Pripravte sa na propagandu o majdanizácii Bieloruska, farebných revolúciách a Sorošovi

Zdroj: Flickr.

Propagandisti dezinformácií a politický prospechári koncom februára náhle presedlali na koronu. Úplne prirodzene – pretože dezinformácie sa najlepšie šíria vtedy, ak sú presne o tom o čom sa dnes hovorí vo večerných správach. Parazitujú na témach ktoré medzi ľuďmi rozšíria hlavnoprúdové médiá – tie majú dosah o ktorom konšpirátori iba snívajú.

Takmer po pol roku a najmä posledných pár týždňov, kedy dezinfoscéna mlela z posledného, ťažkopádne sa pokúšala zaujať škodlivosťou nosenia rúšok a mikročipov v novej vakcíne proti Covidu-19, sa konečne objavila nová téma – Bielorusko.

Ruské Ministerstvo zahraničných vecí na Twitteri

„Existujú jasné pokusy o zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu, ktoré majú rozdeľovať obyvateľov a destabilizovať situáciu.“

Humor, s ktorým príde iba život sám.

Základným východiskom ruských informačných operácií, je totiž práve šírenie propagandy, ktorá vytvára a démonizuje vnútorného, či vonkajšieho nepriateľa a rozdeľuje tým spoločnosti v „nepriateľských“ krajinách.

Dlhodobým vplývaním vytvára subkultúry popletených, no odhodlaných a predovšetkým pripravených nasledovateľov.

Pripravených na čo?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že propaganda môže byť dlhodobá a krátkodobá. Kým tá prvá poorie a zaseje, krátkodobé kampane potom žnú úrodu.

Ako to funguje?

Dobre poznáme naratívy o údajnej strate suverenity. Napríklad členstvom v EÚ, Eurozóne, či NATO – sú stálicou slovenskej blboscény. Majú nás presvedčiť o tom, že, strategické euroatlantické ukotvenie krajiny, či princípy medzinárodnej spolupráce idú proti záujmom Slovenskej Republiky.

Pripravujú pôdu pre krátke, úderné kampane, veľmi často pred voľbami, či plebiscitom, ale aj pri mimoriadnych udalostiach – akými sú aj dnešné nepokoje v Bielorusku.

Ľudia ktorí dlhodobo konzumujú dezinformácie, práve napríklad o tejto údajnej strate suverenity, slovanskej vzájomnosti, benevolencii Kremľa a jeho zahraničnej politiky, či skazenosti Západu, potom automaticky kladne reagujú napríklad na spomínané vyhlásenie ruského Ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa svojim statusom v skutočnosti iba snaží delegitimizovať občiansky odpor proti zmanipulovaným voľbám v Bielorusku.

Suverenita

Totalitní vodcovia a tí ktorí snívajú, že sa nimi raz stanú, chápu štátnu suverenitu ako neobmedzenú a nespochybniteľnú autoritu a absolútnou moc.

Pravda, ktorú títo ľudia radi skrývajú, je však taká, že štát a národ sú naozaj suverénni iba vtedy, keď sa ľudia v slobodných voľbách zhodnú na tom, že chcú byť občanmi v jednej krajine a žiť podľa spoločných pravidiel.

Skutočná suverenita musí byť odrazom suverenity v mysliach zvrchovaných a slobodných občanov.

Občianska spoločnosť ktorá dnes proti Lukašenkovi stojí je odmietnutím tvrdej suverenity, so štátnou mocou v rukách niekoľkých vyvolených.

Je spoločenským vedomím toho, že dobre spravovaná krajina je v rukách všetkých a účasť na politike a veciach verejných neznamená ísť raz za štyri roky k volebným urnám, ale každodenný kritický dialóg so štátom.

Preto sú potrebné mimovládne organizácie, anti-korupčné a vzdelávacie iniciatívy a občiansky aktivizmus – tŕň v oku dezinformátorom a propagandistom, ktorí nás ťahajú do minulosti, kedy štát mohol všetko. Napríklad poslať 70.000 svojich občanov do plynu a tváriť sa, že to vlastne neurobil.

Protesty za Slušné Slovensko

Koľko príbehov o vplyve západných tajných služieb počas Majdanu na Ukrajine ste počuli? Pamätáte si na protesty Za slušné Slovensko? Bola to presne taká mimoriadna udalosť pre ktorú propaganda orie a seje.

Dezinformácie o Sorošovi a jeho nitkoťahačovi Marcellovi Fabianym, ktorý prišiel na Slovensko rozpútať Majdan sa rozšírili iba za jeden týždeň do celej Slovenskej blboscény – mali delegitimizovať občianske protesty a ich volanie po spravodlivom štáte.

Bielorusi sa dnes búria proti darebáckym metódam posledného diktátora v Európe. Je však záujme každého totalitného režimu, teda aj toho v Bielorusku, že Ruskej Federácii, spochybňovať legitimitu občianskej spoločnosti (mimovládiek, aktivizmu, či slobodných médií) a to kdekoľvek, kedykoľvek a bez ohľadu na škody.

V hre je oficiálne už aj Rusko

V sobotu Rusko, prisľúbilo Lukašenkovi pomoc pri zachovaní poriadku v krajine. S Veľkou pravdepodobnosťou sa pozeráme na ďalšiu hybridnú intervenciu Ruska v prospech autokrata, tak ako v prípade Viktora Janukoviča.

Pripravte sa na spŕšku dezinformácií o maidanizácii Bieloruska, farebných revolúciách a Sorošovi – prichádza.

Ruské veľvyslanectvo môže svoje dezinfo o „zasahovaní do vnútorných záležitostí suverénneho štátu“ šíriť tak drzo, že iba opíše vlastné metódy politického boja – „…rozdeľovať obyvateľov a destabilizovať situáciu“ – tak ako to robia spomínané dlhodobé dezinformačné kampane.

Ak sa pýtate, prečo by sme mali venovať pozornosť na prvý pohľad nevinným, či zanedbateľným rečiam bláznov na internete o strate národnej suverenity členstvom v EÚ, či severoatlantických štruktúrach, alebo slabomyseľným útokom na mimovládky, aktivistov, médiá, či občiansku spoločnosť – pamätajte si že protivník orie a seje, aby si jedného dňa prišiel pre úrodu.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk