Uverili, že sa im prihovára šéf YouTubu: Podvodníci kradnú účty tvorcov pomocou deepfakov

Podvodníci na platforme YouTube využívajú deepfake technológiu na falšovanie videí s cieľom získať prístup k účtom tvorcov. Videá, ktoré napodobňujú osobu generálneho riaditeľa YouTube, zneužívajú dôveru používateľov a vedú na phishingové stránky, ktoré sa snažia ukradnúť prihlasovacie údaje.

Zdroj: Obrázok bol vygenerovaný pomocou umelej inteligencie (Canva)

Technologické nástroje sa čoraz častejsie stávajú prostriedkom na realizáciu kybernetických útokov. Namiesto neškodnej zábavy sa využívajú na krádež osobných údajov, hackovanie účtov, vydieranie či rozsiahle finančné podvody. Digitálny priestor, ktorý kedysi slúžil primárne na kreativitu a humor, sa tak mení na miesto, kde útočníci zneužívajú pokročilé technológie na manipuláciu, klamstvá a kriminalitu.

V poslednej dobe sa tvorcovia obsahu na YouTube stretávajú s prípadmi, v ktorých útočníci využívajú deepfake videá na nelegitímne získanie prístupu k ich účtom. Tieto sofistikovane upravené videá pôsobia natoľko autenticky, že dokážu oklamať samotných tvorcov, čo vedie k rozsiahlym krádežiam účtov naprieč celou platformou.

Deepfake na YouTube

Tvorcovia obsahu na YouTube dostali e-maily so súkromnými videami, ktoré údajne zdieľal samotný generálny riaditeľ YouTube Neal Mohan. V deepfake videu údajný Mohan informuje tvorcov o zmenách v podmienkach monetizačnej politiky platformy, pričom ich vyzýva, aby klikli na priložený odkaz a nové podmienky potvrdili. Odkaz však viedol na phishingovú stránku, ktorá sa snažila ukradnúť prihlasovacie údaje tvorcov, konkrétne ich Google účty.

„YouTube a jeho zamestnanci sa vás nikdy nepokúsia kontaktovať alebo zdieľať informácie prostredníctvom súkromného videa,“ reagoval na hrozbu YouTube. Tvorcom odporúča vždy si skontrolovať e-mailovú adresu odosielateľa a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy. Je dôležité používať silné a jedinečné heslá a aktivovať viacfaktorovú autentifikáciu na zvýšenie bezpečnosti.

Tvorcovia by mali byť obozretní pri urgentných požiadavkách a overovať všetky zmeny prostredníctvom oficiálnych kanálov YouTube. Ak narazia na podozrivé aktivity, mali by ich okamžite nahlásiť a vyzvať ostatných, aby tak urobili tiež. Odporúča sa tiež využiť bezpečnostné nástroje, ako je Bitdefender Security for Creators, ktoré pomôžu identifikovať a vyhnúť sa nebezpečným webovým stránkam a phishingovým útokom.

Technológie nás dokážu ľahko oklamať

Deepfake obsah však môže byť zneužitý na oklamanie kohokoľvek. Takýmto spôsobom bola v priebehu roka a pol oklamaná aj staršia žena z Francúzska, ktorá skrz deepfake videá a fotky uverila, že je v kontakte s Bradom Pittom a sú v romantickom vzťahu. V dôsledku podvodu napokon prišla o 830-tisíc eur. S podvodmi využívajúcimi deepfake obsah sa však môžeme stretnúť aj prostredníctvom SMS správ a e-mailov.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že technologický pokrok v týchto oblastiach je neuveriteľne rýchly. To, čo bolo ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné, je dnes bežnou realitou. Deepfake videá sa začali objavovať už v roku 2014, keď Ian Goodfellow a jeho tím vyvinuli Generative Adversarial Networks (GAN), základnú technológiu pre tvorbu týchto manipulovaných videí.

Od tej doby sa táto technológia dramaticky zlepšila a umožňuje vytvárať videá, ktoré sú čoraz náročnejšie na rozlíšenie od autentických. To znamená, že to, čo bolo kedysi možné odhaliť ako falošné, sa dnes môže zdať ako pravdivý obsah, čo robí túto hrozbu ešte nebezpečnejšou.

Existujú opatrenia?

Pre používateľov sa už vyvíjajú rôzne opatrenia na riešenie tejto problematiky. Detekcia a odstraňovanie deepfake obsahu je jednou z možností, no kvôli obrovskému množstvu online obsahu nie je dostatočne efektívna. Preto sa zavádzajú aj iné prístupy, ako povinné označovanie videí generovaných umelou inteligenciou zo strany tvorcov (YouTube a Meta už majú tieto opatrenia aktívne zavedené).

Okrem toho sa využívajú blockchain technológie, ktoré umožňujú sledovať históriu úprav videí a overiť ich pôvod, alebo sú výskumníkmi vyvíjané AI modely na detekciu deepfake videí.

Bohužiaľ, v prípade každodenného používania internetu a vystavovania sa hrozbám, ako sú podvodné e-maily, platformy ešte nemajú plnú kontrolu, pretože tieto útoky sa dejú mimo ich dosahu.

Článok vznikol s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.