Nemecko čakajú po rozpade takzvanej semaforovej vlády – zloženej zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Slobodnej demokratickej strany (FDP) a strany Zelených – predčasné voľby do spolkového snemu. Koalícia, dlhodobo sužovaná koaličnými spormi, sa rozpadla počas novembra najmä kvôli sporom o finančnú a hospodársku politiku krajiny. Vláde Olafa Scholza bola o mesiac neskôr vyslovená nedôvera.
Nové voľby sa uskutočnia už 23. februára, približne pol roka pred riadnym termínom. V prieskumoch z januára 2025 viedla konzervatívna, stredo-pravicová Kresťanská demokratická únia (CDU) s 32 %. Sympatie taktiež silnejú krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je podľa rovnakého prieskumu druhou najpopulárnejšou stranou v Nemecku.
Témy parlamentných volieb 2025
Predvolebná kampaň sa začala už v minulom roku, hneď po vyhlásení termínu volieb. V rámci nej dominujú najmä témy Ukrajiny a Sýrie, no kľúčovou témou strany AfD zostáva migrácia. Strana kritizuje takzvanú neúspešnú migračnú politiku predchádzajúcej vlády, požaduje uzatvorenie hraníc, obmedzenie azylového systému a nedávno sa vyjadrila v prospech deportácií občanov so zahraničným pôvodom. Okrem toho kritizuje pomoc Ukrajine, sankcie proti Rusku, euro či Parížsku klimatickú dohodu.
Strana sa so svojimi 19 % v prieskumoch teší najväčšej popularite od svojho vzniku. Druhý najväčší úspech zaznamenala vo voľbách 2017 s necelými 13 %.
Stranu otvorene podporuje napríklad americký miliardár Elon Musk, ktorý počas nedávnej inaugurácie prezidenta Donalda Trumpa upútal pozornosť gestom pripomínajúcim nacistický pozdrav. Príčiny vzostupu krajne pravicovej strany nie je možné jasne pripísať Muskovi, no jeho podpora AfD minimálne zviditeľňuje – napríklad rozhovorom, ktorý s predsedníčkou strany Alice Weidel vysielal na svojom účte X.
Pôvod kampane Doppelgänger
Približne mesiac pred plánovanými voľbami sa objavili nové prípady ruskej dezinformačnej kampane Doppelgänger, ktorá v Nemecku nie je novinkou. Jej prvé aktivity boli zaznamenané už vo februári 2022, tesne po začiatku totálnej ruskej invázie na Ukrajinu. Jej štandardnou metódou je graficky napodobňovať legitímne spravodajské portály či iné dôveryhodné zdroje a skrz ne šíriť silno proruský obsah. Odtiaľ dostala kampaň aj svoj názov – Doppelgänger, v preklade dvojník.
Príspevky v rámci kampane Doppelgänger sa v minulosti na Facebooku šírili prostredníctvom platenej reklamy, na platforme X za pomoci stoviek tisíc falošných účtov – botov, ktoré platforma dostatočne nefiltrovala. Ich cieľom bolo nielen diskreditovať Ukrajinu, ale aj manipulovať verejnú mienku v súvislosti s Európskou úniou a USA.
Na kampaň Doppelgänger v minulosti upozornila aj EÚ a voči dvom ruským spoločnostiam, ktoré identifikovala ako tvorcov obsahu, spoločne so Spojeným kráľovstvom a USA uvalila sankcie. Prítomnosť kampane na území Nemecka potvrdila aj správa nemeckého ministerstva zahraničných vecí z júna 2024, ktorá dezinformačnú kampaň definovala ako jednu z najväčších na svete.
Doppelgänger dlhodobo analyzuje aj nemecký analytický think-tank pre politický monitoring a dezinformácie CeMAS, ktorý o možnom obnovení kampane v kontexte plánovaných volieb informoval už v novembri 2024. Dôkazom, že Doppelgänger v nemecky hovoriacich krajinách funguje dodnes, sú aj najnovšie zistenia spomenutého centra.
Kampaň Doppelgänger pred voľbami 2025
Zvýšené množstvo príspevkov so štandardným Doppelgänger vzorcom zaznamenal CeMAS k 22. januáru celkom 630, a to najmä na platforme X. Obsahovali odkazy na neautentické webové stránky, prípadne obrázky a videá bez uvedenia zdroja alebo ďalšieho komentára. Webové stránky, na ktoré linky odkazovali, napodobňovali napríklad nemecké spravodajské médium Der Spiegel alebo spravodajské vysielanie stanice Welt.
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch boli distribuované prostredníctvom amplifikačnej stratégie – teda umelého zvyšovania dosahu príspevkov, typického pre Doppelgänger. Podľa dostupných metrík mali mať k polovici januára 2025 dohromady viac ako 2,8 milióna zobrazení.
Mnohé z príspevkov zahŕňali negatívne vyobrazenie politických strán, ktoré obsadzovali prvotné miesta v najnovších verejných prieskumoch – SPD, CDU a strany Zelených. Zelení boli kritizovaní predovšetkým za ekonomické problémy krajiny, zatiaľ čo súčasný kancelár Olaf Scholz najmä za poskytovanie podpory Ukrajine.
Naopak stranu AfD príspevky vykresľovali v pozitívnom svetle. Uvádzali ju ako alternatívu ku takzvanej konfrontačnej politike vlády voči Rusku, ktorá Nemecku podľa autorov príspevkov škodí. Viaceré príklady Doppelgänger príspevkov uvádza na svojej stránke CeMAS. Na dvoch z nich dokonca ukazuje preklep, kde Doppelgänger namiesto nemeckej skratky strany AfD (Alternative für Deutschland) použil ruskú verziu ADG (Alternativa Dlja Germanii).
Správy o kampani Doppelgänger prichádzajú približne mesiac pred voľbami, v ktorých sa očakáva víťazstvo opozičnej CDU. Silnejúca popularita AfD, ktorú má na konte aj Doppelgänger, však môže prípadné zostavenie koalície skomplikovať a ohroziť tak stabilitu novej vlády.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.