Čínsky regulátor kybernetického priestoru vymazal 1,4 milióna príspevkov na sociálnych sieťach. Dôvodom malo byť odstraňovanie dezinformácií

Správa kybernetického priestoru v Číne oznámila odstránenie tisícov účtov a vyše milióna príspevkov na sociálnych sieťach. Odstránené účty boli údajne šíriteľmi dezinformácií, pričom sa vydávali za štátnych úradníkov. Opatrenia sú súčasťou kampane na „vyčistenie“ internetového priestoru.

Čína údajne pracuje na zlepšení informačnej bezpečnosti a obmedzení šírenia dezinformácií, nezákonnej ziskuchtivosti a krádeží identity na sociálnych sieťach.

Vláda v súlade s týmito cieľmi prijala opatrenia na monitorovanie a reguláciu obsahu na populárnych internetových platformách ako WeChat, Douyin a Weibo. Opatrenia zahŕňajú odstraňovanie účtov a príspevkov považovaných za problematické.

Veľký Firewall a Zlatý štít

Čínska vláda vykonáva kontrolu toho, čo jej občania vidia na internete prostredníctvom dvoch hlavných metód. Prvá z nich, tzv. Veľký firewall, je systém, ktorý obmedzuje prístup na zahraničné webové stránky.

Zavedený bol ešte koncom 90. rokov, jeho dnešná verzia je však omnoho sofistikovanejšia. V súčasnosti napríklad dokáže blokovať separátne stránky v rámci konkrétneho webu, miesto toho, aby bol zakázaný prístup na samotný web.

Druhá z metód, nazývaná ako Zlatý štít, je domáci sledovací systém zriadený v roku 1998 ministerstvom verejnej bezpečnosti. V Číne existuje rozsiahly systém cenzúry internetu. Vláda blokuje zoznam zahraničných webových stránok a používa sofistikované filtre na selektívne blokovanie konkrétnych stránok a výrazov.

Napríklad pri používaniu Google, používatelia nie sú úplne zablokovaný, ale ak vyhľadávajú zakázané kľúčové slová, sú zablokovaní na 90 sekúnd. Internetové spoločnosti dostávajú zoznamy obmedzených kľúčových slov a cenzurujú obsah.

Okrem toho však existujú aj samostatné monitorovacie systémy v rámci vládnych oddelení, miestnych a provinčných správ, ktoré sú dopĺňané vládnymi vyhláškami.

Sloboda slova a cenzúra v Číne

Existujú obavy, že nové kroky pre reguláciu online obsahu môžu slúžiť ako nástroj na potlačenie slobody prejavu a umlčanie kritikov. Kontrola nad šírením informácií je v rukách komunistickej vlády, ktorá má záujem ovládať verejnú mienku a udržiavať si moc nad občanmi.

Ako informoval portál Reuters, Správa kybernetického priestoru v Číne odstránila 1,4 milióna príspevkov na sociálnych sieťach po dvojmesačnom vyšetrovaní dezinformácií a falošných správ.

Tiež padlo podozrenie, že používatelia sociálnych sietí sa vydávali za štátnych úradníkov. V rámci kampane na „vyčistenie“ internetového priestoru zablokovala čínska vláda medzi 10. marcom až 22. májom 2023 67-tisíc účtov na sociálnych sieťach.

Správa pre kybernetický priestor aktívne spolupracovala s vládnymi oddeleniami verejnej bezpečnosti a dohľadu nad trhom počas kampane proti nezákonným médiám. Táto správa pre odstránenie nežiaduceho obsahu na internete vyzvala používateľov sietí, aby sa podieľali na monitorovaní a nahlasovaní nezákonných aktivít.

Zásah bol uskutočnený najmä na účtoch „self-media“ na platformách ako WeChat, Douyin a Weibo. Výraz „self-media“ sa vzťahuje na platformy, ktoré nie sú oficiálne registrované úradmi.

Čína aktívne reguluje internetový obsah

 Od roku 2021 sa Čína aktívne zameriava na miliardy účtov na sociálnych sieťach s cieľom lepšie spravovať kybernetický priestor. Občania, ktorí zverejňujú kritické príspevky o komunistickej strane, vláde alebo armáde, môžu byť týmto spôsobom zablokované účty alebo vymazané príspevky. Čínska vláda sa snaží mať pod kontrolou sociálne siete a vytvárať „bezpečnostný obsah“ na internete.

Správa pre kybernetický priestor uviedla, že počas ich „nápravnej“ iniciatívy odstránila  67-tisíc účtov. Z toho bolo takmer 8-tisíc odstránených kvôli šíreniu falošných správ, fám a škodlivých informácií. Ďalších približne 930-tisíc účtov čelilo menej prísnym trestom, ako napríklad obmedzeniu získania finančného zisku na internete alebo dočasnému blokovaniu IP adries.

V samostatnej kampani regulátor nedávno zatvoril viac ako 100-tisíc účtov, ktoré sa údajne podieľali na skresľovaní mediálneho spravodajstva. Toto opatrenie bolo prijaté s cieľom čeliť narastajúcemu trendu falošného spravodajstva online, ktoré je podporované technológiami AI.

Počas nedávneho zásahu vlády odstránených aj približne 13-tisíc falošných vojenských účtov s názvami ako „Velenie čínskej Červenej armády“, „Čínske protiteroristické sily“ a „Strategické raketové sily“.

Ďalších 430-tisíc účtov bolo zapletených do vydávania sa za verejné inštitúcie. Išlo napríklad o odborné poradenstvo alebo vzdelávacie služby bez príslušnej odbornej kvalifikácie. Približne. 45-tisíc účtov bolo odstránených pre nezákonné speňaženie alebo propagovanie populárnych tém, ktoré vláda považovala za citlivé.

Odstraňovanie účtov kvôli šíreniu falošných správ, fám a škodlivých informácií môže byť vnímané ako pozitívny krok, ktorý zabraňuje šíreniu škodlivého obsahu. Je však dôležité zabezpečiť, aby boli tieto opatrenia spravodlivé a transparentné, a aby nedošlo k zneužitiu moci a obmedzeniu slobody prejavu. V Číne sa totiž vyskytlo viacero známych prípadov, v ktorých boli jednotlivci kritizujúci vládu potrestaní alebo ich hlasy potlačené.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/