Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- S blížiacimi sa voľbami sa proruskí aktéri na Slovensku stavajú proti vojenskej pomoci Ukrajine a zneužívajú túto otázku na politické ciele, pričom ju často nelogicky spájajú s domácimi záležitosťami.
- Protieurópski aktéri šíria nepravdivé informácie o údajnej spotrebe hmyzu schválenej Európskou úniou, čím podnecujú nedôveru a protieurópske nálady.
- Tvrdenie maďarského premiéra Viktora Orbána, že Slovensko je „odtrhnutým územím“ Maďarska, sa stáva predmetom diskusií slovenských politických predstaviteľov. Napriek historickej nepresnosti sa niektorí politici snažia jeho výrok racionalizovať, a to dôvodu stotožnenia sa s Orbánovým protieurópskym postojom.
Vojenská pomoc Ukrajine je stále aktuálnou témou
Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine a následnej celosvetovej vlny solidarity protestujú proruskí aktéri na Slovensku proti vojenskej pomoci Ukrajine. Pre svoje protiukrajinské názory uvádzajú množstvo argumentov; od rôznych naratívov o predlžovaní vojny až po falošné výzvy na mier.
S blížiacimi sa parlamentnými voľbami však tí istí aktéri začínajú túto tému využívať na získavanie podpory verejnosti. V súčasnosti sa preto snažia presvedčiť obyvateľstvo, že pomocou Ukrajine Slovensko buď niečo stráca, alebo sa naň zabúda. Následne často nelogicky spájajú domáce problémy so zahraničnou vojenskou pomocou v snahe získať politické body.
Na oficiálnej facebookovej stránke protisystémovej strany SMER-SSD sa píše: „Zbrojením Ukrajincov ich posielame na smrť a toto my principiálne odmietame robiť ako politici, ale hlavne ako ľudia. Naša úloha nie je súdiť historické spory na Ukrajine, ale starať sa o Slovensko, lebo to dnes krváca a nikto zo zodpovedných pri moci si to nevšíma.“ Táto rétorika pritom úplne ignoruje ruskú agresiu a skutočnosť, že Ukrajinci sú nútení sa jej brániť. Je tiež dôležité uviesť, že krajiny neposielajú Ukrajincov na smrť tým, že im poskytujú zbrane, ale tým, že im odmietajú pomôcť.
Milan Uhrík, predseda krajne pravicovej strany Republika, v súlade s proruskou rétorikou spojil vojenskú pomoc Ukrajine s masívnym zatváraním štátnych nemocníc na Slovensku. Na svojej oficiálnej stránke na Facebooku napísal, že „Slovensko potrebuje nemocnice, a nie nakupovať zbrane pre Zelenského“. Tým naznačil, že posielaním vojenskej pomoci Ukrajine Slovensko prichádza o zdroje, ktoré by sa inak využili v zdravotníctve. Podfinancované zdravotníctvo je však na Slovensku systémovým problémom, ktorý prevládal dávno pred začiatkom vojny na Ukrajine, a vytváraním tejto nelogickej korelácie sa ešte viac posilňuje už aj tak nepriateľská rétorika voči krajine, ktorá spomínanú pomoc potrebuje.
EÚ údajne núti svojich občanov jesť hmyz
V posledných dňoch sa opäť objavili nesprávne a zavádzajúce informácie o iniciatívach EÚ v oblasti výroby potravín, a to najmä zo strany protieurópskych a protizápadných politických aktérov. Hlavným argumentom je, že obyvatelia EÚ budú nútení konzumovať hmyz bez toho, aby o tom boli informovaní, a že EÚ povolila pridávanie hmyzu do potravín napriek zdravotnému riziku, ktoré sa s tým spája.
Tento naratív sa dostal do povedomia širšej slovenskej verejnosti pred niekoľkými týždňami vďaka poslancom strany Republika. Tí o tom zverejnili niekoľko vyhlásení. Najväčší ohlas mal príspevok Milana Mazureka, v ktorom prekrútil podstatu plánovaných reforiem v oblasti udržateľného potravinového systému a vyhlásil, že EÚ chce „do nás tlačiť hmyz“.
V posledných dvoch týždňoch sa tento naratív opäť objavil kvôli krajne pravicovej strane Kotlebovci-ĽSNS. Predseda strany Marian Kotleba na svojej facebookovej stránke napísal, že strana ochráni „obyvateľov SR pred konzumáciou geneticky modifikovaných potravín a potravín obsahujúcich hmyz, ktoré sa k nám zo zahraničia snaží pretláčať Európska únia“. Týmto posilňuje protieurópsku rétoriku v snahe získať politickú podporu zo strany protizápadne naladených voličov. Používa pritom navyše falošný naratív.
Tento hoax medzitým vyvrátili rôzne štátne inštitúcie, ktoré citovali faktické informácie z oficiálnych dokumentov venovaných stratégii Z Farmy na stôl, ktorá je súčasťou Európskej zelenej dohody a ktorá túto vlnu dezinformácií vyvolala. EÚ dohliada na dodávky netradičných zdrojov potravín vrátane hmyzu z iných krajín a schvaľovacie procesy EÚ sa považujú za jedny z najprísnejších na svete. EÚ nenúti a nebude nútiť žiadneho občana jesť potraviny obsahujúce hmyz.
Je tiež dôležité uviesť, že dezinformátori môžu ľahko podnecovať nepriaznivý sentiment voči Únii využívaním otázok týkajúcich sa potravín, ich bezpečnosti a výroby, ako aj zasievaním obáv medzi obyvateľstvom z ich nedostatku.
Orbán nazýva Slovensko „odtrhnutým územím“ Maďarska a stále získava podporu
V sobotu 22. júla pricestoval Orbán do Rumunska, aby predniesol svoj každoročný – a často kontroverzný – prejav na festivale Tusványos, letných oslavách organizovaných maďarskou menšinou v Rumunsku. Počas prejavu, do veľkej miery kritického voči Západu, vyjadril kontroverzný názor, že Slovensko predstavuje „odtrhnuté územie“ Maďarska.
Táto poznámka pochopiteľne vyvolala veľkú odozvu pre jej historickú nepresnosť: Československo (a neskôr Slovensko) a Maďarsko sú rovnocennými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska, čo znamená, že od dnešného Maďarska nemohlo byť odtrhnuté žiadne územie. Viacerí slovenskí politici vyjadrili nesúhlas s vyhlásením, niektorí z nich sa však snažili komentár racionalizovať. Išlo najmä o tých, ktorí podporujú Orbána v jeho protieurópskych a protiukrajinských postojoch, ako aj v jeho celkovej rétorike.
Hlavným naratívom v tomto prípade bolo, že Orbán síce nemal tento výrok vysloviť, ale urobil to preto, lebo Slovensko má slabú vládu, ktorá mu umožnila vyjadriť svoj protislovenský postoj bez akýchkoľvek následkov.
Robert Fico, bývalý premiér a predseda protisystémovej strany SMER-SSD, zverejnil vyhlásenie k situácii. V ňom síce odsudzuje Orbánove výroky, ale zároveň hovorí, že si ho ako politika váži, pretože zdieľa mnohé jeho názory. Zároveň naznačuje, že maďarský premiér si takéto výroky dovoľuje, pretože vie, že „SR je dnes slabá ako nikdy, že ju tri roky viedli a vedú amatéri bez vzťahu k vlastnej krajine“. Tým nelogicky spája vnútroštátnu politickú situáciu s Orbánovými výrokmi a kritizuje súčasnú vládu.
Andrej Danko, predseda nacionalistickej strany SNS, ktorý dlhodobo podporuje maďarského premiéra, sa k tejto otázke viackrát vyjadril na Facebooku. V jednom z príspevkov neurčito kritizuje zvolenú rétoriku. To však hneď zahovára tým, že Slovensko sa nemôže dostať do konfliktu s Maďarskom, pretože „Západ na čele s Bruselom a u nás slniečkári sa budú tešiť, že sa východné štáty Únie hádajú“.
V tejto rétorike pokračoval aj v ďalšom príspevku, kde uviedol, že Orbánove slová boli motivované emóciami. Danko dodal, že maďarský premiér by si mal dávať pozor na svoje výroky, pretože naňho „útočia bruselskí úradníci, pretože sa vzopiera prijatiu Švédska do NATO a robí reformy, ktoré ich hnevajú“. Tým prakticky odviedol pozornosť od problému. Použil pritom protieurópsku rétoriku, ktorú do veľkej miery preberá práve od Orbána.
Je dôležité spomenúť, že Orbán je dlhodobo idolom protieurópskeho odporu v slovenskom informačnom priestore a stáva sa umelým symbolom akejsi pomýlenej suverenity, ktorá je občas v súlade so záujmami Ruska. Navyše nejde o prvý takýto kontroverzný Orbánov výrok. V minulosti napríklad spochybnil platnosť Trianonskej zmluvy alebo bol videný, ako nosí šál s mapou „Veľkého Maďarska“.
Keďže príspevky o vyjadreniach premiéra Orbána boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Orbán“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Prvé miesto patrí príspevku Roberta Fica, v ktorom obviňuje súčasnú vládu z Orbánových výrokov. Túto situáciu využíva na získavanie politických bodov pred voľbami a zároveň sa vykresľuje ako záchrancu budúcnosti Slovenska.
Druhé a tretie miesto patrí spomínaným príspevkom (1, 2) Andreja Danka, v ktorých sa snaží ospravedlniť Orbánove kontroverzné výroky.
Štvrté miesto patrí príspevku dezinformačného webu Mimoriadne Správy, ktorý cituje minulý výrok Andreja Danka: „Orbán je môj vzor a vo všetkom s ním súhlasím.“
Posledné miesto patrí príspevku poslankyne za krajne pravicovú stranu Kotlebovci-ĽSNS Slavěny Vorobelovej. V príspevku píše: „Orbánovi je jedno, čo si „nejaký“ slovenský národ myslí o jeho politike… Ale slovenskému národu by nemalo byť jedno, že dnes má na čele svojho štátu nikým nevoleného premiéra maďarskej národnosti, ktorého vymenovala prezidentka, ktorá Slovensko považuje za región EÚ ríše a niekedy tvrdí, že „my sme Ukrajina“.“ Toto vyhlásenie je namierené proti Ľudovítovi Ódorovi, ktorý v súčasnosti pôsobí ako slovenský premiér v úradníckej vláde vymenovanej prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Od svojho vymenovania je vláda často terčom útokov dezinformátorov a politických aktérov, ktorí sa snažia spochybniť kompetencie predstaviteľov vlády. V tomto prípade Vorobelová využíva maďarský pôvod premiéra ako nástroj na jeho očierňovanie a neprávom ho spája s otázkou Orbánových kontroverzných názorov.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/