Od založenia Twitteru v roku 2006 mali jeho používatelia neobmedzený prístup k aplikačnému programovému rozhraniu – programu API.
Ten umožňuje výskumníkom získavať a analyzovať údaje, ktoré poskytujú dôležité informácie o úlohe tejto platformy pri zasahovaní do volieb či šírení dezinformácií. Nástroj taktiež povoľuje zhromažďovať fotografie a videá, ktoré by sa dali použiť ako dôkaz potenciálnych vojnových zločincov pred medzinárodnými súdmi.
Koniec služieb zdarma
Twitter oznámil, že prístup k API bude po novom vyžadovať predplatné. Tie najužitočnejšie balíčky predplatného sa pritom budú pohybovať medzi 42-tisíc až 210-tisíc amerických dolárov mesačne. Najlacnejší z balíčkov poskytuje prístup len k 0,3 percentám tweetov.
Táto zmena spôsobila, že mnohé mimovládne organizácie, nezávislí výskumníci či akademici zostali bez prístupu k potrebným dátam. Nová cenová politika je pre nich totiž finančne nedostupná.
Musk začal spoplatňovať aj iné služby, ktoré Twitter kedysi ponúkal zadarmo. Od apríla 2023 si používatelia Twitteru môžu zakúpiť modré overovacie „fajky“. Tie zvyčajne označovali účty verejných činiteľov, známych osobností či inštitúcií, a poskytovali čiastočnú záruku pre rozpoznanie oficiálnych účtov na Twitteri.
Ich spoplatnenie sumou osem amerických dolárov mesačne (približne sedem eur) Musk odôvodnil tvrdením, že sa tým zníži počet botov. Spoplatnenie overovacích „fajok“ bolo súčasťou agresívnej monetizačnej stratégie Twitteru. Tento príjem následne Musk čiastočne použil na splatenie dlhu, ktorý si vytvoril pri kúpe platformy.
Dôležitosť API sa odráža v skúmaní konfliktov
Twitter v minulosti pomáhal investigatívnym tímom pri vyhľadávaní informácií vďaka prístupu k obrovskému súboru dát. Vyšetrovatelia ľudských práv zameraní na Sýriu či Ukrajinu uviedli, že Twitter bol kľúčovým nástrojom pri lokalizácii dezinformačných skupín okolo vojnových incidentov.
Týkalo sa to aj útokov chemickými zbraňami sýrskej vlády a ruských útokov na ukrajinské školy. Dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine získané z Twitteru boli dokonca predložené Medzinárodnému trestnému súdu (MTS).
Výskumníci taktiež tvrdia, že bez bezplatného prístupu k API by bolo oveľa náročnejšie odhaliť zasahovanie do volieb v USA či v niekoľkých afrických krajinách. Rovnako náročný by bol aj výskum dezinformačných kampaní Kremľa na Blízkom východe a v Afrike.
V prvých mesiacoch tohtoročného konfliktu v Sudáne výskumníci z Laboratória pre digitálny forenzný výskum Atlantickej rady (DFRLab) použili API na odhalenie ukradnutých účtov na Twitteri. Tie boli použité na podporu jednej z bojujúcich strán a na zvýšenie počtu anglicky písaných príspevkov, ktoré mohli osloviť medzinárodné publikum.
Zlé riešenie problému
V nedávnej správe o zmenách API výskumníci z organizácie International Crisis Group, ktorá sa snaží predchádzať vojnovým konfliktom, dospeli k záveru, že „táto politika výrazne zníži informovanosť o vplyve kampaní na manipuláciu volieb, online prenasledovanie aktivistov a účinky dezinformácií na násilie v krajinách, kde je právny štát krehký a nezávislé médiá neexistujú alebo prestali existovať“.
Po vlne kritiky nových pravidiel používania API Twitter v máji oznámil, že verejné organizácie, ktoré na Twitteri oznamujú zmeny počasia alebo aktualizácie dopravy, môžu systém naďalej používať bezplatne.
Tieto výnimky však nestačia. Rôzne humanitárne organizácie, ktoré využívajú API na zachraňovanie životov počas krízových situácií, si totiž prístup pravdepodobne nebudú môcť finančne dovoliť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/