Instagram zavádza AI na ochranu tínedžerov. Ako funguje?

Instagram zavádza nové opatrenia na ochranu mladistvých používateľov. Využíva pritom AI nástroj, ktorý dokáže identifikovať účty tínedžerov vydávajúcich sa za dospelých a automaticky ich zaradiť do bezpečnejšieho režimu. Cieľom je minimalizovanie rizika kyberšikany, vystaveniu nevhodnému obsahu či závislosti na sociálnych sieťach.

Instagram celosvetovo využíva viac než 1,5 miliardy používateľov, pričom približne sedem percent z nich tvoria tínedžeri vo veku od 13 do 17 rokov. Táto veková skupina patrí medzi najaktívnejších používateľov platformy a často na nej trávi významnú časť dňa.

Počas tohto času je však mládež vystavená veľkému množstvu rôznorodého obsahu, ktorý môže mať výrazný vplyv na jej vývin – nielen psychický, ale aj sociálny a hodnotový. Vzhľadom na to, že rodičia majú obmedzený prehľad o tom, čo ich deti na platforme robia, rastie spoločenský tlak na to, aby zodpovednosť za bezpečnosť mladých prebral aj samotný Instagram, respektíve spoločnost Meta ako jeho prevádzkovateľ..

Jedným z aktuálnych krokov je testovanie nástroja založeného na umelej inteligencii (AI), ktorý dokáže identifikovať účty, v ktorých si používatelia zámerne zvolili vyšší vek a vystupujú ako dospelí. Ak algoritmus zistí, že používateľ predstiera vyšší vek, automaticky zaradí jeho profil medzi „Teen Accounts“ (tínedžerské účty).

Klasifikácia používateľov pomocou AI

Meta vyvinula špeciálny klasifikačný model, ktorý pomocou AI analyzuje rôzne signály správania sa používateľa s cieľom odhadnúť jeho skutočný vek. Namiesto spoliehania sa len na dátum narodenia zadaný pri registrácii, systém skúma širší kontext aktivít a prejavov daného profilu.

Medzi hlavné faktory, ktoré algoritmus zohľadňuje, patrí napríklad typ obsahu, s ktorým používateľ najčastejšie interaguje – teda či sleduje videá alebo príspevky, ktoré sú typické pre tínedžerov alebo naopak, nevhodné pre deti. Okrem toho AI pracuje aj s údajmi o dátume vytvorenia účtu, čo môže napovedať, či ide o novozaložený profil účelovo maskovaný ako dospelý.

Dôležitú úlohu zohráva aj jazyk a štýl komunikácie používateľa, pričom sa sleduje, aké výrazy používa, ako píše komentáre a s kým si najčastejšie vymieňa správy. Ku celkovému hodnoteniu prispievajú aj ďalšie informácie uvedené v profile, ktoré môžu pomôcť odhaliť nezrovnalosti medzi oficiálnym a skutočným vekom.

V prípade, že AI model vyhodnotí, že daný účet patrí tínedžerovi, no bol zaregistrovaný ako účet dospelého, systém automaticky aktivuje tzv. Teen Accounts, zároveň je však ponechaná možnosť manuálneho zásahu – ak sa používateľ domnieva, že bol nesprávne klasifikovaný, môže požiadať o prehodnotenie svojho účtu.

O čom sú Teen účty na Instagrame

Jedným z kľúčových aspektov Teen účtov je automaticky predvolené nastavenie súkromného profilu. Znamená to, že nikto, komu to tínedžer výslovne nepovolí, nemá prístup k jeho profilu a zároveň je obmedzená možnosť prijímania súkromných správ. Správy môžu posielať len tí používatelia, ktorých tínedžer sám sleduje alebo s ktorými je inak prepojený.

Obmedzenia sa týkajú aj samotných interakcií. Tínedžera môžu označovať alebo spomínať v komentároch len tie účty, ktoré on sám sleduje. To výrazne znižuje vystavenie kyberšikane alebo zneužitiu mena a chráni ich pred nevyžiadanou komunikáciou či online obťažovaním.

„Instagramové Teen účty odrážajú dôležitosť prispôsobenia online skúseností tínedžerov ich vývojovým štádiám a zavedenia primeranej ochrany. Mladší dospievajúci sú zraniteľnejší, pretože ich zručnosti sa ešte len rozvíjajú a vyžadujú si dodatočné záruky a ochranu. Celkovo sú nastavenia prispôsobené veku, pričom mladším a starším dospievajúcim sú ponúkané rôzne formy ochrany,“ vyjadrila sa Rachel Rodgers, docentka aplikovanej psychológie na Northeastern University.

Aj z tohto dôvodu systém automaticky filtruje citlivý obsah – príspevky zobrazujúce násilie, propagujúce plastické operácie alebo prezentujúce nevhodný životný štýl sú vylúčené z výsledkov vyhľadávania a odporúčaní. Tento krok má znížiť šancu, že sa mladší používatelia nedostanú k obsahu, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť ich vývoj alebo narušiť ich vnímanie seba samých.Dôležitou súčasťou ochrany aj denné a nočné časové limity. Po hodine používania aplikácie dostane tínedžer upozornenie, ktoré ho vyzve na odhlásenie sa, aby trávil menej času online a medzi desiatou večer a siedmou ráno sa aktivuje tzv. režim spánku – ten stíši všetky notifikácie a zároveň aktivuje automatické odpovede na správy, čím tínedžera nevyrušuje počas odpočinku.

Článok vznikol s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.