Slovenskí europoslanci sú označovaní za „zradcov“ kvôli úsiliu o dodržiavanie zásad právneho štátu v krajine, proruskí aktéri obviňujú Lotyšsko z utláčania ruskej menšiny (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 16. decembra 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Krajne pravicoví politici zneužívajú naratívy kritizujúce Európsky parlament a obviňujú europoslancov zo zrady, nekompetentnosti a pôsobenia proti záujmom Slovenska. Cieľom tejto rétoriky je vyvolať strach, vytvoriť obraz nepriateľa a prezentovať týchto politikov ako obrancov slovenskej suverenity v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.
  • Slovenskí europoslanci čelia obvineniam z pôsobenia proti štátnym záujmom uprostred boja o právny štát, ktorý vyvolali kontroverzné plány premiéra Roberta Fica. Politickí aktéri sa snažia odviesť pozornosť od konania vlády a presunúť vinu na europoslancov.
  • Dezinformační aktéri podporujú Putinove tvrdenia o tom, že Lotyšsko utláča svoju ruskú menšinu. Tým podnecujú napätie a ospravedlňujú potenciálne agresívne kroky Ruska. Zároveň sa snažia skresľovať situáciu a spojiť ju s konfliktom na Ukrajine.

Krajne pravicoví politici kritizujú Európsky parlament s cieľom uspieť v nadchádzajúcich eurovoľbách

V posledných týždňoch sa na Slovensku rozšírili polarizujúce naratívy o Európskej únii, presnejšie o Európskom parlamente (EP). Kým začiatkom decembra dezinformační aktéri, najmä krajne pravicové osobnosti, šírili dezinformácie o návrhoch prejednávaných v EP, teraz je najrozšírenejším naratívom tvrdenie, že europoslanci sú zradcovia. Navyše, títo aktéri sa vo svojich vyjadreniach zameriavajú aj na EP ako inštitúciu. 

Milan Mazurek, podpredseda krajne pravicovej strany Republika, napísal v príspevku na svojej oficiálnej facebookovej stránke: „Europoslanci nás zradili! … Keď majú hlasovať v prospech Slovenska, zdúchnu! Keď majú hlasovať proti nezmyslom, hlasujú proti Slovensku! … Potrebujeme europoslancov, ktorí sa za Slovensko pobijú!“

V ďalšom príspevku Mazurek kritizoval EP ako taký a europoslancov nazval „pacientmi“ a „chorými hlavami“. Zároveň vyzýval občanov, aby so stranou „spoločne zastavili týchto šialencov“. Okrem toho v príspevku odsudzujúcom jeden z návrhov EP predseda Republiky a europoslanec Milan Uhrík uviedol, že jeho strana v EP „naplno pracuje“ na blokovaní prerokúvaných návrhov, a stranu označil za „hlas slobody a slovenských vlastencov v Bruseli“.

Je veľmi pravdepodobné, že obaja títo politici budú na budúci rok kandidovať do EP, a ich rétorika ich má zrejme pripraviť na ďalšie voľby. Snažia sa vzbudiť strach a vytvoriť obraz nepriateľa, proti ktorému potom predstierajú boj a sľubujú, že budú Slovákov brániť. Predstavitelia Republiky sa tiež snažia vykresliť poslancov EP ako nekompetentných a konajúcich proti záujmom Slovenska. Robia to v snahe presvedčiť ľudí, že sú jediní vhodní kandidáti na túto úlohu. Tým si pripravujú pôdu pre svoje nadchádzajúce volebné kampane.

Slovenskí europoslanci sú terčom útokov uprostred boja za právny štát

Na slovenských europoslancov sa zameralo aj niekoľko ďalších aktérov. Poslanci EP totiž iniciovali diskusiu o stave právneho štátu na Slovensku po tom, ako premiér Robert Fico oznámil svoj plán zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry.

Hlavné európske inštitúcie uviedli, že akékoľvek možné ohrozenie právneho štátu bude v Bruseli prísne monitorované, ako to bolo aj v prípade susedného Poľska a Maďarska. Nedodržiavanie noriem právneho štátu môže v EÚ viesť k finančným sankciám, ako napríklad k zmrazeniu finančných prostriedkov EÚ, čomu čelilo aj Maďarsko. Niektorí politickí aktéri preto slovenských europoslancov obvinili zo zámerného pôsobenia proti záujmom svojej krajiny.

Miroslav Radačovský, ktorý je tiež poslancom EP, upriamil svoju pozornosť na Martina Hojsíka,⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ slovenského europoslanca zo strany Progresívne Slovensko, ktorý patrí do frakcie Renew Europe a pôsobí ako podpredseda EP. Radačovský vo svojom príspevku na Facebooku tvrdil, že Hojsík „vyzýva EÚ, aby potrestala jeho vlastný štát“, a obviňuje ho zo „zrady“ Slovenska. Hojsík spolu so svojou frakciou podporil iniciovanie rozpravy EP o právnom štáte v krajine. 

V ďalšom príspevku Radačovský kritizoval aj ďalších slovenských europoslancov, ktorí iniciatívu podporili, ako napríklad Vladimíra Bilčíka, Ivana Štefanca či bývalého podpredsedu EP Michala Šimečku. Radačovský tvrdil, že Slovensko tým „utrpí“, ale spomínaným europoslancom je to jedno. „Z tohto zoskupenia útočiacich jedincov proti vlastnému štátu, proti vlastným občanom, ale aj neúctivým a dehonestujúcim k ostatným, inak rozmýšľajúcim slovenských europoslancom, ide doslova hrôza,“ dodal. Radačovský tiež povedal, že jediným dôvodom, prečo europoslanci podnikajú tieto kroky, je fakt, že ich príslušné strany nevyhrali voľby. Jeho vyjadrenia boli následne zdieľané alternatívnymi médiami, ako napríklad portálom eReport

Treba povedať, že slovenskí europoslanci nie sú jediní, ktorí majú k postupu vlády výhrady. Samotná Európska komisia vydala vyhlásenie, v ktorom žiada slovenskú vládu, aby so spomínanými zmenami nepokračovala, kým nebude reforma dôkladne preskúmaná a vyhodnotená. 

Navyše, takouto rétorikou sa aktéri snažia preniesť vinu na európskych poslancov a prezentovať ich pred občanmi ako tých, ktorí sa snažia Slovensku nejakým spôsobom uškodiť. V skutočnosti tým však odvádzajú pozornosť od konania vlády, ktorá systematicky prijíma kroky, ktoré skutočne ohrozujú právny štát v krajine.

Okrem toho úlohou europoslancov nie je zastupovať svoje členské štáty. Keď sú zvolení, zastupujú záujmy EÚ ako celku. Vyššie zmienení aktéri túto rétoriku schválne otáčajú najmä z dvoch dôvodov. Po prvé, snažia sa zviditeľniť a získať preferencie pred blížiacimi sa voľbami. Po druhé, odkláňajú pozornosť od plánovaných hrubých zásahov do demokracie a právneho štátu. Väčšinou práve za použitia naratívov stojacich na základoch vymysleného konfliktu medzi národnou suverenitou a integráciou v štruktúrach ako je EÚ. Paradoxom je to, že práve do inštitúcií týchto organizácií kandidujú na základe identickej rétoriky.

Keďže príspevky o europoslancoch a EP boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slová „europoslanci“ a „Európsky parlament“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí spomínanému príspevku europoslanca Miroslava Radačovského, v ktorom obvinil Martina Hojsíka zo „zrady“ svojej krajiny. 

Druhé a tretie miesto patrí už spomínaným príspevkom Milana Mazureka, podpredsedu strany Republika. V prvom z nich tvrdil, že slovenskí europoslanci sú národní zradcovia, a v druhom ich Mazurek nazval „šialencami“ a „chorými hlavami“

Štvrté miesto patrí už spomínanému príspevku Radačovského, v ktorom obvinil slovenských europoslancov z „útoku na vlastný štát a vlastných občanov“

Posledné miesto patrí príspevku uverejnenému dezinformačným webom Veci Verejné, v ktorom stránka vyhlásila, že slovenskí europoslanci by sa mali za svojej konanie „hanbiť“ a kroky Martina Hojsíka nazvala prejavom „liberálneho fašizmu“

Ide zväčša o aktérov, ktorí častejšie ignorujú demokratické princípy a na základe Hojsíkových vyjadrení, ktoré vyzývali k medzinárodnej ochrane demokracie, sa snažia nielen diskreditovať podobné snahy opozície, ale aj vytvárať prvotné línie predvolebnej kampane. Zároveň už tento bod indikuje charakter nadchádzajúcej kampane prostredníctvom delenia spoločnosti a používania nálepiek, ktoré možno považovať za vážne obvinenia a nemali by patriť do politického diskurzu.

Dezinformátori obviňujú Lotyšsko z utláčania ruskej menšiny a podporujú Putinove vyhlásenia

Jednou z tém, ktorou sa zaoberali dezinformační aktéri, hoci už nie politickí predstavitelia, bol údajný útlak ruskej menšiny v Lotyšsku zo strany lotyšskej vlády. 

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022 prijal lotyšský parlament novelu, ktorou sprísnili podmienky pre pobyt ruských obyvateľov v krajine. V dôsledku toho musia Rusi v Lotyšsku požiadať o trvalý pobyt a absolvovať základný test z lotyšského jazyka. V októbri lotyšskí úradníci informovali takmer 3-tisíc ruských občanov, že budú nútení opustiť krajinu, pretože sa neprihlásili na pobyt a nezložili jazykový test. Pobaltská krajina, ktorá bola väčšinu dvadsiateho storočia pod nadvládou Sovietskeho zväzu, v poslednom čase zintenzívnila svoje úsilie o minimalizáciu ruského vplyvu vo verejnej sfére.

V reakcii na tento krok ruský prezident Vladimir Putin pohrozil lotyšskej vláde, pričom sa odvolal na zlé zaobchádzanie s ruskou menšinou zo strany štátu: „Ak budú viesť takúto politiku voči ľuďom, ktorí chceli žiť v tej krajine, pracovali tam, spravili pre tú krajinu nejaké dobro, a budú sa k nim správať takýmto prasacím spôsobom, potom budú sami čeliť rovnakému prasaciemu správaniu vo vnútri svojej krajiny.” Jeho vyhlásenia ďalej propagovali slovenské dezinformačné weby, ktoré sú všeobecne známe šírením proruského sentimentu. Väčšina z nich spájala situáciu s konfliktom na Ukrajine. 

Bádateľ, internetový portál známy šírením nebezpečných konšpiračných teórií, uviedol nasledovné: „Lotyšsko začína utláčať ruskú menšinu. Nepoučili sa z toho, čo nastalo, keď toto začala robiť Ukrajina. Asi chcú dopadnúť ako ona.” Toto vyhlásenie nielenže obviňuje Lotyšsko a Ukrajinu z utláčania ruskej menšiny, čo je tvrdenie, ktoré nie je ničím podložené, ale tiež naznačuje, že určitá forma „odvety” proti tomuto správaniu by bola oprávnená. 

Ďalšia dezinformačná stránka, Slobodný vysielač, zdieľala Putinove tvrdenia a uviedla, že „tí, ktorí podľa Putinových slov s časťou svojho obyvateľstva zaobchádzajú ako s ošípanými, by nemali byť prekvapení, keď sa to obráti proti nim”. Stránka sa v minulosti vyjadrila aj k spomínaným lotyšským zákonom so slovami, že „keď vám bude zase raz nejaký ‘expert’ vysvetľovať, že to s tým osekávaním práv ruskej menšiny v Európe je len HOAX, pokojne mu otrepte o hlavu tento článok”.

V čase, keď Putin zvyšuje napätie medzi Ruskom a krajinami NATO a poukazuje na potenciálny konflikt, možno takúto rétoriku považovať za veľmi nebezpečnú. Nielenže poskytuje Rusku alibi na podniknutie agresívnych krokov, ale podporuje aj falošný naratív o útlaku ruskej menšiny na Ukrajine, ktorý bol použitý ako priame ospravedlnenie nevyprovokovanej ruskej invázie. Okrem toho, prihlásenie sa na pobyt a absolvovanie jazykovej skúšky možno len ťažko považovať za prasačie zaobchádzanie”. Takéto nálepkovanie však poskytuje Rusku potrebnú podporu pri agresívnych krokoch, ktoré krajina vo svojej politike podniká.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/