Podceňovanie koronavírusu českými celebritami

Frustráciu umelcov a športovcov je cítiť nielen na Slovensku a je pochopiteľná – opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu v marci zatvorili divadlá, športoviská, kiná a zrušili koncerty či natáčania filmov a seriálov. Tisíce ľudí tak prišli zo dňa na deň o prácu, traja českí speváci sa ale rozhodli svoju rozhorčenosť vyjadriť cez sociálne siete a ovplyvniť tak desaťtisíce fanúšikov, pred ktorými situáciu s novým koronavírusom nesmierne podceňujú.

Nezávislý spravodajský portál?

Článok, ktorý cituje príspevky českých celebrít na sociálnych sieťach, sa objavil na českom portáli Arfa.cz, ktorého doménu pred pár mesiacmi kúpil Ondřej Höppner, spoluzakladateľ českého Protiproud Petra Hájka, bývalého poradcu Václava Klausa. Z webu nevieme zistiť, kto článok napísal, Arfa.cz sa však prezentuje ako „nezávislý spravodajský portál“ a často sa na ňom šíria staré, recyklované hoaxy, napríklad hoax súvisiaci s útokmi z 11. septembra 2001. Höppnerove hoaxy o presune utečencov muselo dokonca vyvracať i české ministerstvo vnútra. Navyše, portál Arfa.cz sa nachádza aj v slovenskej databáze dezinformačných webov konspiratori.sk.

Ovplyvňujú desaťtisíce ľudí

Článok pozostáva z príspevkov českých celebrít na sociálnych sieťach, ktoré majú masívny dosah na bežných ľudí z Česka a Slovenska – ide o speváčky Luciu Bílú, Báru Basikovú a speváka Janka Ledeckého.

Situáciu s koronavírusom všetci spomínaní umelci značne podceňujú. Bára Basiková už začiatok svojho statusu na Facebooku víta vetou „At‘ už jdou všichni, co otravujou s koronavirem a šílenýma zprávama o něm, do prde**!!!“ a hovorí o „spiknutí“. Koronavírus prirovnáva k rakovine, na ktorú zomiera viac ľudí, avšak, zabudla dodať, že rakovina na rozdiel od koronavírusu nie je infekčná. Epidemiológovia často poukazujú na tzv. superšíriteľov – mnohé zahraničné štúdie deklarujú, že sa nový koronavírus prenáša najmä superšírením a približne 10 percent nakazených zapríčiní 80 percent všetkých infekcií. Svoj status končí Bára Basiková prianím nakaziť sa koronavírusom – „V televizi, kde natáčím, nám dělají testy každý týden a už nás to všechny strašně štve, a já si tajně přeju, abych už ten kovid taky chytla a už to měla za sebou. Já chci kovid!!! “. Takéto tvrdenia sú veľmi ľahkomyselné.

Mladý zdravý človek má síce oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že nový koronavírus prekoná bez väčších ťažkostí, avšak, s pribúdajúcimi rokmi riziko prudko stúpa. Na každých 1 000 infikovaných ľudí s vekom 75 a viac zomrie približne 116 ľudí.

Prístup speváčky a jej prianie je nanajvýš nezodpovedné a egoistické, keďže by vírus potencionálne mohla šíriť ďalej aj medzi starších ľudí, ktorých priebeh ochorenia by mohol mať vážne zdravotné následky či dokonca spôsobiť smrť.

Podľa Lucie Bílej je koronavírus „jen blbá chřipka, která se dá přežít“, čo je iba jej subjektívny názor, keďže ochorenie bez vážnych ťažkostí prekonala, avšak, v Česku sa k 2.10.2020 v nemocniciach nachádza 1134 hospitalizovaných pacientov nakazených novým koronavírusom. Netreba tiež zabúdať, že nedávno počet obetí ochorenia Covid-19 vo svete presiahol jeden milión. V článku sa tiež objavuje aj graf s počtom nakazeným, ktorý má podtitulok „Je jedno, kolik testujete. Důležitý je jen počet zemřelých. Na tomto triku nás oblbují“. Avšak, ak sa pozrieme na graf nadmerných úmrtí (tzv. excess deaths), rozdiel je v porovnaní s minulým rokom viac ako viditeľný – podľa údajov z viac ako 30 krajín zomrelo v období medzi vypuknutím pandémie a koncom júla 2020 až o 600 000 ľudí viac, než je priemer úmrtí z minulých rokov.

Bára Basiková tiež spomína Švédsko, ktoré má vraj už pandémiu za sebou a vyzýva Českú republiku, aby sa ním inšpirovala. Je pravdou, že situácia cez leto bola vo Švédsku priaznivá, avšak, švédski epidemiológovia začínajú prijímať nové opatrenia, druhá vlna dorazila aj tam. Švédsko hlási takmer 6000 obetí, čo je na počet obyvateľov síce menej ako Taliansko či Veľká Británia, ale rozhodne viac ako susedné škandinávske krajiny. Obľúbený mýtus, ktorý sa šíri najmä na dezinformačných stránkach je, že Švédsko neurobilo žiadne opatrenia a pandémiu zvládlo na výbornú. Je pravdou, že vo Švédsku namiesto príkazov vláda vydala odporúčania, ktoré ale väčšina občanov rešpektovala.

Netreba zabúdať, že aj ekonomika vo Švédsku sa spomalila, vnútroštátne lety boli pozastavené a menej frekventovane chodili aj vlaky. Univerzity a gymnáziá sa zatvorili, do školy chodili iba mladší žiaci.

Tiež sa obmedzili masové zhromaždenia nad 50 ľudí a zakázali sa návštevy v domovoch dôchodcov, v ktorých sa Covid-19 často šíril.

Zo spevákov odborníci na koronavírus?

V článku aj v samotných vyjadreniach speváčok a speváka je skrytých mnoho manipulačných techník. Jednou z nich je aj poslušnosť voči autorite, a teda tendencia prisudzovať vyšší význam názorom rôznych autoritatívnych entít, v tomto prípade známych českých celebrít. Avšak, tak ako epidemiológ pravdepodobne nebude mať dostatočné vzdelanie vyjadrovať sa ku kvalite spevu spomínaných spevákov, rovnako by speváci mali zvážiť, či majú dostatočné vzdelanie na to, aby sa vyjadrovali k epidemiologickej situácii v Českej republike a koronavírusu samotnému. Článok tiež využíva manipulačnú techniku falošných expertov a prezentuje facebookové statusy českých celebrít ako zdroj dôveryhodných informácií. Tiež v ňom nachádzame konfirmačné skreslenie, lenivú indukciu či prílišné zjednodušovanie.

Audiovizuálne médiá

V náhľadovom obrázku sa nachádzajú fotky spomínaných spevákov s nápisom „Umělci proti koronaviru: Je to podvod!“. Obrázok, tak ako aj titulok článku je clickbait s cieľom prilákať čo najviac čitateľov, ktorí situáciu s novým koronavírusom zjednodušujú a vytvárajú naratív, že ide o „bežnú chrípku“.

Záver

Spomínané príspevky českých umelcov boli ľahkovážne, keďže môžu ovplyvniť desaťtisíce fanúšikov, ktorí spevákov považujú za určitú formu autority. Avšak, Lucie Bílá, Janek Ledecký a Bára Basiková nie sú ani epidomiológovia, ani lekári. Odborníci upozorňujú, že koronavírus netreba zľahčovať, najmä v období chrípkovej sezóny, kedy môže byť situácia ešte komplikovanejšia. Ak by človek dostal chrípku, a zároveň aj koronavírus, priebeh týchto dvoch ochorení by mohol byť pre organizmus o poznanie ťažší. Statusy českých umelcov sú teda práve v tomto období do veľkej miery nezodpovedné, napriek ich pochopiteľnej frustrácii kvôli zrušeným koncertom a strateným ziskom.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,2/7


Autor analýzy: Barbora Krasová

Editori: Peter Dubóczi, Michaela Ružičková