Zatvorené kostoly a ignorácia sekulárneho štátu podľa Tarabu

Tomáš Taraba, nezaradený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky na svojom Facebooku reagoval na vyhlásenie tvrdého lockdownu, ktorý nadobudol platnosť 1. januára. Jedným z opatrení je aj zákaz bohoslužieb, ktoré Taraba kritizuje, a to aj napriek zhoršenej pandemickej situácii na Slovensku a stovkám mŕtvych za týždeň, ktorí každým dňom pribúdajú.

Obľúbený na Facebooku

Tomáš Taraba vo svojom statuse reagoval na vyhlásenie ministra zdravotníctva Marek Krajčího, ktorý v posledný deň roku oznámil sprísnenie protipandemických opatrení s platnosťou od piatej hodiny rannej Nového roka.

Taraba, ktorý facebookový status uverejnil, je ultra-konzervatívny politik, ktorý v máji minulého roku odišiel z klubu ĽSNS a stal sa tak nezaradeným poslancom. Na Facebooku Tarabov profil sleduje cez 20 tisíc užívateľov a častokrát dominuje verejnému diskurzu. Inými slovami, jeho statusy sa tešia vysokej popularite a interaktivite. Za zmienku stojí aj jeho profilový rámček „Stop vládnej totalite“.

Je dôležité poznamenať, že Taraba nemá dostatočné vzdelanie na hodnotenie pandemickej situácie na Slovensku, keďže vyštudoval podnikový manažment.

Dáta a návštevy kostolov

Prísne opatrenia, ktoré vláda pred pár dňami prijala, znamenajú zatvorené lyžiarske strediská a hotely nemôžu prijímať nových hostí.

Taktiež brány škôl sa na začiatku januára neplánujú otvoriť, a to aj napriek tomu, že je Slovensko jednou z mála krajín Európskej únie, v ktorých väčšina žiakov do školy počas druhej vlny nechodila.

Je dôležité pripomenúť, že zatvorené školy majú zlý vplyv na deti zo sociálne slabších pomerov a podľa analytikov nás budú stáť miliardy eur.

Tvrdý lockdown sa síce dotkol aj kostolov, v ktorých je od 1. januára zakázané slúžiť omše pre verejnosť, avšak, ostávajú otvorené pre skupinu maximálne šiestich ľudí, ktorí budú môcť omše vysielať online.

Podľa štúdie amerického inštitútu Centers for Disease Control and Prevention, ktorá vyšla v marci, je pri omšiach v kostoloch riziko šírenia koronavírusu vysoké.

Spomedzi 92 ľudí, ktorí sa v štáte Arkansas bohoslužby zúčastnili, sa následne potvrdilo 38% pozitívnych na koronavírus, tí následne vírus šírili medzi svojimi kontaktmi a nakazili tak ďalších 26 ľudí.

Z nakazených zomreli až štyria ľudia. Dôvodom boli dvaja asymptomatickí šíritelia, ktorí sa omše zúčastnili a pravdepodobne nedodržiavali bezpečnú vzdialenosť. Je pravdou, že na Slovensku kostoly boli otvorené len za prísnych epidemiologických opatrení, podľa podnetov hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru sa však opatrenia vo viacerých kostoloch v druhej vlne nedodržiavali. Problémom tiež môže byť fakt, že implementované opatrenia v kostoloch nikto následne nekontroluje. Napriek vážnej situácii sa na Orave opatrenia nerešpektovali – minimálne v dvoch kostoloch sa na Nový rok konali verejné bohoslužby aj napriek zákazu.

Zo slovenských dát je najnovší údaj zo septembra minulého roku, dokedy sa v kostoloch nakazilo 60 ľudí. Je dôležité zdôrazniť, že starší ľudia, ktorí kostoly navštevujú najviac, patria do rizikovej skupiny a často trpia chronickými ochoreniami, majú priebeh choroby častokrát náročnejší a smrtnosť je vyššia.

Navyše, nezaradený poslanec ignoruje sekulárny štát – „také slovo majú kresťania v tejto vláde a v parlamente. Nesvojprávne mažoretky do počtu.“ Netreba zabúdať, že nie všetci obyvatelia Slovenska sú kresťania a Slovensko sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu. Je otázne, či by sa Taraba zastával aj iných náboženstiev, napríklad islamu, keďže strana ĽSNS, ktorej bol donedávna členom, častokrát využíva nenávistnú rétoriku voči moslimom.

Ignorácia epidemiológov

Taraba na zatvorenie kostolov reaguje, že „toto si nedovolili ani komunisti“, čím využíva manipulačnú techniku lenivá indukcia. Ide o vytváranie záveru bez zohľadnenia relevantných dôkazov, v tomto prípade fakt, že situácia s koronavírusom sa na Slovensku sa v posledných týždňoch rapídne zhoršila, v nemocniciach sa míňajú lôžka pre pacientov a úmrtí je stovky týždenne. Nitra nedávno ohlásila, že nemá kam zosnulých, teda obete nového koronavírusu, odkladať, Nitriansky kraj tak trpí nedostatkom chladiacich boxov, preto bolo nutné objednať externé chladiace zariadenie – príves. Lockdown plný výnimiek oznámený v polovici decembra nezabral, vláda tak nemala na výber – musela prijať tvrdšie opatrenia, ktorých cieľom je zachrániť stovky životov. Tieto poznatky však Taraba ignoruje a využíva pštrosí efekt.

Taraba píše, že „prechádzame cez bezprecedentnú stratu dôvery v schopnosť štátu chrániť a rozvíjať svojích občanov“, napriek tomu, že samotný poslanec k strate dôvery dopomáha. Opatrenia, ktoré vláda zaviedla a Taraba ich kritizuje, majú za cieľ občanov chrániť. 

Celý status sa nesie v manipulačnej technike prílišné zjednodušovanie, kedy Taraba situáciu s koronavírusom podceňuje a je presvedčený, že otvorené kostoly sú dôležitejšie. Navyše, nezaradený poslanec prirovnáva vládu k totalite, využíva falošné prirovnanie a dôkaz na slobodu, keď obviňuje vládu, ktorá kresťanom zakázala slobodné chodenie do kostolov. Biskupi však už počas druhej vlny v minulom roku veriacim odporúčali, aby omše sledovali bezpečne prostredníctvom médií či internetu.

Záver

Tomáš Taraba vo svojom krátkom statuse využíva hneď niekoľko manipulačných techník a ľudí sa snaží presvedčiť, že zatvorené kostoly sú prejavom vládnej totality. Avšak, realita je iná – dáta ukazujú, že riziko nákazy v kostoloch je vysoké a zatiaľ čo v iných krajinách boli kostoly počas lockdownu zatvorené, tie slovenské boli až do konca roku 2020 (počas „mäkkého“ lockdownu) prístupné verejnosti. Nezaradený poslanec ignoruje sekulárny štát, odporúčania epidemiológov a dokonca aj odporúčania biskupov, ktorí už niekoľko mesiacov vyzývajú kresťanov k pozeraniu bohoslužieb online.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,7/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi