Proruská dezinformačná kampaň obchádza opatrenia západných sociálnych sietí

Západné sociálne siete zavádzajú nové opatrenia pre odstraňovanie propagandistického a dezinformačného obsahu. V dôsledku toho sťahujú zo svojich platforiem proruskú propagandu. Reakciou veľkých ruských médií je preberanie proruských komentárov pod článkami západných médií. Vďaka nim vykresľujú verejnú mienku na Západe ako prorusky orientovanú.

Ruská dezinformačná kampaň je nútená zmeniť zavedený modus operandi. Najväčšie západné sociálne siete totiž sprísňujú svoje pravidlá používania. Tie sa týkajú najmä propagandy a dezinformácií.

Z platforiem Facebook a Instagram bolo odstránených už viac ako 6-tisíc účtov, stránok a skupín napojených na Rusko. Zástupcovia Twitteru tvrdia, že od roku 2018 odstránili 5-tisíc proruských účtov. V prípade YouTube to boli viac než 2 milióny proruských videí.

Odstránené účty a stránky boli prepojené dva subjekty zastupujúce Rusko. Buď išlo o Agentúru pre výskum internetu (IRA), skupinu podporovanú Kremľom, obvinenú z pokusov ovplyvniť výsledky prezidentských volieb v USA v roku 2016, alebo GRU, ruskú vojenskú spravodajskú službu.

Proruské komentáre pod článkami západných médií nie sú náhoda

V reakcii na to sa ruské dezinformačné a propagandistické aktivity museli prispôsobiť. Výskumníci z Cardiffskej univerzity poukázali na zvýšenú aktivitu ruských internetových trollov na veľkých západných spravodajských stránkach. Trollovia boli aktívni na stránkach Fox News, Washington Post, Daily Mail, the Daily Express, Der Spiegel, Die Welt, Le Figaro či La Stampa.

Profesor Martin Innes z Cardiffskej univerzity uviedol, že západné spravodajské stránky sú zraniteľné voči útokom ruských trollov. Dôvodom je to, že nemajú dostatočnú obranu voči podobným praktikám.

Západné spravodajské stránky nemajú žiadne kontrolné mechanizmy, ktorými by mohli overiť autentickosť užívateľských účtov. To v praxi znamená, že zmena pseudonymu nie je ničím obmedzená.

Západ si myslí, že Rusko…

Podľa štúdie boli pod článkami médií uverejnené viaceré komentáre ospevujúce ruskú politiku, režim či prezidenta Putina. Následne boli prebrané ruskými médiami ako inoSMI.ru a vykladané za verejnú mienku na Západe.

Pri tejto praktike bola použitá rétorika ako: „Čitatelia Fox News: Rusi sa ničoho neboja“, alebo „Nemeckí čitatelia: Rusi budú vždy jeden krok pred NATO“.

Podobný obsah bol následne zdieľaný na medzinárodných sieťach médií po celej Európe. Išlo napríklad o médiá PolitRussia či Patriot Media Group, konglomerát vo vlastníctve oligarchu Evgeniina Prigozhina. Ten bol obvinený z organizovania aktivít za účelom zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Podľa Petra Pomerantsevova, spolupracovníka Inštitútu Agora SNF na Univerzite Johna Hopkinsa (SNF Agora Institute at Johns Hopkins University), je cieľom podobných článkov vykresliť západné vlády ako skorumpované, občanov ako nespokojných a Putina ako jedinú alternatívu.

Zrkadlenie obsahu

Medzi ďalšie praktiky patrí aj preberanie či zrkadlenie obsahu z proruských stránok menšími spravodajskými stránkami, alebo na účtoch reálnych ľudí na sociálnych sieťach. Napríklad proruská stránka Newsfront používala viaceré stránky, ktorými zrkadlila kópie vlastného obsahu na mnohých platformách.

V reakcii na to začala spoločnosť Facebook (po novom) odstraňovať aj účty reálnych osôb rozširujúcich dezinformácie. Bezpečnostné tímy spoločnosti pritom uplatňujú rovnaké taktiky, aké už dlhodobo používajú na odstraňovanie falošne vytvorených/fakeových účtov.

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk