Taiwan ako samostatný štát uznáva v súčasnosti 13 krajín sveta. Tie ostatné ho vidia ako súčasť Čínskej ľudovej republiky (ČĽR). Taiwanci samotní sa však za Číňanov nepovažujú. Práve to sa snaží zmeniť propaganda Komunistickej strany Číny (KSČ). Jej cieľom je presvedčiť Taiwancov, že opätovné zjednotenie Číny a Taiwanu je žiaduce.
Si Ťin-pching snívajúci čínsky sen
Čínsky prezident Si Ťin-pching je už od svojho nástupu v roku 2012 asociovaný s „omladením“ čínskeho národa. Ide o cieľ, ktorý je nazývaný aj čínskym snom. Ten zahŕňa vnútorný rozvoj krajiny, získanie kontroly nad Taiwanom či Juhočínskym morom alebo dosiahnutie postavenia poprednej mocnosti do roku 2049.
Na dosiahnutie tohto cieľa je Peking ochotný použiť aj tvrdú silu. Ako však ukazuje propagandistické úsilie na Taiwane, ešte stále je v čínskej stratégii preferovaný cukor pred bičom.
Spravodajský portál Al Jazeera konštatuje, že pokojné zjednotenie by bolo pre Čínu výhodné z niekoľkých dôvodov. Použitie sily pri nadobúdaní „jednej Číny“ by do konfliktu nesporne vtiahlo USA. Tie sú totiž hlavným bezpečnostným garantom Taiwanu.
Taktiež ak by ozbrojený konflikt s Taiwanom neskončil úplným víťazstvom Číny, mohlo by v krajine dôjsť k zmene režimu. Okrem týchto dôvodov možno tiež dodať, že financovanie vojny je nákladnejšie než podpora propagandy.
Podoby pročínskej propagandy
Čína sa snaží prostredníctvom propagandy budovať spojenectvá v zahraničí podporujúce hlavné zahraničnopolitické ciele KSČ. Hybridné aktivity pritom majú rôzne podoby.
Obľúbenými sú podľa magazínu The Diplomat napríklad dezinformačné kampane namierené na oslabenie dôvery taiwanskej verejnosti voči vláde. Častou je aj propagácia pročínskych kandidátov v taiwanských voľbách. To sa deje napríklad prostredníctvom šírenia dezinformácií, hoaxov a fám zdieľaných pročínskymi skupinami na internete.
Z ďalších praktík možno spomenúť šírenie eseje s názvom „Naliehanie na Tsai Ing-wen [pozn. taiwanská prezidentka] a jej vojenských a politických lídrov, aby sa vzdali.“ Pročínska esej napríklad upozorňuje, že „moderné lietadlá Čínskej ľudovej armády obklopujú celý ostrov Taiwan ako železný sud.“
Pre Al Jazeeru priblížil čínsku propagandistickú stratégiu na Taiwane Kuan-chen Lee, výskumný pracovník Taiwanského inštitútu pre národnú obranu a bezpečnostný výskum. Čínska propaganda chce podľa neho u Taiwancov umocniť presvedčenie, že opätovné zjednotenie by malo svoje výhody (napríklad schopnejšiu vládu).
Cieľom je tiež vytvoriť zdanie, že nezávislosť ostrova je slepou uličkou, a že na cudzincov sa taiwanskí občania nemôžu spoľahnúť, preto by mali koncept „jednej Číny“ podporovať.
Čínske propagandistické aktivity prebiehajú na Taiwane už od konca 40. rokov minulého storočia. Populárnymi boli v tom čase najmä plagáty hlásajúce nutnosť „oslobodenia Taiwanu“ a „zjednotenia krajiny“.
Propagandu šíria aj prostredníctvom YouTube a Redditu
Jednotný front, koalícia rôznych entít, ktorých účelom je dosiahnuť ciele KSČ, je v rámci šírenia propagandy na Taiwane veľmi aktívnym subjektom. V minulosti sa sústredil najmä na tzv. „tri stredné“ – stredná a nižšia trieda, obyvateľov stredného a južného Taiwanu, a stredne veľké a malé podniky. Dnes koalícia venuje pozornosť aj lokálnym elitám a lídrom či mladým ľuďom.
Okrem určenia cieľovej skupiny musia propagandisti myslieť aj na charakter publikovaného obsahu. Chytľavé nadpisy, pestrofarebné plagáty, strach naháňajúce eseje či piesne propagujúce zjednotenú Čínu pútajú pozornosť taiwanskej verejnosti a ľahko sa šíria.
Nie je prekvapením, že dostať propagandu medzi ľudí je v súčasnosti ľahké aj vďaka internetu a sociálnym sieťam. KSČ využíva napríklad platformy ako YouTube či Reddit, kde účty napojené na čínsku vládu zdieľajú propagandistické videá aj dezinformácie.
Čínska propaganda však, zdá sa, zatiaľ nepadá na príliš úrodnú pôdu. Za opätovné zjednotenie Taiwanu s Čínou je podľa prieskumu z roku 2022 približne 12 % Taiwancov.
Taktiež, samotní Taiwanci proti pročínskej propagande bojujú. Vytvárajú aliancie medzi vládou a neziskovými organizáciami a snažia sa o obnovu dôvery verejnosti vo vládu. Okrem toho zaviedlo taiwanské ministerstvo školstva do učebných osnov mediálnu gramotnosť. Deti sa tak v taiwanských školách budú učiť bezpečnému používaniu internetu a efektívnemu využívaniu technológií.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/