Podpredseda poľskej vlády Krzysztof Gawkowski koncom januára pre médiá uviedol, že Rusko krátko pred konaním májových prezidentských volieb ponúka Poliakom ochotným zvnútra krajiny manipulovať volebný proces tri až štyri tisíc eur. Konkrétne má po nich chcieť šíriť na sociálnych sieťach obsah, ktorý bude mať dezinformačný charakter.
Samotné verbovanie sa údajne odohráva na darknete – časti internetu prístupnej len prostredníctvom špeciálneho webového prehliadača. Najväčším lákadlom na jeho použitie je zložitosť identifikovať jeho prevádzkovateľov či samotných používateľov, ktorých jednotlivé operácie sú šifrované a anonymizované.
Za pokusmi o manipuláciu volieb stojí špeciálna ruská skupina
Gawkowski, ktorý súčasne zastáva pozíciu ministra pre digitálne záležitosti, pritom tému potenciálnej sabotáže zo strany Ruska otvoril ešte začiatkom januára. Vtedy v súkromnej poľskej televízii TVN24 priznal, že „v uplynulých dňoch bola identifikovaná ďalšia ruská skupina, ktorú inšpirovala a pripravila ruská vojenská rozviedka GRU, a ktorej cieľom je ovplyvniť poľské voľby“.
Hoci Gawkowski o nej neposkytol takmer žiadne podrobnosti, uviedol, že jej cieľom je šíriť dezinformácie, falošné správy a verbovať ľudí, ktorí by „narušili súdržnosť politickej scény v Poľsku“. Len o pár dní neskôr však konkrétne pomenoval, akú podobu môže mať dosahovanie tohto cieľa. Spomenul práve ašpiráciu Ruska využiť na ovplyvnenie predvolebnej kampane poľských občanov.
Pre spravodajskú agentúru Reuters zároveň povedal, že spomínaná finančná odmena v hodnote od troch do štyroch tisíc eur pre naverbované osoby sú peniaze „smerované od ruských služieb GRU a FSB, ktoré tu hľadajú podporovateľov svojho obsahu“. Keď sa následne Reuters snažila od ruskej ambasády vo Varšave získať vyjadrenie k medializovaným informáciám, bolo im odkázané, že ambasáda k tejto záležitosti nemá čo povedať.
Varšava je dlhodobo konzistentná vo svojej vojenskej aj humanitárnej pomoci vojnou sužovanej Ukrajine, voči ktorej Rusko vedie totálnu agresiu už od februára 2022. Práve táto konštantná podpora z nej má robiť hlavný terč nielen Ruskej federácie, ale aj Bieloruska. Samotný Gawkowski sa dokonca nechal počuť, že Poľsko sa stalo z hľadiska kybernetickej bezpečnosti „najviac napádanou krajinou v Európskej únii“.
Rumunsko už kvôli ruskému zásahu voľby anulovalo
Snahe o ovplyvnenie výsledku prezidentských volieb zo strany Ruska čelilo len nedávno aj Rumunsko. S takýmto záverom prišiel ešte v decembri minulého roku miestny Ústavný súd, keď anuloval výsledky prvého kola rumunských prezidentských volieb.
Rozhodol tak po tom, čo bezpečnostná rada krajiny odtajnila dokumenty poukazujúce na „agresívne ruské hybridné útoky“, ktoré cielili na Rumunsko počas volebného obdobia.
Konkrétne sa v informáciách spomína manipulácia s voličskými hlasmi, kampaňové nezrovnalosti či netransparentné financovanie samotnej predvolebnej kampane. Rumunská spravodajská služba napríklad uviedla, že okrem iného boli na ruských kyberzločineckých platformách zverejnené prihlasovacie údaje k oficiálnym rumunským volebným webom. V dôsledku toho prebehlo viac ako 85-tisíc pokusov o zneužitie zraniteľnosti týchto stránok.
Obzvlášť podozrivý bol avšak najmä samotný výsledok prvého kola. Zvíťazil v ňom totiž krajne pravicový proruský kandidát Calin Georgescu, ktorý tesne pred prvým kolom v prieskumoch verejnej mienky dosahoval jednociferné čísla, no následne zaznamenal prudký nárast a nakoniec skončil prvý so ziskom 23 %. Nakoľko takéto víťazstvo vyvolávalo otázky a zároveň mal súd k dispozícii spomínané dokumenty, súčasne s anulovaním prvého kola automaticky zrušil aj konanie toho druhého.Celý volebný proces sa tak opäť zopakuje v máji, hoci Rusko naďalej trvá na tom, že do volieb nijakým spôsobom nezasahovalo. Georgescuovi druhý raz nebude umožnené kandidovať.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/