Z bývalého príslušníka amerického námorníctva pravá ruka ruskej vojenskej rozviedky. Pred prezidentskými voľbami šíril ruské dezinformácie

Výsledky amerických prezidentských volieb definitívne potvrdili, že novým prezidentom Spojených štátov amerických na najbližšie štyri roky bude Donald Trump. Ruskej snahe ovplyvňovať voľby pomáhal aj občan americkej národnosti John Mark Dougan, bývalý príslušník vojenského námorníctva USA, ktorý posledné roky slúži Moskve.

V apríli 1998 bol John Mark Dougan povýšený na slobodníka vojenského námorníctva Spojených štátov amerických. Medzi rokmi 2005 až 2008 sa zasa zhostil pozície zástupcu šerifa v okrese Palm Beach. Avšak už o necelú dekádu neskôr, uprostred obvinení z 21 štátnych trestných činov vydierania a odpočúvania, našiel svoje útočisko v Moskve.

Taká bola doposiaľ kariérna cesta Američana Dougana, ktorý dnes patrí medzi najznámejších propagandistov Kremľa. Hoci nie je jasné, akým spôsobom sa dostal do pozornosti ruských dezinformačných kruhov, v ich sieti začal aktívne pôsobiť ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Počas nej, podobne ako pred nedávnymi americkými voľbami, šíril na internete klamlivý obsah.

Stojí za kampaňou proti demokratom 

S Douganovým príbehom prišiel americký denník The Washington Post, ktorý sa odvolával na vyše 150 dokumentov z ruského propagandistického prostredia. Tie sa podarilo získať spravodajskej službe nešpecifikovanej európskej krajiny, ktorá ich neskôr zdieľala menovanému denníku. Hlavným zámerom jej rozhodnutia bolo demonštrovať rozsah ruského zasahovania skrz Dougana.

Dezinformačnú sieť, ktorej súčasťou totiž Dougan bol, výskumníci spolu so spravodajskými predstaviteľmi označili za najsilnejší zdroj falošných správ prichádzajúcich z Ruska zameraných na amerických voličov za posledný rok.

McKenzie Sadeghi, výskumník firmy NewsGuard, ktorá podrobne sledovala dezinformačný obsah vytvorený Douganovou sieťou, prišiel s konkrétnymi dátami. Tvrdí, že od septembra 2023 sa Douganovi a Rusom, ktorí s ním na tvorbe takéhoto materiálu spolupracujú, podarilo získať nezanedbateľný dosah.

Konkrétne ide o 64 miliónov videní na príspevkoch, článkoch či videách, ktoré obsahujú ruskú propagandu. „V porovnaní s inými ruskými dezinformačnými kampaňami má Dougan jasné pochopenie toho, čo by rezonovalo so západným publikom a politickou atmosférou,“ dodal Sadeghi.

Výsledkom práce Dougana a jeho spolupracovníkov je podľa odborníkov na dezinformácie pravdepodobne aj virálne falošné video, ktoré malo za cieľ pošpiniť demokratického kandidáta na viceprezidenta Tima Walza. Vystupuje v ňom údajne Walzova bývalá študentka [Tim Walz pracoval kedysi ako stredoškolský učiteľ], ktorá ho obviňuje zo sexuálneho zneužívania.

Hoci spoločnosť NewsGuard rýchlo objasnila, že ide o umelou inteligenciou vygenerovanú persónu, video si podľa Microsoftu stihlo za menej ako 24 hodín pozrieť na sociálnej sieti X päť miliónov ľudí.

V minulosti sa aktivizoval aj v téme ruskej invázie na Ukrajinu

V predvolebnom období sa Dougan naplno venoval tvorbe antikampane namierenej voči Kamale Harrisovej a Timovi Walzovi, nominantom demokratov na prezidentku a viceprezidenta USA. Ešte pred dvomi rokmi bol však obzvlášť aktívny v otázke stále prebiehajúcej vojny na Ukrajine.

Podporovali ho aj neslávne známe mená ako Jurij Khoroshenky, vysokopostavený predstaviteľ ruskej vojenskej rozviedky, či Valerij Korovin, riaditeľ Centra pre geopolitickú expertízu. Ide o moskovský inštitút založený krajne pravicovým ruským nacionalistom Alexandrom Duginom. Khoroshenky aj Korovin mali stáť po boku Dougana aj v časoch, keď sa usiloval o získanie ruského občianstva.

S ich posvätením sa mal Dougan následne venovať širokej škále propagandistických aktivít, za ktorých vykonanie bol regulérnym spôsobom platený. Súčasťou bolo napríklad natočenie videa na Ukrajine, v ktorom informuje o údajnej existencii biologických laboratórií na ukrajinskom území, ktoré majú byť navyše spravované USA.

Taktiež stojí za polhodinovou reportážou pre One America News, americkú krajne pravicovú televíziu. V nej na pozadí Azovstaľu, zbombardovaného komplexu oceliarní v meste Mariupoľ, prisudzuje vinu za jeho devastáciu Ukrajincom.

Dougan tvrdenia o spolupráci s Kremľom odmieta  

V telefonickom rozhovore s denníkom The Washington Post Dougan odmietol, že by spomínanú dvojicu Khoroshenka a Korovina poznal. Rovnako tak vylúčil, že by mal akékoľvek prepojenia na ruskú vojenskú rozviedku či samotnú vládu Ruskej federácie.

Naopak trval na tom, že operuje nezávisle a za jeho aktivity mu nikto neplatí. Dokumenty, na ktoré sa novinári menovaného denníka odvolávali, však dokazujú pravý opak. Spomína sa v nich napríklad moment ešte z marca 2021, keď mal Korovin hovoriť o ňom a Douganovi ako o „jednom tíme“.

V jednom zo získaných dokumentov je dokonca opísané, ako postupne vznikali niektoré klamlivé správy zverejnené na internete. Raz mal Khoroshenky požadovať po vybraných propagandistoch Kremľa, vrátane Dougana, aby „do jednej hodiny“ zdieľali dezinformáciu, že ruským vojakom sa na Ukrajine podarilo zabiť zahraničných žoldnierov. Ak tak spravia, všetci údajne dostanú bonusové príplatky.

Inokedy zasa poslal pokyny pre spolupracovníkov Kremľa cez Korovina, ktorý jeho načrtnuté nápady na pokrývanie vojny posunul ďalej ľuďom ako Dougan.

Takmer identické praktiky sa objavili aj na Slovensku

Podobný prípad otriasol aj Slovenskom v marci 2022. Denník N vtedy zverejnil prelomový článok spolu so sprievodným videom od slovenských bezpečnostných zložiek, ktoré odkrývajú pozadie ruskej špionáže na Slovensku.

Sergej Solomasov, niekdajší vojenský pridelenec na ruskej ambasáde v Bratislave, vo videu verbuje Bohuša Garbára, prispievateľa konšpiračného webu Hlavné správy. V jednej pasáži videa ho Solomasov napríklad vyzýva, aby začal spolupracovať s ruskou vojenskou rozviedkou, v inej zase pre neho z vrecka vytiahne dve bankovky v hodnote 500 eur.

Na samotnom stretnutí, ktoré sa odohralo ešte v roku 2021, je avšak najviac pozoruhodný typ práce, ktorú Solomasov od Garbára očakáva. Ako prvé má vytypovať ľudí, „ktorí milujú Rusko a chcú spolupracovať s Ruskom, aj chcú peniaze, aj majú tajné informácie“.

Zároveň mu však má poskytnúť zoznam aj takých, ktorých už bude „loviť“ on sám. Solomasov, tak ako ďalší dvaja ruskí diplomati, boli po prepuknutí kauzy vyhostení a museli Slovensko do 72 hodín opustiť.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Študentka bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Universiteit van Amsterdam. Je dobrovoľníčkou Komunity Zastavme korupciu, súčasťou komunity európskych dobrovoľníkov Together.eu a členkou Team Europe. Absolvovala stáž na GLOBSEC Bratislava Forum 2023. Zaujíma sa predovšetkým o politické dianie v krajinách EÚ a vplyv Ruskej federácie na všeobecnú prosperitu tohto spoločenstva.