Moskva sa snaží doplniť stavy svojej armády. Vojakov verbuje v Nepále aj na fínskych hraniciach

Ruská armáda je vzhľadom na svoje straty počas invázie na Ukrajinu nútená hľadať nové spôsoby, ako doplniť svoje stavy. Robí tak aj prostredníctvom náboru zahraničných pracovníkov, migrantov alebo študentov z rôznych ázijských a afrických krajín, napríklad Nepálu alebo Somálska.

Britská spravodajská stanica BBC získala podľa vlastných slov dostatok dôkazov o tom, že ruská armáda verbuje na vojnu na Ukrajinu zadržaných migrantov na fínskej hranici. Podľa stanice pritom nie je verbovanie cudzincov novinkou. Ukrajinská strana napríklad zverejnila dôkazy o zahraničných bojovníkoch na fronte. Zverejnené tak boli napríklad zábery zajatcov z Nepálu.

Moskva verbuje aj v Nepále

Rusko po začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 utrpelo sériu porážok, ktoré priniesli vysoké straty na životoch. Odhady o stratách ruskej armády sa líšia, pravdepodobne však čísla siahajú k státisícom mŕtvych a zranených bez možnosti návratu do bojov.

Vysokú mieru strát sa Moskva pokúsila v roku 2022 vyriešiť čiastočnou mobilizáciou, no na dosiahnutie víťazstva na bojisku to nestačilo. Keďže mobilizácia nie je v spoločnosti obľúbený koncept, ruská armáda skúša verbovať aj cudzincov. Medzi nich patria aj občania Nepálu. O ich účasti na tomto konflikte existuje dostatok dôkazov na to, aby muselo Káthmandu reagovať začiatkom decembra 2023 aj oficiálne.

O tom, že sa v radoch ruskej armády nachádzajú bojovníci z Nepálu, existovali náznaky už niekoľko mesiacov. Téme sa v júli tohto roka venoval napríklad investigatívny portál Bellingcat, ktorý sledoval geolokáciu záberov nepálskych účtov na platforme TikTok.

Americký denník The New York Times zase v článku z októbra popisoval príbehy niekoľkých Nepálčanov, ktorí svojim rodinám poskytli dôkazy o ich vstupe do ruskej armády. Spomínali sa aj cudzinci z iných krajín, napríklad Sudánu, Indie, Pakistanu, Afganistanu alebo Republiky Kongo. Prítomnosti nepálskych občanov na Ukrajine sa venovali aj nepálske domáce médiá počas leta 2023.

Začiatkom decembra agentúra Reuters informovala, že Nepál oficiálne požiadal Rusko, aby ukončilo regrutačné aktivity medzi občanmi himalájskej krajiny. Malo ísť o reakciu na správu o zabití šiestich občanov Nepálu v službách ruskej armády na území Ukrajiny.

Podľa nepálskeho veľvyslanca v Moskve má v ruskej armáde na Ukrajine slúžiť približne 150 až 200 občanov Nepálu. Nepálske úrady zadržali začiatkom decembra 12 prevádzačov, ktorí mali do Ruska z Nepálu dodávať ľudí ochotných slúžiť v armáde. Káthmandu taktiež apelovalo na svojich občanov, aby sa vyvarovali vstupu do služieb ruskej armády.

Dôkazy hovoria o ruskej snahe verbovať aj na fínskej hranici

Britská spravodajská stanica BBC 7. decembra zverejnila článok, v ktorom popisuje, ako sa ruská armáda snaží do svojich služieb naverbovať migrantov. Tých odvliekla z rusko-fínskej hranice po ich odmietnutí fínskou stranou, alebo po ich zadržaní miestnou políciou.

Podľa BBC na túto ruskú činnosť existuje dostatok dôkazov. Proces verbovania migrantov síce nie je novinkou, no na fínskej hranici doteraz nebol pozorovaný. Podľa novinárov bolo minimálne 12 zadržaných migrantov v meste Petrozavodsk, hlavnom meste Karelskej republiky, oslovených armádnymi dôstojníkmi s ponukou na službu v ruskej armáde za dobrý plat či povolenie zostať v Rusku.

Podľa zdroja BBC malo kontrakt podpísať šesť Somálčanov, päť Arabov a jeden Kubánec. Tí mali byť následne autobusom odvezení smerom na juh. BBC disponuje aj ďalšími zdrojmi, ktoré potvrdili regrutačnú kampaň v detenčných táboroch pre migrantov na území Ruska.

Skutočné počty zahraničných bojovníkov 

Skutočný počet občanov Nepálu v radoch ruskej armády v súčasnosti nie je známy. Na videu, ktoré sa objavilo v rovnakom čase ako zaznel oficiálny protest himalájskej krajiny, je zachytený rozhovor zajatého občana Nepálu počas výsluchu ukrajinskou armádou. Táto osoba tvrdí, že na ruskej strane bojuje až niekoľko tisíc jeho spoluobčanov.

V decembri sa tiež na internete objavilo niekoľko záberov natočených ukrajinskou stranou, na ktorých vidieť zajatých Nepálčanov na frontovej línii v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Vzhľadom na množstvo dôkazov je vysoká pravdepodobnosť, že Rusko skutočne verbuje do svojich radov zahraničných bojovníkov. Počty bojovníkov, ktoré uviedol napríklad nepálsky veľvyslanec a zajatý nepálsky vojak, prípadne utajené zdroje BBC, však nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk