.
Tento falošný naratív aktívne šíria aj dezinformačné médiá. V mnohých prípadoch ide o preberanie vyhlásení ruského ministra obrany Sergeja Šojgu alebo iných ruských predstaviteľov (InfoVojna, Armádny magazín, Veci Verejné). InfoVojna ide ešte ďalej a označuje ukrajinskú vládu za zločinecký režim. Títo aktéri patria do širšej siete dlhodobých šíriteľov proruských naratívov a kremeľskej propagandy.
Webová stránka Bádateľ, ktorá sa zameriava na zverejňovanie pseudovedeckých článkov, dokonca šírila konšpiračnú teóriu, že Západ chce vyvolať globálnu jadrovú vojnu. Je to vraj plán „zločineckej kabaly Baracka Obamu, Susan Riceovej, Victorie Nulandovej a Joe Bidena“ s úmyslom „zničiť Ameriku a Európu, aby zahladili svoje stopy desaťročí finančného drancovania, provízií, úplatkárstva, volebných manipulácií a iných foriem korupcie“.
Vakcíny proti COVID-19 sú opäť horúcou témou
Európska prokuratúra (EPPO) nedávno potvrdila, že vyšetruje nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii. Žiadne ďalšie informácie neboli poskytnuté. Napriek tomu to vyvolalo reakciu aj medzi rôznymi dezinformačnými aktérmi.
Robert Fico, predseda strany Smer-SD a bývalý premiér, natočil video, v ktorom kritizoval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. Fico vyhlásil, že sa osobne podieľala na pochybnom nákupe vakcín, napriek tomu je vraj nedotknuteľná a v tejto veci sa jej nemôže nič stať. Spája túto otázku s vojnou na Ukrajine a pýta sa: „Kde by našli šéfku Komisie, ktorá je za vojnu na Ukrajine? A ktorá neurobila nič, ani nepohla prstom, aby Európska únia nebola totálnym vazalom Spojených štátov amerických v zásadných zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach?“
Europoslanec Milan Uhrík skonštatoval, že „už sa oficiálne potvrdzuje, že vakcína bola najmä biznis“ a tiež verí, že sa nakoniec podarí odhaliť, „čo bolo na pozadí tej násilnej vakcinačnej kampane“. Do svojho príspevku pripojil video s rumunským europoslancom Cristianom Terheșom, v ktorom okrem iného tvrdí, že vakcíny nefungujú, neboli testované a začali sa vyvíjať ešte pred začiatkom pandémie.
Napriek tomu, že verejnosť sa od EPPO nedozvedela žiadne bližšie informácie a ani samotné vyšetrovanie nebolo ukončené, rôzni dezinformační aktéri využívajú situáciu a snažia sa dokázať, že predsa len mali pravdu. Napríklad Ľuboš Blaha hodnotí situáciu slovami: „Včera konšpirácia, dnes pravda“ a Slavěna Vorobelová uzatvára tému následovne: „Jedno je však isté už dnes, hoaxy a konšpirácie sa pomaly, ale isto menia na fakty.“
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/