Západ je obviňovaný z predlžovania vojny na Ukrajine, slovenskí krajne pravicoví politici šíria falošné naratívy o migrácii (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. júna 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformátori aktívne šíria naratívy o vojne na Ukrajine a nepravdivo tvrdia, že západné krajiny majú z konfliktu prospech a odmietajú mierové rokovania. 
  • Krajne pravicové strany posilňujú protimigračné nálady a mylne hovoria o invázii nelegálnych imigrantov
  • S blížiacimi sa voľbami dezinformátori tiež šíria nepodložené obvinenia z manipulácie volieb, pričom sa zameriavajú hlavne na USA a mimovládne organizácie.

Západné krajiny údajne profitujú z vojny na Ukrajine a odmietajú mierové rokovania

Vojna na Ukrajine je od svojho začiatku stabilne hlavnou témou dezinformačných aktérov na Slovensku. Proruská, protiukrajinská a následne aj protizápadná rétorika je do značnej miery flexibilná, oportunistická a ľahko sa prispôsobuje aktuálnym udalostiam. Existuje však aj niekoľko naratívov, ktoré sú v slovenskom informačnom priestore už pevne zakorenené a dezinformátori ich opakujú stále dookola. Patrí medzi ne falošné tvrdenie, že západný svet na čele s USA a EÚ odmieta mierové rokovania a umelo predlžuje vojnu.

Jeden z najpopulárnejších príspevkov šíriacich tento naratív v posledných dvoch týždňoch patrí Miroslavovi Radačovskému, poslancovi Európskeho parlamentu (EP) a predsedovi nacionalistickej strany Slovenský Patriot. Radačovský zdieľal video zo svojho prejavu v EP, v ktorom vojnu na Ukrajine nazýva „historickým snom Anglosasov“ a naznačuje, že Západ sa neusiluje o mier. Video v čase písania tohto článku nazbieralo viac ako 170-tisíc videní.

Ďalší aktéri tento naratív rozširujú tvrdením, že z vojny na Ukrajine profitujú tretie strany, a preto sa mierové rokovania nekonajú. Predseda protisystémovej strany SMER – SSD Robert Fico hovorí, že týmito aktérmi sú „západné zbrojovky“, zatiaľ čo podľa dezinformátora Ľuboša Hrica z vojny profitujú „zapredaní politici“ a „európsky a americký zbrojársky priemysel“.

Takouto rétorikou dezinformátori vytvárajú ilúziu, že za konfliktom v skutočnosti stoja západné krajiny, a preto môžu jednostranne ukončiť vojnu. Tým sa zároveň odvádza pozornosť od skutočnosti, že agresorom v konflikte je Rusko, ktoré môže kedykoľvek stiahnuť svoje vojenské sily z Ukrajiny a zabezpečiť mier, ktorý dezinformátori od západných krajín vytrvalo požadujú.

Krajne pravicové strany sa pokúšajú vytvoriť ilúziu invázie utečencov

V posledných dvoch týždňoch sme zaznamenali nárast počtu negatívnych naratívov týkajúcich sa migrácie na Slovensko z vojnou postihnutých oblastí v krajinách Blízkeho východu. Túto nepriateľskú rétoriku využívajú prevažne členovia krajne pravicových strán, ako sú Republika a Kotlebovci – ĽSNS, ktoré potláčanie nelegálnej migrácie prezentujú ako jeden z hlavných bodov svojich politických programov.

Najaktívnejším aktérom v tejto téme bol nepochybne Milan Mazurek zo strany Republika, ktorý žiadal sprísnenie hraničných kontrol a zároveň kritizoval súčasnú vládu za jej nečinnosť. V jednom zo svojich príspevkov na Facebooku tvrdí, že na Slovensku prebieha „invázia nelegálnych cudzincov“, čím zámerne zveličuje situáciu a vytvára falošný pocit naliehavosti. V inom príspevku píše, že strana Republika je pripravená „zastaviť prílev nelegálnych votrelcov a ochrániť naše deti, ženy a rodiny!“.

Podobným spôsobom sa k téme vyjadril aj Milan Uhrík, poslanec EP a zároveň predseda strany Republika: „Pýtam sa, na čo čakáme? Na prvé znásilnenie či vraždu? Potom budú všetci zase nariekať a blabotať o chudáčikoch utekajúcich pred vojnou?“

Krajne pravicoví politici vo svojich príspevkoch často spomínajú kriminalitu a poukazujú na konkrétne incidenty, ktoré spáchali utečenci v iných krajinách. To však možno považovať za veľmi nebezpečné, pretože to zovšeobecňuje každého cudzinca, ktorý uteká pred vojnou, ako hrozbu, a tým podnecuje hostilitu voči nim. Práve tento druh rétoriky je tiež účinným nástrojom radikálnych strán na vyvolanie strachu a neistoty vo verejnosti, čo im potom pomáha získať väčšiu podporu obyvateľstva pred voľbami.

Keďže príspevky o nelegálnej migrácii boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „migrácia“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Ako ukazujú údaje, päť najpopulárnejších príspevkov obsahujúcich škodlivé naratívy o utečencoch patrí politikom slovenských krajne pravicových strán, konkrétne strán Republika a Kotlebovci – ĽSNS. Jedinou výnimkou je dezinformačná stránka Informácie bez cenzúry.

Prvé dve miesta patria vyššie uvedeným príspevkom Milana Mazureka. V prvom z nich nazýva utečencov „nelegálnymi cudzincami“ a vykresľuje ich ako veľmi nebezpečných pre slovenských občanov. Druhý príspevok obsahuje podobnú rétoriku, pričom Mazurek uvádza, že nelegálna migrácia predstavuje pre Slovensko „obrovský problém“.

Tretie miesto patrí už spomínanému príspevku Milana Uhríka, v ktorom tiež varuje pred vymysleným nebezpečenstvom migrácie a zveličuje situáciu. 

Predseda strany ĽSNS – Kotlebovci Marian Kotleba na svojej facebookovej stránke napísal, že nelegálna imigrácia na Slovensko je dôsledkom migračnej politiky EÚ. Takáto rétorika je medzi dezinformačnými aktérmi už zaužívaná a predtým sme ju mohli pozorovať v súvislosti s diskusiou o povinných kvótach, ktorá je veľmi dezinterpretovaná.

Dezinformačná stránka Informácie bez cenzúry zdieľala vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána, v ktorom kritizuje migračnú politiku EÚ a označuje ju za „bruselský diktát“.

Obvinenia z manipulácie volieb

V súvislosti s blížiacimi sa septembrovými voľbami na Slovensku sa v informačnom priestore čoraz aktívnejšie šíri naratív, že zahraničné vplyvy plánujú zasahovať do volieb a dosadiť tak do vlády vlastných kandidátov. Tento naratív je vo veľkej miere namierený proti Spojeným štátom americkým a mimovládnym organizáciám, ktoré podľa dezinformátorov majú v úmysle voľby zmanipulovať. 

Milan Uhrík napísal, že „Slovensko čelí psychologickej operácii z USA“ a že cieľom je „zničiť opozíciu a zabezpečiť, aby voľby dopadli podľa potrieb Washingtonu“.

Dezinformačná stránka Matovičov cirkus tvrdí, že mimovládne organizácie „pracujú na 100%, aby mali po voľbách štát opäť pod kontrolou“ a že sa pripravujú na „zradu slovenského národa“. Je dôležité dodať, že mimovládne organizácie sa v poslednom čase stávajú častým terčom útokov zo strany tohto typu aktérov.

Cieľom šírenia nepodložených dezinformácií o zmanipulovaných voľbách je vytvoriť informačný chaos, podkopať autoritu štátnych orgánov a pripraviť sa na prípad ich volebného neúspechu. Táto rétorika je však veľmi nebezpečná, pretože využíva postoje frustrovaných občanov, ktorí majú pochybnosti o spravodlivosti volebného systému, a tým zvyšuje ich presvedčenie o nemožnosti spravodlivých volieb. Okrem toho tieto obvinenia nadväzujú na naratív o „ukradnutých voľbách“, ktorým sa začala volebná kampaň mnohých aktérov – najmä strán Republika alebo SMER – SSD. Zároveň je potrebné dodať, že Slovensko doteraz nemalo žiadne preukázateľné problémy s férovosťou volebného procesu (napr. podľa správ OBSE).

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.