Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré sú za posledné dva týždne v informačnom priestore na vzostupe:
- V pokuse ospravedlniť Putinove činy dezinformační aktéri opakujú oficiálny kremeľský naratív o „denacifikácii“ a „oslobodení“ Ukrajiny. Tieto tvrdenia sú spojené s naratívmi o tom, že Ukrajina je nestabilná krajina, ktorú Západ využíva ako bábku na zničenie Ruska.
- Objavilo sa množstvo dezinformačných naratívov o údajných plánoch Ukrajiny použiť jadrové alebo biologické zbrane.
- Dezinformátori taktiež šíria naratívy, ktoré majú za cieľ podkopať dôveru verejnosti v sankcie uvalené na Rusko a odvetné akcie slovenskej vlády. Tieto naratívy sú úzko späté s dezinformáciami, ktoré sa týkajú energetické sektoru.
- Cieľ dezinformačnej kampane zostáva rovnaký: démonizovať Západ a vykresliť Rusko ako obeť, ktorá bola k invázii prinútená, aby ochránila svoju národnú bezpečnosť.
Snaha ospravedlniť agresiu
Prezident Putin sa snaží ospravedlniť svoju vojnu proti Ukrajine ako špeciálnu operáciu, ktorej cieľom je „denacifikovať“ Ukrajinu a ukončiť tam údajnú „genocídu“. Obeťami vymyslenej genocídy má byť podľa oficiálneho naratívu rusky hovoriace obyvateľstvo na Ukrajine; „nacisti a narkomani“ sú ukrajinská vláda vedená prezidentom Zelenským.
Zámienka na inváziu je ešte absurdnejšia, keď sa vezme do úvahy fakt, že Zelenskyj má židovské korene a je vnukom človeka, ktorý prežil holokaust. Navyše, ruská menšina žijúca na demokratickej Ukrajine sa tešila oveľa väčšej slobode ako v Rusku, kde Putinova autoritárska vláda roky násilne potláčala akýkoľvek politický odpor.
Akokoľvek absurdná je oficiálna zámienka na inváziu, Putinove tvrdenia sú aj naďalej rozširované slovenskými dezinformačnými aktérmi. Tvrdenia sú do značnej miery spojené so staršími, recyklovanými naratívmi, ktoré tvrdia, že Ukrajina je nestabilná krajina riadená oligarchami/zahraničnými agentmi a EÚ/NATO/USA ju využívajú ako proxy zástupcu na zničenie Ruska. Cieľ dezinformačnej kampane zostáva rovnaký: démonizovať Západ a vykresliť Rusko ako najväčšiu obeť, ktorá nemala inú možnosť než napadnúť Ukrajinu s cieľom brániť sa.
Keďže však väčšina slobodného sveta spolu so Slovenskom jednoznačne odsúdila agresiu a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina slovenskej populácie toto odsúdenie podporuje, tieto recyklované naratívy zjavne na ospravedlnenie vojny nestačia.
Zúfalé hľadanie novej zámienky
Keďže Putinova charakteristika vojny ako boja proti „nacistom a narkomanom“ zjavne nie je dostatočná, prokremeľské dezinformačné kanály teraz šíria ešte absurdnejšie naratívy, ktoré tvrdia, že Ukrajina má zbrane hromadného ničenia (ZHN), v nádeji, že to pomôže ospravedlniť Putinove činy.
Jeden z naratívov hovorí, že Ukrajina tajne vyvíja jadrové zbrane. Podľa tohto dezinformačného naratívu by Ukrajina mohla získať jadrové zbrane v priebehu niekoľkých mesiacov, ako údajne povedal ruským štátnym médiám zdroj z ruskej štátnej tajnej služby.
Tento naratív zopakoval aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý na stretnutí v Ženeve prezentoval úplne nepodložené tvrdenia, keďže uviedol, že Ukrajina má v úmysle získať jadrové zbrane, aj napriek tomu, že Ukrajina nikdy neporušila svoje záväzky definované Budapeštianskym memorandom.
Ďalším významným naratívom o ZHN je, že Ukrajina experimentuje a vyrába biologické zbrane. Ako údajný dôkaz Kremeľ zverejnil dokumenty s pokynmi na ničenie patogénnych mikroorganizmov a potvrdenia o ich vykonaní. Podľa Moskvy dokumenty pochádzajú z ukrajinského ministerstva zdravotníctva.
Ruská propaganda tvrdí, že to možno považovať za pokus Kyjeva zahladiť stopy. Ukrajinské ministerstvo zahraničia tieto správy odmietlo ako dezinformácie a hrubú provokáciu. Zatiaľ nie je jasné, či sú dokumenty zverejnené Kremľom sfalšované alebo pravé. Avšak, ak by aj boli pravé, neobsahujú žiadny dôkaz o tom, že by Ukrajina experimentovala so ZHN alebo ich vyrábala. Predmetné mikroorganizmy sú bežnými kmeňmi baktérií a žiadne z nich sa nepovažuje za potenciálne biologické zbrane.
Samotná existencia biologických výskumných centier na území Ukrajiny navyše nie je tajomstvom. Informácie o laboratóriách sú voľne dostupné a v žiadnom prípade nejde o centrá na výrobu biologických zbraní.
Napriek tomu sa tieto nepodložené informácie rýchlo dostali aj na Slovensko, kde ich šírili prorusky orientovaní poslanci, rôzne dezinformačné stránky na Facebooku a popredné dezinformačné weby ako Infovojna a Hlavný denník (predtým, ako bol zablokovaný Národným bezpečnostným úradom).
Takéto obvinenia Kremľa však nie sú ničím novým. Podobné naratívy sa objavovali už pred inváziou a Moskva v minulosti použila rovnakú dezinformačnú taktiku v Gruzínsku.
Podkopávanie reakcie Západu
V neposlednom rade dezinformátori vytvárajú a šíria naratívy, ktoré majú podkopať dôveru verejnosti v sankcie uvalené na Rusko a odvetné opatrenia slovenskej vlády.
Viaceré dezinformačné blogy spolu so spomínanými proruskými poslancami šíria katastrofické scenáre o tom, že sankcie uvalené Európskou úniou na Rusko povedú k obrovskému zvýšeniu cien a nedostatku základných komodít.
Tieto naratívy sú spojené s recyklovanými dezinformáciami z energetického sektoru, ktoré tvrdia, že EÚ násilne vnucuje členským štátom svoju Zelenú dohodu a že obnoviteľné zdroje energie nikdy nedokážu nahradiť ruský plyn. Preto je každý pokus o diverzifikáciu zdrojov energie a dištancovanie sa od Ruska ako jediného dodávateľa energie automaticky démonizovaný.
Keďže Slovensko je jednou z krajín, ktoré Ukrajine darovali okrem humanitárnej pomoci aj vojenské vybavenie, niektoré dezinformačné naratívy tvrdia, že Slovensko sa týmto stáva účastníkom konfliktu a potenciálnym cieľom. Tieto naratívy sa pokúšajú podkopať členstvo Slovenska v euroatlantických štruktúrach tvrdeniami, že krajina by bola vo väčšom bezpečí, keby zostala neutrálna.
Slovenská dezinformačná scéna utrpela od začiatku invázie viacero strát. Národný bezpečnostný úrad zablokoval niektoré z popredných dezinformačných webov, ako sú Hlavné správy a Hlavný denník, v snahe brániť návalu ruských pro-vojnových dezinformácií.
Na šírenie proruských dezinformácií na sociálnych sieťach to však malo minimálny vplyv. Ako ukazujú údaje z Crowdtangle, hlavnými šíriteľmi proruských dezinformácií na Facebooku sú totiž niektorí opoziční poslanci.
Vyššie znázornený graf zobrazuje príspevky na Facebooku o Ukrajine zoradené podľa celkového počtu interakcií (lajky, komentáre a zdieľania). Príspevky, ktoré zaznamenali za posledné dva týždne najviac interakcií, zverejnili opoziční poslanci (Ľuboš Blaha a Robert Fico) a europoslanec (Milan Uhrík) a s výnimkou príspevku prezidentky Zuzany Čaputovej obsahujú aspoň jeden z dezinformačných naratívov opísaných v tomto článku. Údaje boli získané vyhľadávaním kľúčového slova: ukrajina.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/