Taiwan obviňuje Čínu z využívania generatívnej AI na šírenie dezinformácií a polarizáciu krajiny

Čína podľa Taiwanu využíva AI na šírenie dezinformácií. Ide o nebezpečný vývoj v kontexte varovaní pred možnou čínskou inváziou a následnou anexiou ostrovného štátu, keďže nárast týchto aktivít môže viesť k ďalšej eskalácii vzťahov.

Taiwan denne čelí viac než dvom miliónom kybernetických útokov, pričom väčšina z nich pochádza z pevninskej Číny. V reakcii na čínske hrozby v digitálnom priestore Taiwan plánuje v roku 2025 vybudovať kybernetické centrum v rámci novej stratégie informačnej bezpečnosti.

Okrem toho musí Taiwan bojovať aj proti čínskej špionáži, pričom len v marci boli odsúdení za špionáž až štyria vojaci a v apríli bolo zadržaných niekoľko bývalých členov či zamestnancov druhej najsilnejšej politickej strany.

Správa taiwanského Národného bezpečnostného úradu

​Čína podľa taiwanského Národného bezpečnostného úradu (NSB) v tomto roku zintenzívňuje dezinformačné kampane proti Taiwanu pomocou generatívnej umelej inteligencie (AI). V správe predloženej parlamentu sa uvádza, že len v tomto roku bolo zaznamenaných viac ako pol milióna problematických príspevkov vo forme textu, fotografií alebo videí. 

S rastúcim a vyspelejším využívaním technológie umelej inteligencie sa tiež zistilo, že Čínska komunistická strana používa nástroje umelej inteligencie na pomoc pri vytváraní a šírení kontroverzných správ, konštatuje NSB.

Objavovali sa najmä na platformách ako Facebook, X (bývalý Twitter) alebo TikTok, ktoré patria na Taiwane medzi najvyužívanejšie. Spomedzi všetkých sociálnych sietí je platformou s najviac rastúcou čínskou dezinformačnou aktivitou práve TikTok. Podľa správy je to dôsledok jeho rastúcej popularity v taiwanskej spoločnosti. 

Čínske snahy sa zameriavajú na citlivé momenty a udalosti s polarizačným charakterom. Medzi ne patrí napríklad prejav prezidenta Laj Čching-teho, ktorý v marci označil Peking za zahraničnú nepriateľskú silu, alebo oznámenie spoločnosti TSMC o investíciách na výrobu čipov v USA, pre ktoré táto firma doposiaľ produkovala najmodernejšie a najvyspelejšie čipy vo fabrikách priamo na Taiwane.

Peking sa s využitím týchto udalostí snaží podľa NSB vyvolať takzvanú „kognitívnu vojnu“, formu masovej manipulácie za účelom destabilizácie spoločnosti. Zjednodušene povedané, tieto aktivity sú zamerané na rozdelenie taiwanskej spoločnosti a oslabenie jej odolnosti voči vonkajšiemu tlaku. 

Správa NSB ďalej upozorňuje na nárast takzvaných „šedozónových“ taktík vrátane zvýšeného počtu narušení taiwanských vôd a vzdušného priestoru loďami čínskej pobrežnej stráže alebo balónmi. Tieto kroky, ktoré pre Peking nepredstavujú vysoké finančné a materiálne zaťaženie, nútia Taiwan k častým reakciám, ktoré vyčerpávajú jeho limitované zdroje na obranu.

Ide napríklad o situácie, keď ku čínskym dronom alebo iným objektom vzlietajú taiwanské stíhačky, čo predstavuje vysokú finančnú záťaž a taktiež to zvyšuje riziko straty bojových strojov a aj samotných pilotov. Tieto taktiky spolu s využívaním AI na generovanie manipulatívneho obsahu sú podľa NSB súčasťou jednotnej širšej stratégie Pekingu na destabilizáciu ostrova. 

Taipei pod kybernetickým nátlakom z Pekingu

Podľa NSB pokračuje Čína taktiež v cielených hackerských útokoch na taiwanské vládne agentúry, kritickú infraštruktúru a technologické odvetvia. NSB uvádza, že od začiatku roka zaznamenali priemerne viac ako 2,19 milióna pokusov o prienik do vládnych sietí denne, čo je o 200-tisíc menej ako bol denný priemer v roku 2024. Väčšina tejto aktivity má podľa úradu pôvod v pevninskej Číne. Útoky sú podľa NSB často tematicky zladené s aktuálnym dianím na Taiwane a zároveň sú koordinované s vojenskými cvičeniami a rozmiestnením čínskych síl v okolí ostrova. To podľa úradu poukazuje na prepracovanosť strategického prístupu Číny k zastrašovaniu Taiwanu. 

Úrad tiež upozornil na prepojenie hackerských útokov s kyberkriminalitou, napríklad formou ransomvéru v zdravotníctve, V rámci ktorého boli odcudzené údaje predávané na rôznych fórach. Odcudzené bývajú taktiež informácie z vládnych a obranných stránok, ktoré sú následne upravené a ďalej šírené s cieľom poškodiť reputáciu taiwanskej vlády. Ako odpoveď plánuje NSB vybudovať záložné systémy mimo pracovísk a vytvoriť zariadenia odolné voči prelomeniu na zabezpečenie dôverných komunikačných liniek. 

Okrem spomínaných krokov plánuje tento rok Taiwan taktiež zriadiť kybernetické centrum, ktoré bude realizovať kľúčové iniciatívy v rámci novej stratégie informačnej bezpečnosti Národnej bezpečnostnej rady. Centrum má podľa predpokladov dohliadať na štyri hlavné piliere kybernetickej bezpečnosti: odolnosť spoločnosti, obranu domova a kritickej infraštruktúry, ochranu kľúčových odvetví a dodávateľských reťazcov a bezpečné využívanie umelej inteligencie. Súčasťou stratégie je aj vytvorenie komplexného bezpečnostného rámca zahŕňajúceho ministerstvá a strategické globálne partnerstvá, s cieľom mapovať ich zraniteľnosti, identifikovať národné hrozby a sledovať globálne trendy.

Špionážna činnosť v prospech Pekingu na politickej úrovni

​Taiwanské úrady začali v apríli vyšetrovať viaceré prípady podozrenia zo špionáže v prospech Čínskej komunistickej strany, pričom podozrivé osoby sú bývalí a súčasní pracovníci Demokratickej pokrokovej strany (DPP), druhej najsilnejšej strany na Taiwane. Medzi podozrivými sú bývalý konzultant prezidentského úradu, riaditeľ straníckeho Taiwanského inštitútu pre demokraciu a asistentka mestského poslanca v Taipei. Zadržané osoby čelia obvineniam z porušenia zákona o národnej bezpečnosti, v rámci ktorých malo dôjsť k únikom citlivých informácií vrátane cestovných plánov súčasného prezidenta z rovnakej politickej strany. 

Ďalší prípad sa týka asistenta bývalého predsedu parlamentu, ktorý mal od roku 2019 predávať informácie o legislatívnych procesoch čínskym spravodajcom za hotovosť a kryptomeny.

marci 2025 bola za špionáž pre Peking odsúdená aj trojica vojakov z jednotky strážiacej prezidentský palác a jeden zo strediska informačnej vojny. Špionáž, umelá inteligencia, kyberútoky a ďalšie skryté aktivity pre Taiwan viditeľne predstavujú vážnu bezpečnostnú hrozbu. Okrem rastúceho tlaku z Číny však čelí aj neistote ohľadom podpory zo strany USA, vzhľadom na súčasný spôsob vedenia zahraničnej politiky Bielym domom voči doterajším spojencom.

Oslabenie americkej pozície alebo ústup Washingtonu od záruk voči Taiwanu tak môže viesť v najbližších mesiacoch k ďalšej eskalácii zo strany Číny.

Článok vznikol s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk