Čína, rovnako ako Ruská federácia, vynakladá nemalé zdroje zo štátneho rozpočtu na financovanie svojich informačných operácií. Tie sú následne využívané k napĺňaniu geopolitických a mocenských cieľov. Americký denník The Wall Street Journal vo svojom minuloročnom článku napísal, že Čína svoje informačné operácie financuje niekoľkými miliardami dolárov ročne.
Napriek spoločným prvkom, ako napríklad snaha oslabiť kohéznosť a súdržnosť obyvateľov v jednotlivých cieľových krajinách, sa však dezinformačné praktiky týchto dvoch superveľmocí značne líšia. Hlavným rozdielom je ich úspešnosť. Zatiaľ čo Ruská federácia využila potenciál dezinformačných operácií na maximum, zatiaľ čo Čína značne zaostáva.
Centrum analýzy hrozieb spoločnosti Microsoft, ktoré je zložené z tisícov expertov na informačnú bezpečnosť, aktívne sleduje informačné operácie vo svete. Vo svojom minuloročnom reporte uviedli, že čínske kybernetické a informačné operácie sú zamerané na niekoľko hlavných oblastí vrátane tichomorských ostrovov a regiónu Juhočínskeho mora. Napriek sofistikovaným taktikám, ako je použitie AI generovaných obrázkov a zložitých phishingových kampaní, ich snahy často zlyhávajú.
„Čínske dezinformačné kampane by som opísal ako tie ruské v roku 2014. Sú o 10 rokov pozadu. […] Skúšajú veľa rôznych vecí, ale ich prepracovanosť je stále veľmi slabá,“ hovorí Clint Watts, generálny riaditeľ Centra analýzy hrozieb spoločnosti Microsoft.
Prečo čínske vplyvové operácie nefungujú?
Denník Wired popísal, že ruské dezinformačné kampane sú koordinované na viacerých úrovniach: od vládnych hovorcov cez štátne médiá až po (dez)influencerov, trollie farmy a falošné účty na sociálnych sieťach. Čínske informačné operácie však takto prepracované ani zďaleka nie sú.
Ďalším z dôvodom neúspechu je nedostatok kultúrneho kontextu v produkovanom obsahu. Čínske dezinformačné snahy často nesprávne interpretujú kultúrne a politické nuansy cieľového publika, kvôli čomu produkujú obsah, ktorý pôsobí neautenticky a nezaujímavo.
Americká spoločnosť Graphika, ktorá monitoruje dezinformačné operácie, popísala, že za neúspechom čínskych dezinformačných operácií stojí jazyková a faktická chybovosť. Mnohé videá a príspevky sa vyznačujú preklepmi a neohrabaným automatizovaným hlasovým prejavom, ktorý nemá odozvu u cieľového publika.
Oblasti záujmu čínskych vplyvových operácií
Neúspechy čínskej dezinformačnej mašinérie však neznamenajú, že Peking sa naďalej nesnaží ovplyvňovať rôzne významné udalosti, a to najmä v súvislosti s voľbami. Experti na medzinárodné vzťahy napríklad tvrdia, že Čína už teraz vyvíja úsilie, aby ovplyvnila nadchádzajúce prezidentské voľby v USA, ktoré sa budú konať na jeseň tohto roka.
Po ruských vplyvových intervenciách počas prezidentských volieb v roku 2016 Biely dom navýšil svoje kapacity na monitorovanie a včasnú detekciu a reakciu na podobné operácie. Spojené štáty však nie sú jedinou krajinou, do ktorej Čína importuje svoje dezinformácie. Ďalším významným cieľom sú krajiny juhovýchodnej Ázie a Taiwan.
Štátna spravodajská komunita (U.S. Inteligence Community) vo svojom každoročnom reporte, v ktorom vyhodnocuje bezpečnostné hrozby, uviedla, že je vysoký predpoklad, že v roku 2024, po prezidentských a parlamentných voľbách na Taiwane, bude Peking pokračovať v uplatňovaní vojenského a ekonomického nátlaku a v rozširovaní svojich vplyvových operácií primárne v Ázii, ale aj inde vo svete.
Hlavným cieľom Pekingu je podporiť dlhodobú hospodársku a sociálnu integráciu medzi Čínou a Taiwanom, čím chce v konečnom dôsledku ostrovnú krajinu prinútiť k zjednoteniu. Taiwan je kľúčovým potenciálnym ohniskom konfrontácie medzi Čínou a Spojenými štátmi, keďže Peking verí, že Spojené štáty využívajú Taiwan na oslabenie čínskeho vzostupu.
Napriek skutočnosti, že Čína (na rozdiel od Ruska) momentálne nie je vnímaná ako primárna hrozba v kontexte dezinformačných operácií, jej vplyv v tichomorskej a ázijskej oblasti sa značne posilňuje. Peking neustále napreduje vo vývoji nových technológií, čo môže Číne napomáhať pri ovplyvňovaní dôležitých udalostí v Ázii, ale aj po celom svete.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/