Keď propaganda surfuje na vlne pandémie

V nedávnej minulosti bolo primárnym strategickým cieľom nepriateľských vplyvových operácií spochybnenie našej euroatlantickej orientácie – členstva v EÚ a NATO. Dnes, v čase globálnej pandémie, sa iba pohotovo tematicky presunuli na vlnu korony – cieľ však zostal rovnaký.

Hlavný dezinfo naratív, ktorý dnes môžeme na Slovensku pozorovať, sa snaží naštrbiť dôveru obyvateľstva v EÚ, spochybniť jej akcieschopnosť a solidaritu aj v čase krízy.

Čo humanitárny konvoj, to spravodajská operácia

Taliansko bolo z európskych krajín koronavírusom zasiahnuté prvé a tvrdo. Prirodzene, dezinformátori si našli živnú pôdu práve tam. Pomáha EÚ Taliansku? Podľa propagandy ani náhodou, práve naopak.

Rusko a Čína poslali Taliansku „humanitárnu pomoc“, ktorú sprevádzala masívna mediálna kampaň. Jej cieľom bolo posilnenie vlastného obrazu v očiach medzinárodnej verejnosti, a zároveň spochybnenie úsilia EÚ. Zo strany Moskvy a Pekingu preto nejde o humanitárnu pomoc, ale o vplyvovú a informačnú kampaň s jasným politickým cieľom.

Po dohode talianskeho premiéra G. Conteho a ruského prezidenta V. Putina sa 22. marca 2020 začala humanitárna akcia s názvom “From Russia with love. Ruská vláda a jej zastúpenie pri NATO zverejnili na svojich Twitter účtoch niekoľko videí nákladiakov na svojej ceste do Bergama, epicentra talianskej koronavírusovej krízy.

Ruské štátne médiá ukázali aj talianskeho ministra zahraničných vecí ako osobne privítal prvé ruské lietadlo. 24. marca však vyšiel článok v La Stampa, v ktorom prominentný taliansky denník cituje vysokopostaveného vládneho úradníka. Ten potvrdil, že ruská materiálna pomoc spočívala v zaslaní 80% nevhodného materiálu, ktorý nemôžu vôbec využiť. Má ísť predovšetkým o výbavu na bakteriologickú dezinfekciu.

V reakcii na tento článok vydala Moskva oficiálny zoznam materiálov, ktoré Taliansku zaslali. Malo ísť o 600 ventilátorov a 326 000 masiek, ako aj vojenské dekontaminačné vybavenie. Medzi tým na plné obrátky fungovali kremeľské médiá, ktoré oslavujú Moskvu za to, že zasiahla „tam, kde Európa a NATO zlyhali“.

Podľa Sergia Germaniho, riaditeľa Gino Germani Institute for Social Sciences and Strategical Studies, think-tanku so sídlom v Ríme, sa jedná z jednej polovice o propagandu a z druhej o ruskú spravodajskú operáciu. Vplyv a priaznivá verejná mienka v Taliansku sa môže Rusom hodiť. Napríklad pri otázke sankcií EÚ voči Rusku. Pri ich zrušení by Taliansko mohlo pomôcť.

Rusko poslalo humanitárnu pomoc do USA. Donald Trump oznámil, že Rusko vyslalo lietadlo s ochrannou výbavou a zdravotníckym materiálom, aby pomohlo Washingtonu bojovať proti pandémii COVID-19. Hovorca Kremľa, Dmitrij Peskov, uviedol, že Trump súhlasil s nákupom zdravotníckych potrieb a dodal, že americký prezident “vďačne prijal túto humanitárnu pomoc.” Následné vyhlásenie USA dodatočne ukazuje, že Peskov klamal, pretože Washington zdravotnícky náklad kúpil. Ťažko sa dá hovoriť o „humanitárnej pomoci“.

Podobne ako Rusko, aj Čína sa snaží o zlepšenie svojho medzinárodného obrazu. Koronavírus je jej Černobyľom a humanitárna pomoc mediálnou náplasťou na vytvorené škody. Materiálna pomoc z Číny k nám neprichádza zadarmo. Čínska strana počíta so záujmom verejnej mienky, ktorú môže do určitej miery spoluutvárať.

Zľahčovanie situácie, cenzúra médií a jednotlivcov či celkové zatajovanie informácií v počiatočnej fáze epidémie v Číne znemožnili zvyšku sveta dostatočne sa pripraviť na prichádzajúcu krízu.

Ako EÚ a jednotlivé členské štáty pomáhajú

Rozsah vplyvových a informačných aktivít Ruska a Číny môže vytvárať dojem, že európska solidarita umiera a štruktúry NATO či EÚ rezignovali. Opak je však pravdou. O kapacitách a krokoch EÚ sme písali už napríklad v predchádzajúcom článku. EÚ však vo forme pomoci členským štátom preinvestuje 25 miliárd eur.

Nezaháľajú ani jednotlivé členské štáty na čele s Nemeckom, ktoré aktívne pomáha Taliansku najmä hospitalizáciou pacientov v kritickom stave. Prisľúbilo, že hospitalizuje najmenej 47 pacientov – k iniciatíve sa prihlásilo viacero spolkových krajín. V rovnakej veci pomáhajú aj Francúzi.

Už pred začatím akcie “From Russia with Love” dostalo Taliansko od Francúzska 2 milióny masiek a niekoľko pľúcnych ventilátorov a milión masiek od Nemecka. Potvrdil to taliansky vládny komisár pre núdzový stav koronavírusu, Domenico Arcuri.

Aj NATO

NATO “pomáha v boji proti neviditeľnému nepriateľovi,” uviedol generálny tajomník Jens Stoltenberg. Letecké prepravy naliehavých zdravotníckych potrieb pre európskych spojencov v réžii NATO nepritiahli, v kontraste s ruskou a čínskou „pomocou“, tak veľkú pozornosť verejnosti. NATO síce zatiaľ nemá nasadené vlastné jednotky biologickej ochrany, jeho sily však aktívne prevážajú chorých pacientov do nemocníc, poskytujú lôžka a repatriujú občanov.

Španielsko a Taliansko požiadali o pomoc prostredníctvom Euroatlantického koordinačného centra pre reakcie na katastrofy (EADRCC) NATO so zdravotníckymi potrebami, ako sú prostriedky osobnej ochrany, respirátory, masky a testovacie súpravy. Centrum NATO postúpilo žiadosti spojencom a partnerom, ktorí poskytujú pomoc na bilaterálnej báze. EADRCC je hlavným mechanizmom reakcie na katastrofy NATO.

Na žiadosť zareagovala aj Česká republika – 30. marca dorazilo do Milána nákladné auto z Českej republiky, ktoré má lekárske vybavenie pre zvládnutie pandémie COVID-19 (vrátane 10 000 kusov ochranných odevov a vzoriek novo vyvinutých hi-tech respirátorov určených na tlač na 3D tlačiarňach).

Prečo informačnú vojnu prehrávame?

Kremeľ investuje do svojej globálnej mediálnej operácie iba v tomto roku 1,3 miliardy eur. Pre porovnanie, Európska únia plánuje na účely strategickej komunikácie a boja proti dezinformáciám minúť iba 5 miliónov – 0,38% z toho, čo investuje Moskva.

Vojnu proti dezinformáciám a propagande budeme prehrávať dovtedy, kým národné a nadnárodné inštitúcie nezačnú pripisovať nepriateľským vplyvovým operáciám takú dôležitosť, ako to robia naši protivníci. Vo svete, v ktorom je ozbrojený konflikt medzi krajinami globálneho ekonomického spoločenstva kontraproduktívny, príliš drahý a nedá sa „vyhrať“, tak ako kedysi, sa bojuje informáciami.

Propaganda nie je iba akási postranná aktivita niektorých štátov, ale patrí do sféry nebojových vojenských operácií, v réžii vojenských plánovačov a my musíme, minimálne za účelom odstrašenia, vyvíjať defenzívne a ofenzívne kapacity aj tu. Už včera bolo neskoro.

(Na článku sa spolupodieľal Victor Breiner)

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk