Rusko otvorilo novinársku školu v africkom Mali. Študentov zneužíva pre posilňovanie svojho vplyvu v regióne

V lete 2024 bola v Bamaku, hlavnom meste Mali, otvorená novinárska škola. Jej cieľom je vyučiť viac ako 60 miestnych študentov pre prácu v ruských spravodajských agentúrach, ktoré typicky šíria prokremeľské naratívy. Škola je súčasťou rozsiahlej informačnej kampane v Afrike a ruskej snahy o obnovenie manipulačnej siete nedávno rozpadnutej Wagnerovej skupiny.

Ruská novinárska škola bola založená 31. júla 2024 v Bamaku, hlavnom meste Mali, pod záštitou najväčšej ruskej novinárskej agentúry Africká iniciatíva (African Initiative). Ide o projekt koordinovaný ruským ministerstvom obrany a spravodajskými službami.

Program školenia bol pripravený v spolupráci s asociáciou Sahel Perspective, ktorá sa prezentuje ako humanitárna misia Ruska v Mali. Podľa vyjadrení na jej telegramovom účte si dáva za cieľ rozvíjať bilaterálne kultúrne vzťahy, podporovať lokálne spoločenské aktivity a obchodnú spoluprácu medzi krajinami.

Mesačné školenie je určené pre malijských študentov, verejných činiteľov a novinárov, je bezplatné a zahŕňa teoretické aj praktické vyučovanie. Po zložení záverečných testov traja najlepší absolventi vybraní na výcvik v Rusku s predpokladom, že sa neskôr ako redaktori priamo zapoja do práce spomínanej Africkej iniciatívy.

Obsah učebných osnov

Kurzy sa odohrávajú výlučne online a primárnym učebným materiálom je osem 20-minútových videí o základoch žurnalistiky, vrátane techník videonahrávania, zberu dát a overovania faktov. Okrem toho sa však v rámci videí objavujú myšlienky, ktoré novinársku prácu opisujú ako nástroj nekonvenčného boja.

Editor francúzskej sekcie Africkej iniciatívy Michail Pozdniakov sa v jednom z učebných videí vyjadruje nasledovne: Internet sa zmenil na alternatívne bojisko, kde vojnu nevedú bežné armády, ale novinári, aktivisti za informačnú kampaň, politickí technológovia a mienkotvorní vodcovia. 

Videá ďalej napríklad vyzývajú študentov k tomu, aby vo svojich článkoch citovali zahraničné médiá ako zdroje financované ministerstvom zahraničných vecí USA. Praktická časť školenia študentom umožňuje písať autorské články a svoje práce publikovať prostredníctvom mediálnych kanálov Africkej iniciatívy.

Pokračovanie dlhodobých snáh o vplyv

Novinárska škola je podľa odborníkov súčasťou širšej ruskej agendy zameranej na budovanie dezinformačnej siete v regióne. Podľa francúzskeho spravodajského portálu Le Monde nadväzuje Africká iniciatíva priamo na prácu súkromnej vojenskej spoločnosti Wagnerova skupina. Tá v Afrike pôsobila v úzkom prepojení s ruským ministerstvom obrany.

Po smrti jej veliteľa Jevgenija Prigožina v auguste 2023 a následnom rozpade organizácie boli viacerí jej bývalí príslušníci priamo rekrutovaní pre potreby novovzniknutej iniciatívy. Nový projekt sa zameriava na posilňovanie ruského vplyvu v regióne a dohliada na vojenskú, ekonomickú a informačnú činnosť v Afrike. V tomto kontexte vznikla aj spomínaná novinárska škola v Bamako.

Vyškolení novinári, ktorí sa s ruskými predstaviteľmi v Mali rozhodnú spolupracovať, v porovnaní so svojimi kolegami výrazne finančne zvýhodnení, prípadne dostávajú príležitosti zúčastniť sa Ruskom financovaných zahraničných ciest.

V máji tohto roku Africká iniciatíva napríklad zorganizovala tzv. tlačovú exkurziu na Ukrajinu. V reportoch, ktoré účastníci do dnešného dňa publikujú v lokálnych médiách, sú okupované ukrajinské územia označované za „konfliktné zóny na ruskom území“.

Ruská informačná kampaň v Afrike

Ruské informačné operácie v Afrike nie sú obmedzené len na Mali. Podobné aktivity vedie Rusko napríklad v politicky nestabilných krajinách ako Burkina Faso a Niger. Vládnuce vojenské junty v spomínaných krajinách sa postupne odkláňajú od aliancií na Západe, čím vytvárajú priestor pre ruské záujmy.

Konkrétne v Mali sa ruský vplyv zintenzívnil po vojenskom puči v roku 2021. Do čela krajiny sa vtedy dostal vojenský veliteľ Col Assimi Goïta. Ten s Ruskom podpísal strategicky významné dohody o vojenskej kooperácii. Interakcie s africkými krajinami však dlhodobo presahujú túto rovinu. Rusko dnes svoju pozíciu zneužíva k mediálnej manipulácii, šíreniu dezinformácií a presadzovaniu vlastnej propagandy.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Študentka medzinárodných vzťahov a diplomacie na univerzite SOAS v Londýne. Zaujíma sa o bezpečnostné otázky a región Západného Balkánu. V minulosti absolvovala bezpečnostné a strategické štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Pôsobila ako stážistka v Demagog, NÚKIB, alebo na Zastupiteľskom úrade SR v Londýne.