Telegram, domovská platforma tisícok ukrajinských a ruských kanálov zaoberajúcich sa vojnovým konfliktom, patrí k hlavným zdrojom informácií ohľadom vyvíjajúcich sa bojov. Hlavným dôvodom je slabá moderácia obsahu kolujúceho po platforme. Jej používatelia majú prístup k informačnému materiálu, ktorý môže byť inde – z relevantných dôvodov – cenzurovaný.
Aj samotným ruským a ukrajinským vojakom sa oplatí zdieľať niektoré typy informácií, fotiek či videozáznamov práve tu. „Ľudia môžu zdieľať čokoľvek, vrátane najnásilnejších [pozn. frontových] videí. Vojenskí verbovači to využívajú, pretože vedia, že nebudú zablokovaní a ich obsah nebude odstránený,“ vyjadril sa pre médium Financial Times Ruslan Leviev, vedúci nezávislej neziskovej organizácie Conflict Intelligence Team (CIT) so sídlom v Tbilisi. Leviev Telegram využíva na investigatívnu činnosť.
Výsledkom takéhoto prístupu k spravovaniu Telegramu bolo aj nedávne zadržanie jeho zakladateľa a generálneho riaditeľa Pavla Durova na francúzskom letisku. Podľa zdrojov oboznámených s vyšetrovaním je voči nemu vedené vyšetrovanie na základe podozrení z 12 trestných činov.
Tie súvisia najmä s nedostatočným obmedzením extrémistického obsahu na Telegrame, na ktoré pred časom upozornili napríklad juhokórejské médiá. Informovali vtedy o tom, že v chatových miestnostiach na platforme sa často nachádzajú sexuálne explicitné deepfake obrázky a videá miestnych žien.
Rusi a Telegram: miesto pre odvedených vojakov, ale aj ich manželky
V priebehu rokov sa Telegram pre mnohých Rusov stal posledným neobmedzeným zdrojom informácií o prebiehajúcej vojne. Väčšina nezávislých médií a sociálnych sietí ako Facebook či X už boli v Rusku zablokované. Kremeľ ďalej aktívne pracuje na spomalení YouTube či obmedzení virtuálnych súkromných sietí (VPN). Zároveň pri Telegrame ide o jednu z mála platforiem, na ktorej stále môžu publikovať svoje myšlienky ruskí opoziční lídri žijúci v zahraničí.
Mladí ruskí muži sa na nej od oznámenia brannej povinnosti snažia nájsť tipy, ako sa vyhnúť odvodu na front. V prípade, že nástupu do vojska neuniknú, sa Telegram stáva fundamentálnou súčasťou ich fungovania na bojisku. „Telegram zohráva dôležitú informačnú rolu v tejto vojne,“ povedal pre Financial Times Roman Pohorilyi, spoluzakladateľ analytickej skupiny Ukrainian Deep State pôsobiacej na Telegrame, na ktorej aktuálne správy z frontovej línie sa spolieha až 783-tisíc sledovateľov.
Ruslan Leviev, vedúci CIT, je sám presvedčený, že aktuálne už Telegramom disponuje každý ruský vojak. Prebieha cez neho totiž aj odovzdávanie bojových rozkazov, komunikácia naprieč jednotlivými jednotkami o polohe vojsk protistrany či smerovaní dronov.
V posledných mesiacoch je to taktiež miesto, na ktorom sa rodiny odvedených ruských vojakov snažia dostať k informáciám o svojich blízkych. Jeden z kanálov zdieľa mená a fotografie ruských vojakov zabitých v boji na Ukrajine takmer každých 10 minút. Samotní novinári prečo začali využívať Telegram na overovanie počtov padlých vojakov.
Z dôvodu kontinuálneho narastania počtu obetí sa na Telegrame začali schádzať aj manželky odvedených ruských vojakov. Tie vďaka vzájomnej komunikácii organizujú po celej krajine protesty, na ktorých požadujú, aby sa ich manželia mohli vrátiť naspäť domov. Osobitnú chatovaciu skupinu majú v rámci neho zriadenú aj manželky Wagnerovcov, ktoré sú roztriedené do menších skupín podľa krajiny odvodu ich manželov.
Ukrajinci a Telegram: „Kedy môžem opäť vyjsť z úkrytu?“
Počet Ukrajincov využívajúcich Telegram ako zdroj správ sa ešte v roku 2021 pohyboval len okolo 20 %. V roku 2023, teda rok po začatí celoplošnej ruskej invázie na Ukrajinu, toto číslo podľa výskumu od USAID/Internews rapídne vzrástlo až na 72 %.
Často je to prvé miesto, na ktorom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj adresuje svoje publikum ohľadom vývoja bojov, najnovších informácií týkajúcich sa výmien väzňov, ale napríklad aj reorganizácie vládneho kabinetu. Regionálne administratívy si na ňom taktiež založili kanály, ktoré sa stali životne dôležitými pre milióny Ukrajincov.
Ukrajinské ozbrojené sily a ministerstvo obrany, ktorým podľa zistení od USAID/Internews dôveruje až 80 % ukrajinskej verejnosti, majú na Telegrame tiež svoju základňu.
Vzdušné sily pravidelne informujú svojich sledovateľov o tom, kedy je nutné vyhľadať protiletecký kryt, aký typ rakiet a dronov na Ukrajinu zrovna Rusko vyslalo, kedy možno očakávať ich príchod či kedy je opäť bezpečné z úkrytu vyjsť. Aby pomohli pozdvihnúť národnú morálku a pomôcť s náborom nových členov, systematicky zdieľajú bojové videá a dronové zábery približujúce úspešné útoky ukrajinských ozbrojených síl na tie ruské.
Platforma umožňuje zbierky na muníciu
Na druhú stranu, ukrajinskí civilisti na Telegrame organizujú početné zbierky na drony a ostatnú vojenskú výbavu pre ukrajinskú armádu. Ukrajinská národná železničná spoločnosť sociálnu sieť počas bombardovania rôznych ukrajinských miest zase využíva na sprostredkovanie evakuačných pokynov pre občanov.
Podobne ako v prípade rodín ruských vojakov, aj rodinní príslušníci ukrajinských odvedencov sa snažia dopátrať najnovšie informácie o nich práve tu. V jednej pamätnej skupine zdieľali obyvatelia mesta Mariupoľ, ktoré bolo v prvých mesiacoch vojny intenzívne bombardované, údaje o obetiach útokov.
Zároveň sa tu vytvoril priestor na vzájomnú komunikáciu s ruskými vojakmi, napríklad ak chceli požiadať o pomoc pri dezercii alebo sa nechať dobrovoľne zajať ako vojnový zločinec a uniknúť tak ťažkým bojom.
Rozličné príklady používania Telegramu, či už na ruskej alebo ukrajinskej strane, potvrdzujú jeho dvojakosť. Ako sa ukazuje, Telegram dokáže byť veľmi dobrým sluhom, ale aj zlým pánom. Deje sa tak obzvlášť v prípadoch, keď dochádza k jeho zneužívaniu na nelegálne účely.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/