Vitajte pri čítaní 189. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Hlavný denník zavádza o tom, že OSN zakáže mäso. V skutočnosti ide len o odporúčanie znížiť jeho konzumáciu
Hlavný denník zverejnil 29. novembra článok s názvom „S MÄSOM SA ROZLÚČTE! OSN vo štvrtok vydá edikt“. Na viacerých miestach však dezinformuje, keď napríklad tvrdí, že OSN „prikáže“ zastaviť konzumáciu mäsa, alebo že podľa OSN nastal čas „ukončiť“ chov dobytku. Ide však o zámerné zavádzanie, či už s cieľom vyvolať kontroverziu alebo osloviť publikum, ktoré je skeptické voči medzinárodným organizáciám a iniciatívam v oblasti zmeny klímy. Hoci Hlavný denník vyzýva čitateľov na rozlúčenie sa s mäsom a hovorí o príkaze či diktáte, v skutočnosti sú plány FAO nezáväzné. Ide skôr o vypracovanie všeobecných cieľov a súboru odporúčaní pre jednotlivé štáty. Bude však na rozhodnutí každej krajiny, či a v akej miere odporúčania implementuje do svojich politík. Viac v článku.
Zem a Vek pokračuje v šírení ruskej propagandy: Vojna na Ukrajine nie je dôsledkom expanzie NATO
Portál Zem a vek zverejnil v poslednom období viacero príspevkov, ktoré zavádzali o NATO a ruskej vojne na Ukrajine. 28. novembra stránka napríklad publikovala článok s názvom „Stoltenberg priznáva: NATO chcelo vojnu s Ruskom“. Ako dôkaz toho, že za vojnu na Ukrajine môže NATO, sa neznámy autor na Zem a Vek odvolal na list Putina z decembra 2021, v ktorom požiadal NATO o „bezpečnostné záruky“. To podľa neho dokazuje neústupčivosť Západu, kvôli ktorej Kremeľ podnikol útočné kroky. Vzhľadom na politiku „otvorených dverí“, ku ktorej sa NATO zaviazalo, boli ruské požiadavky od začiatku jednoznačne neuskutočniteľné. Ultimátum bolo členskými krajinami NATO považované za snahu o formalizáciu novej ruskej sféry vplyvu vo východnej Európe. Z toho dôvodu bolo nemysliteľné také niečo prijať. Viac v článku.
OSINT: Čo sú otvorené zdroje informácií a ako ich používať (DISINFO BASICS)
Zhromažďovanie spravodajských informácií z otvorených zdrojov (open source intelligence, OSINT) je dôležitým krokom pri investigatíve či overovaní informácií. Vďaka širokému využívaniu sociálnych sietí a online aktivitám je v súčasnosti k dispozícii pomerne veľké množstvo legálne zberateľných dát. Hlavným znakom spravodajstva z otvorených zdrojov je zhromažďovanie dát legálnou cestou. Informácie pochádzajú iba zo zdrojov, ktoré sú verejne dostupné, nezahŕňajú teda dôverné alebo utajované zdroje. Analyzované údaje taktiež môžu pochádzať z rôznych typov zdrojov a ucelený obraz je vytvorený ich kombináciou. Viac v článku.
Rusko zneužíva e-športy na šírenie vojensko-imperialistických naratívov. Rozvoj hernej komunity podporuje aj samotný Putin
Diplomacia, propaganda, ale aj dezinformácie sú dennodenne využívanými prostriedkami Ruska v rámci fungovania na medzinárodnej scéne. Snaží sa ich implementovať na všetky oblasti, ktoré má k dispozícii. Medzi nich patria aj elektronické športy. E-športy sa stali záľubou ľudí po celom svete. Ich turnaje sledujú milióny, pričom počet fanúšikov každým rokom rastie. Veľký potenciál e-športov je možné demonštrovať aj na snahách o ich začlenenie do olympijských podujatí. Informoval o tom Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Takýto vývoj by pre e-športy nepochybne znamenal vyššiu legitimizáciu videohier ako súčasti profesionálneho športu. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- V Srbsku prebiehajú protesty po voľbách, ktoré niektorí označujú za zmanipulované. Vážne obavy vyjadrujú aj nezávislí pozorovatelia volieb.
- Zahraničný výbor tureckého parlamentu v utorok schválil vstup Švédska do NATO. Schváliť ho ešte musí turecký parlament ako celok.
- Sergej Bubka, bývalý atletický hrdina Ukrajiny, je dnes označovaný za ruského kolaboranta. Vyšetrovanie totiž odhalilo, že jeho spoločnosť Mont Blanc predávala palivo ruským okupantom v Doneckej ľudovej republike.
- Denník The New York Times zažaloval OpenAI a Microsoft za používanie ich obsahu na trénovanie generatívnej umelej inteligencie. Žaloba môže viesť k tomu, že spoločnosť dostane odškodné vo výške miliárd dolárov.
- Austrálsky dozorný orgán na ochranu súkromia spustil vyšetrovanie spoločnosti TikTok ohľadom toho, ako získava osobné údaje svojich používateľov. Platforma bola v Austrálii začiatkom roka na vládnych zariadeniach zakázaná.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!