Prvé mesiace pandémie koronavírusu sa vyznačovali celosvetovo nadpriemernou úmrtnosťou a súčasne vysokým počtom nakazených. Na túto situáciu nadväzovalo počas rokov 2020 a 2021 súperenie svetových mocností, ako sú Spojené štáty americké, Čína a Rusko, o čo najrýchlejšie uvedenie bezpečnej a cenovo dostupnej vakcíny na trh. Každá z uvedených krajín stála za výrobou jednej alebo viacerých komerčne dostupných vakcinačných látok.
Najrozšírenejšími spomedzi čínskych vakcín sa stali tie od spoločností Sinopharm a Sinovac. Investigatívny tím spravodajskej agentúry Reuters USA informoval, že očkovacia látka spoločnosti Sinovac bola na Filipínach terčom tajenej americkej antivakcinačnej kampane trvajúcej od jari 2020 do polovice roku 2021.
Verejné zdravie verzus národno-bezpečnostné záujmy
Prezident Číny Si Ťin-pching v máji 2020 deklaroval, že jeho krajina pracuje na vývoji účinnej a cenovo dostupnej vakcíny. Dodal, že Peking sa pri tomto úsilí zameria primárne na rozvojové krajiny a štáty globálneho Juhu. Spomenul, že Čína koná v záujme medzinárodného spoločenstva, pretože chce zohrávať poprednú úlohu v distribuovaní očkovacích látok do krajín, ktoré nedisponujú vlastnými finančnými prostriedkami na zavedenie protipandemických opatrení.
Čínsku vakcinačnú diplomaciu počas pandémie koronavírusu možno prirodzene vnímať v kontexte geopolitického boja medzi svetovými veľmocami o vplyv v regióne západného Pacifiku. Na túto skutočnosť poukazuje aj príhovor filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho z júla 2020. V ňom vyjadril ochotu Manily vykonať ústupky voči územným nárokom Číny v Juhočínskom mori za podmienky spolupráce s Pekingom v oblasti ochrany verejného zdravia.
Na Filipínach zožala čínska vakcinačná diplomacia počiatočné víťazstvo. Tamojšia regulačná Agentúra pre potraviny a liečivá (FDA) totiž schválila núdzové použitie vakcíny od spoločnosti Sinovac ešte vo februári 2021. Po dobu nasledujúceho roka tak bola táto očkovacia látka najdostupnejšou spomedzi tých, ktoré boli na Filipínach schválené.
Riadenie pandémie koronavírusu v USA
Počas Trumpovej administratívy zvolili USA odlišný prístup k politike v oblasti verejného zdravia. Tá sa riadila programom Operation Warp Speed. Tento program zaviedol verejno-súkromné partnerstvo medzi americkou federálnou vládou a súkromnými subjektmi vo farmaceutickom priemysle. Partnerstvo malo urýchliť domáci vývoj a distribúciu vakcín proti koronavírusu.
V duchu hesla „America first“ (Amerika na prvom mieste) Washington uprednostnil dosiahnutie vysokej miery zaočkovanosti domáceho obyvateľstva pred poskytnutím pomoci ostatným krajinám v boji proti koronavírusu.
Súkromné farmaceutické spoločnosti mali voľnú ruku pri stanovovaní cien za vakcíny, ktoré USA nevyužilo na zaočkovanie vlastného obyvateľstva a ktoré boli tesne pred dátumom expirácie. Rozvojové krajiny, ktoré súrne potrebovali očkovacie látky, sa tak museli podriadiť snahe súkromných amerických spoločností o maximalizáciu zisku, uviedol pre Reuters USA Lawrence Gostin, odborník na medzinárodné právo v oblasti verejného zdravia.
Priebeh antivakcinačnej kampane na Filipínach
Podľa dostupných informácií za utajenou kampaňou stáli ozbrojené sily USA, pričom jej cieľom malo byť znížiť úspech vakcinačnej diplomacie Pekingu medzi tradičnými americkými spojencami v regióne západného Pacifiku, predovšetkým na Filipínach.
Investigatívni novinári spravodajskej agentúry Reuters USA opísali priebeh americkej mediálnej antivakcinačnej kampane na Filipínach. Príslušníci americkej armády vytvorili vyše 300 falošných účtov na sociálnej sieti X (v danom čase Twitter), ktoré sa vydávali za Filipínčanov a zverejňovali obsah v jednom z najrozšírenejších jazykov v krajine – tagalog.
Zamestnanci siete X potvrdili, že identifikované používateľské účty boli súčasťou koordinovaného nasadenia botov, ktoré na sieti šírili tendenčný obsah. Predmetom väčšiny príspevkov bolo spochybňovanie výrobnej kvality respirátorov a testovacích súprav na koronavírus pochádzajúcich z Číny. V neposlednom rade vyjadrovali tieto príspevky pochybnosti o samotnom chemickom zložení očkovacej látky Sinovac.
Dopady dezinformácií na verejné zdravie Filipíncov
Propagandistická snaha americkej armády o vytvorenie pochybností o vakcíne Sinovac u filipínskeho obyvateľstva pretrvávala až do polovice roka 2021. Skončila až po tom, čo nový americký prezident Joe Biden zmenil kurz a odklonil sa od programu Operation Warp Speed.
Za ten čas však stihla mať negatívne následky na proces spravovania pandémie koronavírusu na Filipínach. Tie sa stali počas jari 2021 jednou z krajín s najnižšou mierou zaočkovanosti proti koronavírusu spomedzi krajín juhovýchodnej Ázie. Okrem toho zaznamenali Filipíny v indikátore smrtnosti na ochorenie COVID-19 jeden z najhorších výsledkov v danom regióne.
Je ťažké vyčísliť presný efekt americkej antivakcinačnej kampane na vývoj epidemiologickej situácie na Filipínach. Investigatívci z Reuters USA však tvrdia, že v čase, keď bola v tejto ostrovnej krajine široko dostupná len vakcína spoločnosti Sinovac bez amerických alternatív, dosahovala tamojšia miera zaočkovanosti obzvlášť nízku úroveň. K mesiacu jún 2021, keď plánovala filipínska centrálna vláda dosiahnuť cieľ plnej zaočkovanosti 70 miliónov ľudí, zodpovedal skutočný údaj len počtu 2,1 milióna plne zaočkovaných osôb. Krajina má pritom viac ako 100 miliónov obyvateľov.
Navyše, dlhotrvajúcim následkom kampane sa ukázala byť nízka miera dôvery v očkovacie látky všeobecne. Viac než rok po ukončení americkej antivakcinačnej kampane pristúpil tamojší rezort zdravotníctva k likvidácii vyše 40 miliónov vakcín, mnohým z ktorých sa blížil dátum expirácie.
Miera účinnosti vakcín a proces ich schvaľovania
Obidve vakcíny od čínskych spoločností, teda Sinovac a Sinopharm, prešli v desiatkach krajín procesom schvaľovania a testovania pri ich uvádzaní na trh. Americká armáda sa v antivakcinačnej kampani spoliehala na naratív, že čínske očkovacie látky proti koronavírusu dosahujú nebezpečne nízku mieru účinnosti.
Hoci miera účinnosti vakcín od spoločností Sinovac a Sinopharm dosahovali nižšie hodnoty ako pri vakcínach spoločností Moderna, Novavax či Pfizer-BioNTech, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spĺňali potrebné požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť vakcín. Americká kampaň preto zavádzajúco pracovala s dostupnými údajmi o účinnosti čínskych vakcín.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/