Vyzerá to tak, že svetový výrobca telekomunikačných zariadení už nie je na západe vítaný. Verejný „rozchod“ naživo v parlamentnej televízii nie je presne to, čo by ste po 20-ročnom vzťahu očakávali. Neočakávali ho ani predstavitelia čínskeho technologického gigantu.
Spoločnosť Huawei s 18 percentami podielu na trhu je po Samsungu druhým najväčším dodávateľom smartfónov na svete. Aj napriek úspechom na svetových trhoch by však podľa nedávneho rozhodnutia vlády Borisa Johnsona malo byť používanie technológií Huawei na území Veľkej Británie najneskôr do roku 2027 úplne odstránené a zakázané.
Toto rozhodnutie pred niekoľkými dňami ohlásil britský minister kultúry Oliver Dowden, ktorý dodal, že od začiatku budúceho roka už nebude pre britské firmy možné zakúpiť žiadne nové technické vybavenie od čínskeho Huawei-u:
Ešte v januári tohto roku sa Veľká Británia rozhodla obmedziť čínsky podiel na budovaní 5G sietí na hranicu 35 percent. Stalo sa tak potom, čo Spojené Štáty spoločnosť označili za bezpečnostné riziko. Obavy z účasti Huawei-u na projekte 5G sietí sú spojené s podozrením, že spoločnosť je využívaná čínskou vládou.
Čínsky Huawei sa, pochopiteľne, voči britskému rozhodnutiu ohradil a sankcie označil za „neopodstatnené“. V oficiálnom vyhlásení uviedli, že obmedzenia zo strany USA by nemali žiaden vplyv na bezpečnosť výrobkov smerujúcich do Veľkej Británie a popierajú, že by boli nútení riadiť sa pokynmi čínskej vlády. Dodali, že aj napriek tomu majú v pláne s britskou vládou o ich budúcej spolupráci naďalej rokovať.
Obávané 5G siete
Mnoho krajín sa začína pripravovať na prechod na vyspelejšie a rýchlejšie mobilné siete piatej generácie, tzv. 5G siete. Aj napriek nepodloženej kritike svojich odporcov, táto technológia umožní radikálne zmeniť rýchlosť a spôsob našej práce a komunikácie a zefektívniť čas, ktorý na internete strávime.
Spojené štáty tvrdia, že Čína by mohla Huawei využívať na špionážne účely, prostredníctvom svojich technológií zabudovaných v 5G sieťach. Poukazujú na vojenské zázemie a na postavenie samotného Huawei-u, ktoré naznačujú bezpečnostné riziko.
Vylúčenie technológií Huawei z výstavby 5G sietí bude mať ale výrazný vplyv na ich samotné zavedenie nielen pre britských občanov. Tamojší operátori Vodafone a spoločnosť BT tiež varovali parlament Veľkej Británie pred unáhleným zákazom čínskych technológií. To by totiž podľa operátorov mohlo viesť hneď k niekoľkodňovým výpadkom siete. Podľa zástupcov spoločností by navyše kompletné odstránenie infraštruktúry Huawei zabralo minimálne päť rokov.
Môže „západ“ Huawei-u dôverovať?
V spojitosti s viacerými kauzami Washington zakázal americkým firmám so spoločnosťou Huawei obchodovať (napríklad navrhovať a vyrábať čipy) a chce, aby sa k nim pridali aj ostatné štáty. K USA sa zatiaľ pripojili Austrália a Nový Zéland.
Viaceré vplyvné štáty EÚ k tejto kauze ešte svoje finálne stanovisko presne neuviedli.
Nemecko sa napríklad k postoju voči firme Huawei stále jasne nevyjadrilo a podľa hovorcu nemeckej vlády naďalej zvažujú svoje rozhodnutie v súvislosti s bezpečnostnými kritériami pri budovaní 5G sietí.
Štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva Agnés Pannierová-Runacherová zase začiatkom roka uviedla, že Huawei nebude vo Francúzsku z budovania sietí piatej generácie vylúčený. Dodávateľov technológií budú ale prísne kontrolovať, aby sa bezpečnostným hrozbám predišlo.
Čo bude ďalej…
Ázijský gigant sa v posledných rokoch stáva terčom v boji proti neustále rastúcemu čínskemu vplyvu. Začalo to prevalením správ v čase, keď Huawei špehoval používateľov svojich zariadení a pokračovalo v marci minulého roku, kedy Google odobral spoločnosti licenciu na používanie svojho operačného systému v zariadeniach Huawei.
Obmedzenie Huawei-u v Británii je jedna vec – spôsob, akým to úrady robia, je už druhá. Čím rýchlejšie nájdu za Huawei náhradu, tým efektívnejšie sa môžu zbavovať bezpečnostných rizík a posúvať sa vpred pri urýchľovaní vývoja vlastných technológií. Takto by mohli byť vzorom aj pre ostatné štáty. Otázkou však zostáva, či sa to Veľkej Británii a ostatným západným krajinám skutočne podarí.
Ak áno, Čína možno nakoniec ekonomicky doplatí nielen na svoje propagandistické, špionážne a ostatné nekalé praktiky. Utrpí aj ich prestíž, na ktorej si veľmi zakladá.
Zdroj obrázku: Huawei/WIRED