Koncom novembra 2023 na takzvanom Svetovom ruskom ľudovom zhromaždení vyslovili patriarcha Kirill spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a inými účastníkmi myšlienku, že v Rusku treba znovu oživiť tradíciu veľkých rodín.
V časti záverečnej správy z tohto zhromaždenia venovanej demografii sa okrem benefitov pre mladé rodiny objavili aj návrhy na kriminalizáciu potratov, zjednodušenie podmienok prisťahovalectva pre migrantov „lojálnych Rusku“, ale aj výchovu detí v hodnotách „kritických voči západným vedeckým teóriám“.
Historický vývoj a súčasný stav ruskej demografie
Na ruskú demografiu ešte stále negatívne vplýva strata obyvateľstva v druhej svetovej vojne. Počas nej zmizli celé mestá a na fronte umierali najmä muži v produktívnom veku. Preto sa počas vojny a tesne po nej narodilo menej detí, ako by bolo potrebné na udržanie stabilnej populácie. Tento trend sa dodnes odráža na populačnej pyramíde, keďže Rusko periodicky každých 20 až 25 rokov zaznamenáva výrazný pokles pôrodnosti.
Od konca druhej svetovej vojny až do rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 rástla populácia na celom území ZSSR. Po jeho rozpade sa však v dôsledku masívnej migrácie na Západ ruská populácia nedostala na úroveň z konca 80. rokov. Podobnú situáciu možno pozorovať aj v iných krajinách bývalého ZSSR.
Väčšinu ruskej populácie dlhodobo tvoria ženy. Podľa portálu Statista bolo v Rusku v roku 2023 o vyše 10 miliónov žien viac ako mužov, čo robí z Ruska krajinu s jedným z najväčších populačných nepomerov počtu mužov k ženám. V Rusku sa rodí priemerne 1,42 dieťaťa na ženu, avšak pre zachovanie populácie v krajine by mala byť táto hodnota aspoň 2,1.
Ani v Európskej únii situácia nie je priaznivá, keďže ani jeden z 27 členských štátov nemá pôrodnosť nad potrebnou hranicou. Na Slovensku sa táto hodnota pohybuje na úrovni okolo 1,56.
Najrýchlejším spôsobom, ako spomaliť vyľudňovanie Ruska, je prilákanie migrantov, najmä tých zo strednej Ázie. Ako píše organizácia Atlantic Council, kedysi bola migrácia do Ruska častá aj z Ukrajiny či Moldavska. Po anexii Krymu v roku 2014 sa však migrácia z týchto krajín zásadne zredukovala.
Od februára 2022 možno pozorovať migráciu do Ruska najmä z krajín strednej Ázie, aj keď tá nepredstavuje počty natoľko významné, aby zvrátili pokles ruskej populácie. Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute v rozhovore pre The Wall Street Journal ironicky poznamenal, že najúspešnejším populačným programom, ktorý Kremeľ kedy mal, bola anexia susedných území, nie zvýšenie pôrodnosti. Anexiou Krymu si Kremeľ do svojich oficiálnych štatistík pripísal až 2,4 milióna obyvateľov.
Okrem toho podľa ruskej detskej ombudsmanky Marie Lvovovej-Belovovej prišlo od februára 2022 z Ukrajiny do Ruska až 700-tisíc detí. Podľa jej slov „väčšina detí prišla v sprievode rodičov“. Faktom však je, že mnohé deti boli z Ukrajiny unesené, za čo je na Lvovovú-Belovú a Putina vydaný Medzinárodným trestným súdom (MTS) zatykač.
Straty na Ukrajine a ich vplyv na populáciu v Rusku
Po začatí plnoformátovej invázie na Ukrajinu vo februári 2022, no najmä po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku, sa zvýšilo tempo emigrácie z krajiny. Ide najmä o vzdelaných ľudí v produktívnom veku, čiže z hľadiska demografie o najdôležitejšiu skupinu pre omladenie populácie a ekonomický rozvoj krajiny.
Podľa platformy Re: Russia ide až o 920-tisíc obyvateľov Ruska, ktorí z krajiny odišli v období od 24. februára 2022 do júla 2023. Presné číslo tých, ktorí sa vrátili, v súčasnosti nie je známe.
Kvôli neprehľadnosti situácie a vojnovej propagande je tiež veľmi ťažké stanoviť, koľko ruských vojakov na Ukrajine padlo. Podľa amerického Pentagonu prišlo Rusko od februára 2022 o viac ako 600-tisíc vojakov, pričom v tomto čísle sú zahrnuté počty zabitých, zranených aj nezvestných. Podľa britského ministerstva obrany bol počet obetí na ruskej strane k 7. októbru 2024 až 648-tisíc, no zverejnené číslo opäť obsahuje aj zranených a nezvestných.
Podľa ukrajinskej armády sa ruské straty pohybujú okolo 654-tisíc. Vo februári 2024 prezident Volodymyr Zelenskyj spresnil, že zabitých bolo okolo 180-tisíc ruských vojakov.
Rusko o svojich mŕtvych zo zásady takmer vôbec neinformuje. Naposledy koncom septembra 2022 oznámil vtedajší minister obrany Sergej Šojgu stratu 5937 vojakov. Je zaužívanou praxou každej strany vo vojne zámerne nadhodnocovať straty svojich nepriateľov a naopak podhodnocovať svoje vlastné. Ak však tieto čísla porovnáme s odhadmi zahraničných tajných služieb, či napríklad so spravodajstvom z otvorených zdrojov od BBC, číslo poskytnuté Ukrajinou pôsobí oveľa dôveryhodnejšie.
Prečo sú vysoké straty vojakov problémom? V bojoch spravidla dochádza k ľudským obetiam najmä obyvateľov v produktívnom veku. Bez širokej základne tejto skupiny prestáva fungovať sociálny systém, nefungujú podniky ani služby.
V Rusku sa tento problém prejavuje výrazným spôsobom – chýba mu až 5 miliónov zamestnancov naprieč všetkými sektormi hospodárstva. Rusko tento rok tiež zaznamenalo najnižšiu pôrodnosť za posledných 25 rokov. Príčinou poklesu je vyššie spomenutý trend pretrvávajúci od obdobia druhej svetovej vojny, ale nepochybne aj straty vo vojne na Ukrajine.
Apel na tradičnú rodinu a na mladé ženy
Niekoľko dní po 15. Svetovom ruskom ľudovom zhromaždení zakázal Najvyšší súd Ruskej federácie „medzinárodné LGBTI+ hnutie“, pričom ho označil za extrémistickú organizáciu.
Odvtedy sa v médiách objavilo viacero bizarných správ, napríklad prejav prezidenta Putina, kde nabádal Rusov k tomu, aby „mali sex počas prestávok v práci“, zákaz tzv. „bezdetnej ideológie“ alebo zatknutie muža v Uljanovskom regióne za „podporu satanizmu a LGBTI+ propagandy“.
V druhej polovici januára 2024 vyhlásil Putin rok 2024 za rok rodiny v Ruskej federácii. V tom istom príhovore spomenul podpis nariadenia o opatreniach sociálnej podpory pre mnohodetné rodiny. Týmto príkazom definoval mnohodetné rodiny ako rodiny, ktoré majú tri a viac detí a má sa im dostať rovnakej sociálnej podpory v celej krajine. Na účel podpory rodín a detí počas najbližších 6 rokov prisľúbil až 157 miliárd dolárov.
Mladým ženám je pri mnohých príležitostiach opakovane odkazované, že vzdelanie je zbytočné, a že úlohou ženy je odrodiť deti a zabudnúť na kariéru. Podľa predsedu Štátnej dumy Vjačeslava Volodina má žena vedieť uvariť dobrý boršč a byť pripravená postarať sa o manžela. Podľa Putina má mať žena ideálne 8 a viac detí a starať sa o ne.
Sám Putin pritom oficiálne priznáva, že má iba dve dcéry, a to s dnes už bývalou manželkou Ľudmilou. Okrem toho sa objavujú dohady, že má aj dvoch nepriznaných synov s bývalou gymnastkou Alinou Kabajevovou.
Margarita Pavlovová, senátorka Čeljabinskej oblasti, sa vyjadrila, že „Rusko musí prestať podporovať dievčatá v tom, aby získali vyššie vzdelanie, ktoré ich nikam neprivedie“. Samotná Pavlovová má pritom titul z vysokej školy a vybudovanú politickú kariéru.
Tieto naratívy sú posilnené napríklad aj obnovou ocenenia „Matka hrdinka“ zo sovietskych čias alebo projektom „Manželky hrdinov“, ktorý má za úlohu nahradiť smútok žien zo straty manžela vo vojne na Ukrajine pocitom hrdosti.
Putinov režim dlhodobo spája otázku pôrodnosti a rastu populácie s otázkou národnej bezpečnosti. Snaží sa stavať Rusko do polohy svetového ochrancu tradičných hodnôt. Týmito vyjadreniami a krokmi chce súčasné vedenie Ruska podporiť pôrodnosť a zvrátiť tak nepriaznivú demografickú situáciu, ktorá sa v dôsledku ním vyvolanej vojny na Ukrajine ešte zhoršila.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/