Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v informačnom priestore počas posledných dvoch týždňov na vzostupe:
- Internetom sa šírili dezinformačné naratívy, ktoré vykresľovali Rusko ako obliehanú pevnosť, neustále ohrozovanú agresívnymi cvičeniami NATO, ako aj fiktívnymi presunmi aliančných vojsk k jeho hraniciam.
- Zaznamenané boli aj dezinformačné naratívy týkajúce sa „tradičných“ hodnôt a práv párov rovnakého pohlavia. Cieľom týchto naratívov bolo navodiť falošný dojem, že západný hodnotový systém, založený na vzájomnej tolerancii a multikulturalizme, privedie slovenskú spoločnosť k morálnemu úpadku.
- V kontexte pretrvávajúcej energetickej krízy šírili problematické weby prokremeľské naratívy s cieľom vzbudiť dojem, že Európska zelená dohoda (EZD) bola neuváženým a unáhleným rozhodnutím. Zároveň má za celú energetickú krízu niesť vinu práve EÚ.
- Vo svoj prospech dezinformační aktéri využívali aj nedávne nezhody medzi Poľskom a EÚ, a s nimi súvisiace fámy o „Polexite“. Tie boli využívané na poškodzovanie imidžu EÚ, podkopávanie jej súdržnosti, ako aj na otváranie diskusie o vystúpení Slovenska z Únie.
- Naďalej sa šíria aj dezinformácie súvisiace s pandémiou. Časté boli naratívy o diskriminácii, segregácii, ako aj o delení občanov na „podľudí“ a „nadľudí“.
Opakujúce sa dezinformačné naratívy proti NATO
Hlavnou témou dezinformačných aktérov boli v posledných dvoch týždňoch zhoršujúce sa vzťahy medzi NATO a Ruskom. Vzhľadom na nedávnu špionážnu aféru Moskvy, pri ktorej bolo zbavených akreditácie osem ruských diplomatov, a následné pozastavenie Stálej misie Ruskej federácie pri NATO, nemožno hovoriť o žiadnom prekvapení.
Ešte menej prekvapujúci je repertoár dezinformačných naratívov používaných na očierňovanie NATO. Ten pozostáva predovšetkým z lacných rétorických trikov a starých recyklovaných naratívov, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na kartu obete – viktimizácie Ruska.
Dezinformačné médiá opakovane citovali kritickú reakciu ruského ministra obrany Sergeja Šojgu na novú koncepciu NATO, zameranú na odstrašovanie a obranu v euroatlantickom priestore. Hoci má koncepcia obranný charakter, dezinformačné médiá ju interpretujú ako „plán vojny proti Rusku“. Proruské médiá citovali aj ďalšie Šojguove vyhlásenia, podľa ktorých NATO hromadne presúva svoje jednotky k ruským hraniciam.
Ďalším často citovaným ruským štátnikom bol Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Ten sa spomínal najmä v súvislosti so svojím komentárom k rozhodnutiu Moskvy pozastaviť činnosť Stálej misie Ruskej federácie pri NATO. V článku sa uvádza, že „napriek agresivite tohto bloku Rusko vždy bolo za rozvoj vzťahov.“
Dezinformačné kanály tak prezentujú zavádzajúci naratív, vykresľujúci Rusko ako obliehanú pevnosť, neustále ohrozovanú agresívnymi cvičeniami NATO, ako aj fiktívnymi presunmi aliančných vojsk k jeho hraniciam. Nechýbali však ani články predpojato opisujúce nadradenosť a prevahu ruských vojsk nad silami USA a NATO.
Azda najzaujímavejším je vnútorný rozpor týchto dezinformačných naratívov. Na jednej strane problematické weby vykresľujú USA a NATO ako agresorov, ktorí pre Rusko predstavujú bezprostrednú hrozbu, na druhej strane ich však zároveň opisujú ako slabých a neschopných vyrovnať sa sile Ruska. Podľa dezinformačných médií tak agresívne, ale slabé NATO predstavuje bezprostrednú hrozbu pre brániace sa, mierumilovné, ale vojensky silnejšie Rusko.
Rusko ako ochranca „tradičných hodnôt“
Dezinformačné médiá počas uplynulých dvoch týždňov viackrát zdieľali aj prejav Vladimíra Putina pred Valdajským diskusným klubom v Soči. Putin v ňom ostro kritizoval Západ v otázke rodovej rovnosti a práv párov rovnakého pohlavia. Zároveň tiež dodal, že výchova detí v západných krajinách je „zvrátená“.
Západ tiež osobitne kritizoval za zavedenie pojmov ako „rodič číslo 1“ a „rodič číslo 2“. Tie sú podľa ruského prezidenta na hranici „zločinu proti ľudskosti“ a predstavujú hrozbu pre „tradičné hodnoty“. Putinove výroky silne zarezonovali u dezinformačných médií vrátane Hlavného denníka, Hlavných správ a ExtraPlus, ktoré ich okamžite prevzali a ďalej šírili.
Otázka práv párov rovnakého pohlavia sa na Slovensku javí ako mimoriadne polarizujúca téma. Krajina je v súčasnosti jednou z posledných v Európskej únii, ktorá nepovoľuje manželstvá alebo partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Údaje z Európskeho indexu LGBTQ organizácie Dúhová Európa tiež poukazujú na skutočnosť, že Slovensko je na chvoste EÚ, čo sa týka tolerancie voči LGBTQ komunite.
Naratív o „ohrozených tradičných hodnotách“ je preto bežným nástrojom, ktorý miestne proruské weby používajú na šírenie dezinformácií, a to nielen pre jeho silný emocionálny náboj, ale aj preto, že sa dá ľahko prispôsobiť rôznemu publiku.
Účelom tohto naratívu je apelovať na negatívne emócie verejnosti a vzbudiť falošný dojem, že hodnotové nastavenie Západu, založené na vzájomnej tolerancii a multikulturalizme, nevyhnutne povedie k morálnej zvrátenosti v podobe rozkladu „tradičnej“ ženskosti a mužskosti, zatiaľ čo Rusko je vykresľované ako ochranca týchto „tradičných hodnôt“.
Dezinformačné naratívy týkajúce sa „tradičných“ hodnôt a práv párov rovnakého pohlavia sú tak lacnou a účinnou kognitívnou zbraňou Moskvy na polarizáciu spoločnosti a podkopávanie dôvery verejnosti v EÚ a prozápadných politikov. Príkladom je aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je častým terčom podobných dezinformácií práve kvôli svojmu pro-LGBTQ postoju.
Od zelenej dohody k zelenému „peklu“
Hoci dezinformácie týkajúce sa prebiehajúcej energetickej krízy v posledných týždňoch ustúpili do úzadia, neznamená to, že úplne vymizli. Miestne dezinformačné médiá v rámci tejto témy naďalej systematicky šíria prokremeľské naratívy.
Problematické weby aktívne podkopávajú plány EÚ na diverzifikáciu energetických zdrojov, a to s jasným cieľom. Ide o snahu vytvoriť dojem, že Zelená dohoda (vykresľovaná ako zelené „peklo“) bola neuváženým a unáhleným rozhodnutím EÚ, ktorá nesie zodpovednosť za energetickú krízu.
Diverzifikácia energetických zdrojov, ako aj preorientovanie EÚ na zelené zdroje energie by oslabili ruský vplyv v Európe – čo sa prokremeľské médiá snažia pred verejnosťou zakryť využívaním uvedeného naratívu.
Poľsko na kolíznom kurze s EÚ?
Nedávne nezhody Poľska s EÚ a následné fámy o tzv. „Polexite“, teda vystúpení Poľska z EÚ, využili vo svoj prospech aj miestne dezinformačné subjekty.
Tieto fámy sa začali šíriť na internete po tom, čo poľský ústavný súd nedávno rozhodol, že dva body zmluvy o EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou. Slovenskí dezinformační aktéri vykresľujú toto rozhodnutie ako dôkaz toho, že EÚ je nestabilná organizácia, ktorá sa snaží odobrať suverenitu svojim členským štátom.
Hoci je odchod Poľska z EÚ veľmi nepravdepodobným scenárom, „Polexit“ využívajú miestni krajne pravicoví politici ako Milan Uhrík či Milan Mazurek na presadenie témy o vystúpení Slovenska z EÚ.
Stále neutíchajúca téma pandémie
COVID-19 dlhodobo tvorí jadro dezinformačného obsahu šíreného v slovenskom informačnom priestore. V uplynulých dvoch týždňoch lokálni dezinformační aktéri pokračovali v šírení toxickej rétoriky týkajúcej sa pandemických opatrení, pričom používali zavádzajúce paralely s apartheidom, totalitou a fašistickou vládou.
Medzi časté naratívy patrí diskriminácia, segregácia a dehumanizácia neočkovaných, ako aj kategorizácia občanov na „podľudí“ a „nadľudí“. Vakcíny sú často vykresľované ako neúčinné a experimentálne.
Dezinformátori vo veľkej miere apelovali na negatívne emócie a snažili sa navodiť dojem, že obyvateľstvo stratí svoje základné ľudské práva, ak sa nebude brániť vakcínam a opatreniam vlády.
V nasledujúcom grafe je zobrazených päť príspevkov od dezinformačných aktérov, ktoré za posledné dva týždne dosiahli na Facebooku najviac interakcií v podobe počtu lajkov, komentárov a zdieľaní.
Najviac rezonovalo video, ktoré zverejnil jeden z popredných šíriteľov problematického obsahu Štefan Harabin.
Video bolo nahraté počas súdneho pojednávania so šéfredaktorom dezinformačného webu Zem a Vek Tiborom Rostasom, ktorý bol uznaný vinným z hanobenia rasy a národa. Harabin na videu spochybňuje pandémiu a napriek varovaniu polície si na súde odmieta nasadiť rúško.
Dezinformačné naratívy kritizujúce pandemické opatrenia sú predmetom aj druhého najpopulárnejšieho videa, ktoré zverejnil Milan Mazurek. Podstatou tretieho najpopulárnejšieho príspevku je snaha podkopať účinnosť vakcín. Príspevok uverejnil Ľuboš Hrica – slovenský bloger známy pravidelným šírením dezinformácií.
Medzi posledné dva príspevky patrí video a príspevok Ľuboša Blahu, ktoré sa dotýkajú rôznych tém. Okrem iného v nich kritizuje vládnucu koalíciu a mainstreamové médiá.
Údaje boli zozbierané prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle.[1]
Autori: Matej Spišák, Denis Takács
[1] CrowdTangle je monitorovací nástroj sprístupnený spoločnosťou Facebook, ktorý pomáha monitorovať, analyzovať a informovať o dianí na platforme. https://www.crowdtangle.com
Projekt Infosecurity.sk organizovaný STRATPOL – Inštitútom pre strategickú politiku a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku, ktorý podporuje pražská pobočka Nadácie Friedricha Naumanna pre slobodu, priebežne monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, ale zameriava sa najmä na tie prvé. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach. Správa má podobu dvojtýždňového súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk upozorňovať verejnosť na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/