Facebook nevynútil vlastné pravidlá ani na jediný deň. Kulturblog je späť.

Facebook je notoricky známy tým, že nechce, nemôže alebo nevie vynucovať vlastné pravidlá. Nástroje ktoré ponúka sú väčšinou nefunkčné alebo chybové

Súčasťou našej práce je upozorňovať na symptómy informačnej choroby, ale aj na jej zdroj – nastavenie sociálnej siete, ktorá napriek deklarovanej snahe proti lžiam a propagande zasahovať, v tomto smere nerobí takmer nič. Na Slovensku sa o tom často nehovorí, no v mnohých západných krajinách má preto Facebook vážne naštrbenú povesť.

Tlak svetovej verejnosti núti sociálnu sieť investovať veľa svojho úsilia a zdrojov do marketingových aktivít, ktoré jej majú pomôcť svoje pošramotené meno napraviť. Deje sa to, do určitej miery, aj u nás.

Slovenský fact-chceker

Facebook a agentúra AFP pred takmer tromi týždňami s nemalým mediálnym nasadením predstavili plán, ktorým deklarujú boj proti lžiam v slovenskom infopriestore. Je ním fact-checker, ktorý ma kontrolovať priestor s asi 2,7 miliónmi užívateľmi. Nie je to jediný problém.

Najvirálnejšími dezinformátormi na slovenskom Facebooku už nie sú dezinformačné weby, ale politici. Lenže práca nového fact-checkera sa politikov netýka. V praxi to znamená, že Facebook bude naďalej tolerovať ten najtoxickejší obsah, stačí ak pochádza od politika, politickej strany, štátneho predstaviteľa, či kandidáta na verejnú funkciu.

Títo všetci môžu s požehnaním sociálnej siete šíriť propagandu a dezinformácie, velebiť autoritárske režimy a ideológie, rozosievať nenávisť podľa ľubovôle. Mohli by ich za to stíhať orgány činné v trestnom konaní. Facebook to však určite neurobí.

Nové pravidlá pre stransparentnenie volieb

Sociálna sieť v kontexte amerických volieb a s deklarovaným úmyslom stransparentniť pôsobenie stránok, im zaviedla povinnosť uvádzať prípadné spojenie s právnickými osobami, resp. politickými subjektmi.

Túto stredu preto Facebook zrušil stránky siedmim propaganda projektom ĽSNS. Medzi inými – MAGAZIN1, PREHĽAD SPRÁV, KULTUR BLOG, a ALTERNATÍVNA CESTA. Aj keď sa tieto k spojeniu nikdy verejne nepriznali, novinári, analytici, či aktivisti na túto skutočnosť už nejaký čas upozorňovali.

Magazín1 prevádzkuje Mário Vidák – o jeho prepojení na dezinformačný web sme písali tu. Vidákovi od decembra minulého roku navyše odišlo z transparentného účtu ĽSNS €3000 za „reklam. a mark. služby“.

Zdroj: Ján Benčík
Zdroj: Transparentný účet ĽSNS

Kulturblog je cez rovnomenné občianske združenie napojený na Milana Mazureka a cez svojho člena Dávida Pavlíka prijíma peniaze priamo z transparentného účtu ĽSNS.

Zdroj: Ján Benčík
Z transparentného účtu odišlo Dávidovi Pavlíkovi za „propagačné služby“ €2.400

Za webom Prehľad Správ stojí bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marcel Urban ktorý je dnes okresným predsedom Kotlebovej strany v Novom Meste nad Váhom a s číslom 74 na kandidátnej listine ĽSNS.

Zdroj: Denník N

Marián Mišún stojí za facebookovou stránkou Alternatívna Cesta a s číslom 39 tiež na kandidátke ĽSNS.

Ako je to teraz?

Podľa nových pravidiel na ochranu volieb by už žiadna z týchto stránok nemala na sociálnej sieti figurovať bez toho, aby transparentne ukázala, že je spojená s politickou stranou ĽSNS.

Facebook je však notoricky známy tým, že nechce, nemôže alebo nevie vynucovať vlastné pravidlá a jeho nástroje nemajú taký účinok, aký deklaruje vo svojich marketingových správach.

„Kulturbog“ je znova online a dnes už nemá iba jednu stránku, má ich dve. Prvú získal premenovaním „Priznania maturantov 2015“ dňa 26.2., teda ešte v rovnaký deň, kedy Facebook pôvodný KulturBlog zrušil.

Druhú stránku, „Portál Kulturblog“ ľudia okolo projektu založili tiež 26.2. a dnes ju sleduje viac ako deväť tisíc ľudí. Ani jedna zo stránok nedeklaruje spojenie s ĽSNS, tak ako to vyžadujú nové pravidlá sociálnej siete.


Facebook v tomto prípade nedokázal vynútiť vlastné pravidlá ani na 24 hodín. Je na mieste pýtať sa, akú váhu máme prikladať sľubom o autoregulácii v situácii, kedy u nás Facebook, viac ako skutočne efektívne riešenia, používa lacné marketingové triky?

Ako to vyzerá s fact-checkingom Facebooku a AFP?

Prvý a zatiaľ jediný výsledok prezentoval slovenský fact-checker na dedikovanej stránke.

V pondelok, necelý týždeň pred voľbami, kedy je Facebook plný dezinformácií o migrantoch a liberálnych fašistoch, uverejnil svoju prvú analýzu. Týkala sa guľového blesku ktorý sa vznášal ponad koľajnice. Podľa agentúry AFP išlo o hoax.

ZDROJ: fakty.afp.com
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk