Rozhodnutie európskych socialistov suspendovať SMER-SSD a Hlas-SD vyvolalo obvinenia z vydierania a autoritárstva (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 22. októbra 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Po pozastavení členstva strán SMER-SSD a Hlas-SD v Strane európskych socialistov (PES) začali politickí aktéri na Slovensku zámerne skresľovať vyhlásenia PES a prezentovať sa ako obete autoritárstva.
  • Označenie SNS za krajne pravicovú zo strany PES vyvolalo pobúrenie medzi jej členmi a sympatizantmi, čo viedlo k snahám o vyvrátenie týchto tvrdení.
  • Slovenské politické strany navyše zintenzívňujú svoj opozičný postoj voči mimovládnym organizáciám, šíria negatívnu rétoriku a navrhujú ich nálepkovanie ako „zahraničných agentov“, čo je ozvenou praktík mnohých autoritárskych režimov.

Nové vládnuce strany na Slovensku kritizujú Stranu európskych socialistov

Strana európskych socialistov (PES) pozastavila členstvo strane SMER-SSD, víťazovi nedávnych volieb, ako aj jej koaličnému partnerovi Hlas-SD. Stalo sa tak po tom, ako strany oznámili, že vytvoria koalíciu s krajne pravicovou Slovenskou národnou stranou (SNS).

Dôvodom je podľa oficiálneho vyhlásenia PES „jasný rozchod s hodnotami“ skupiny. Konkrétne ide o kritiku vojenskej pomoci Ukrajine, nepriateľskú rétoriku týkajúcu sa migrácie a marginalizovaných komunít, ako aj spojenie s krajne pravicovou SNS.

Politici SMER-SSD a ich podporovatelia tento krok okomentovali na sociálnych sieťach. Väčšina z nich pritom zámerne prekrútila vyhlásenia PES tak, aby vyhovovali ich vlastnej agende.

Najpopulárnejší príspevok týkajúci sa tejto témy zverejnil predseda strany SMER-SSD Robert Fico, ktorý v trojminútovom videu obvinil PES z „vydierania“ strany a dôvody pozastavenia činnosti označil za „nedemokratické“ a „autoritárske“. Podľa Fica strana čelí kritike len preto, že používa rétoriku, ktorá nie je v súlade s oficiálnymi postojmi Spojených štátov amerických. 

Vysokopostavený člen strany Juraj Blanár, ktorý sa zrejme stane novým ministrom zahraničných vecí, navyše vyhlásil, že PES pozastavila členstvo SMER-SSD za to, že vytvára proslovenskú vládu.

Táto obhajoba proruských myšlienok a diskriminačnej rétoriky pomocou argumentov o autonómii a slobode prejavu nie je v prípade populistických a radikálnych aktérov na Slovensku ničím novým. Podstatou ich konania je posúvanie hraníc slobody prejavu za účelom presadzovania vlastnej agendy, ktorá je často škodlivá a manipulatívna.

Zároveň sa usilujú sami seba vykresliť ako obete politickej korektnosti. Je však dôležité poznamenať, že im v skutočnosti nejde o demokraciu ani o slobodu prejavu. Aktérom, ktorí im oponujú, totiž neposkytujú rovnaké právo slobodne vyjadrovať svoje názory.

Politickí aktéri protestujú proti označeniu strany SNS za krajne pravicovú

V slovenskom informačnom priestore, a to najmä medzi dotknutými politikmi, rezonovala téma pozastavenia činnosti strán SMER-SSD a Hlas-SD zo strany PES aj z iných dôvodov. PES vo svojom vyhlásení deklarovala, že vytvorenie koalície s krajne pravicovou SNS predstavuje potenciálne riziko. Toto označenie SNS za krajne pravicovú pobúrilo členov strany a ich priaznivcov, ktorí sa následne snažili tieto tvrdenia vyvrátiť. 

SNS na svojom oficiálnom facebookovom účte napísala, že dané označenie je „výlučne výplodom Strany európskych socialistov, ktorá sa snaží na základe umelej nálepky podsunúť verejnosti obyčajnú nenávisť“. Rovnaké vyhlásenie zverejnil aj predseda strany Andrej Danko.

Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský prezentoval podobný názor. Uviedol, že označenie SNS za krajne pravicovú nie je „logické“, pretože strana nikdy nebola spájaná so žiadnou z povestných krajne pravicových radikálnych strán, ako sú ĽSNS alebo Republika. Radačovský tiež tvrdil, že predseda strany Andrej Danko sa „nikdy dehonestujúco ani nenávistne nevyjadroval o osobách inej sexuálnej orientácie, o Rómoch, ani iných národoch a národnostiach“.

V rozpore s vyjadrením Radačovského však strana a jej predseda zverejnili niekoľko vyhlásení, v ktorých použili škodlivú terminológiu proti LGBTQ+ komunite a prezentovali ju ako gender ideológiu importovanú zo Západu. To isté platí aj pre výroky o iných národoch a národnostiach a migrantoch. Strana SNS je tiež notoricky známa šírením protiukrajinského a proruského sentimentu. 

Práve kvôli spomínanej rétorike nie je označenie strany za krajne pravicovú vôbec mylné, ako sa to títo aktéri snažia prezentovať. Vzhľadom na nimi presadzované naratívy a myšlienky šírené prostredníctvom oficiálnych vyhlásení a sociálnych sietí strany je to veľmi logický záver.

Keďže príspevky o suspendovaní strán SMER-SSD a Hlas-SD Stranou európskych socialistov boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slová „európski socialisti“ a „členstvo“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí spomínanému príspevku Roberta Fica, v ktorom obviňuje PES z „autoritárstva“ a „vydierania“ strany SMER-SSD.

Druhé miesto patrí príspevku pochybného politického komentátora Eduarda Chmelára, ktorý je zároveň poradcom Juraja Blanára. V príspevku otvorene kritizuje rozhodnutie o pozastavení členstva strán SMER-SSD a Hlas-SD. Chmelár zašiel dokonca tak ďaleko, že osobne urazil predsedu PES Stefana Löfvena tvrdením, že je „zakomplexovaný“, má nedostatočné vzdelanie a že „ho celý život trápilo, že vyrastal v sirotinci a matka ho nechcela ani v dospelosti“. Znižovanie sa k osobným urážkam je nielen nevhodné, ale svedčí aj o tom, kam sú až niektorí dezinformátori ochotní zájsť, aby presadili svoje argumenty.

Tretie miesto patrí už spomínanému príspevku poslanca Miroslava Radačovského, v ktorom obhajuje SNS a označenie strany za krajne pravicovú označuje za „nelogické“.

Štvrté miesto patrí spomínanému facebookovému príspevku Juraja Blanára, v ktorom tvrdí, že PES pozastavila členstvo strany SMER-SSD, pretože vytvára „proslovenskú“ koalíciu.

Posledné miesto patrí dezinformačnej stránke Slobodný vysielač, ktorá prezdieľala príspevok Eduarda Chmelára.

Politickí aktéri posilňujú svoju nenávistnú rétoriku voči mimovládnym organizáciám

Počas predvolebných kampaní boli členovia niektorých politických strán mimoriadne aktívni vo svojom odmietavom postoji voči mimovládnym organizáciám. V drvivej väčšine prípadov boli tieto organizácie spájané so škodlivými zahraničnými vplyvmi. Ide o taktiku, ktorá ich má vykresliť ako riziko pre suverenitu Slovenska, a tým znížiť ich verejnú podporu či pozastaviť ich financovanie.

V posledných dvoch týždňoch po skončení volieb začala víťazná strana SMER-SSD, ktorá bola jednou z najvýraznejších šíriteľov dezinformácií o mimovládnych organizáciách, zintenzívňovať svoje úsilie o zdiskreditovanie mimovládnych subjektov. Predseda strany Robert Fico nedávno vyhlásil, že „skončila éra, kedy v tejto krajine [pozn. Slovensku] vládli mimovládne organizácie“. Zároveň deklaroval svoj zámer zmeniť legislatívu týkajúcu sa mimovládnych organizácií tak, že pokiaľ tieto organizácie pôsobia na Slovensku a dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia, musia byť označené za „zahraničných agentov“.

Táto rétorika si získala podporu slovenských dezinformačných aktérov. V nadväznosti na Ficovo vyhlásenie sa k jeho postoju pridala aj dezinformačná stránka Neverím falošným politikom, ktorá uviedla, že „politické mimovládky treba hnať rezkým krokom zo Slovenska“. Slobodný vysielač zverejnil video s Ficovým vyhlásením a v popise napísal: „Ak sa spomínajú mimovládne organizácie, ktoré tu doteraz vládli, tak je reč o POLITICKÝCH mimovládnych organizáciách…“

V súvislosti s týmto naratívom je dôležité spomenúť, že žiadne mimovládne organizácie na Slovensku nikdy „nevládli“ a ani nemajú moc tak urobiť. Mimovládne organizácie a ich činnosť sú regulované zákonom a kontrolované štátnymi orgánmi, preto sú tvrdenia o ich rozsiahlom vplyve na verejné a štátne záležitosti nepravdivé a manipulatívne.

Navyše, konanie spočívajúce v delení mimovládnych organizácií na politické a nepolitické s cieľom kontrolovať ich alebo zastaviť ich financovanie či ich označovanie za „zahraničných agentov“ pripomína praktiky autoritárskych režimov, ako je napríklad Rusko. Tie sú namierené proti mimovládnemu sektoru a ich cieľom je umlčať akúkoľvek neštátnu opozíciu. V súvislosti s víťazstvom strany SMER-SSD vo voľbách a jej budúcim vplyvom na prijímanie legislatívy možno túto rétoriku považovať za veľmi nebezpečnú.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/