Písanie o „pozitívnom príbehu Číny“ a šírenie „pozitívnej energie“. Tak zneli výzvy Komunistickej strany Číny (KSČ) pod vedením Si Ťin-pchinga smerované čínskym médiám, ktoré sú do značnej miery cenzurované. Hongkonské súdy preto zúžili priestor pre slobodu tlače a porušenie pravidiel či negatívne vyjadrenie voči Číne prináša nemalé následky.
Prípad novinárov z denníka Stand News
Prípad Stand News je jedným z príkladov, ktoré vypovedajú o znižovaní slobody médií v Hongkongu a rastúcom riziku pre novinárov, ktorí tu naďalej pôsobia. Neziskový digitálny spravodajský portál Stand News ukončil svoju činnosť a vymazal svoje webové stránky v decembri 2021 po tom, ako do jeho redakcie vtrhlo viac ako 200 príslušníkov národnej bezpečnosti.
Koncom augusta 2024 navyše padol rozsudok v prípade dvoch jeho novinárov. Bývalý šéfredaktor Stand News Chung Pui-kuen a jeho zástupca Patrick Lam boli uznaní vinnými zo šírenia poburujúcich materiálov, ktoré čínska vláda označila za „zakázanú ideológiu“.
Súd konštatoval, že 11 článkov, väčšinou názorových, ktoré uverejnil denník Stand News, bolo poburujúcich. Tieto články sa podľa prokuratúry snažili podnecovať nenávisť voči vládam v Hongkongu a Číne či zákonu o národnej bezpečnosti z roku 2020. Ten zakázal aktivity smerujúce k „podvratnej“ činnosti zameranej voči centrálnej vláde, ako aj zasahovanie do zahraničnej a miestnej politiky. Zákon je v rozpore s dohodou o autonómii Hongkongu a podľa kritikov ohrozuje základné slobody.
„Médiá by mali informovať, nie cenzurovať sa,“ zdôraznil Chung Pui-kuen v rozhovore pre The Guardian. Uviedol, že sloboda prejavu by mala slúžiť na odhaľovanie nebezpečných ideológií, nie na šírenie propagandistického materiálu.
Finálny verdikt pre dvojicu novinárov padol po takmer roku za mrežami. Chung si bude musieť na základe rozhodnutia súdu odsedieť ešte ďalších desať mesiacov. Patrick Lam bol prepustený na slobodu kvôli zlému zdravotnému stavu a ďalším poľahčujúcim okolnostiam vrátane krátkeho času, ktorý strávil vo funkcii zástupcu šéfredaktora.
Útoky na novinárov
Od zavedenia zákona o národnej bezpečnosti v roku 2020 a následného potlačenia prodemokratických protestov čelí miestna žurnalistika v Hongkongu čoraz väčším obmedzeniam. Podľa indexu slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc z roku 2023, do ktorého bolo zahrnutých 180 krajín, sa Hongkong celkovo prepadol z 18. na 140. miesto a získal tak menej bodov ako Rwanda či Kambodža.
Zatvorenie denníka Stand News nebolo prvým prípadom tohto typu. Jimmy Lai, zakladateľ jedných zo zaniknutých hongkonských novín Apple Daily, bol obvinený zo sprisahania s cudzími silami podľa právnych predpisov o národnej bezpečnosti. Lai bol prvýkrát zatknutý 10. augusta 2020. V súčasnosti si odpykáva päťročný trest za podvod a iné trestné činy a v prípade usvedčenia vo veci rozvracania národnej bezpečnosti mu hrozí doživotie.
Za posledné mesiace čelili desiatky žurnalistov prenasledovaniu v rámci „systematického a organizovaného útoku“, informovala Hongkonská asociácia novinárov (HKJA). Hongkonské orgány si podľa nej osvojili komplexný systém prenasledovania novinárov, ktorý zahŕňa nielen právne nástroje, ako je zákon o národnej bezpečnosti, ale aj nezákonné metódy, ako sú vyhrážky smrťou či zasielanie hanlivých listov ich zamestnávateľom a rodinám.
Situácia v Hongkongu jasne ukazuje, ako rýchlo a dôsledne môže byť potlačená sloboda tlače. To by malo slúžiť ako varovanie pre všetky krajiny, ktoré sa s ňou zahrávajú.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/