Na Twitteri pod vedením Elona Muska vzrástlo množstvo nenávistných prejavov a dezinformácií

Na sociálnej sieti Twitter narastá šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov proti rasovým či náboženským menšinám. Deje sa tak po tom, ako po akvizícii Elona Muska odišlo alebo bolo prepustených množstvo zamestnancov. Chýbajú predovšetkým moderátori hovoriaci cudzími jazykmi, ktorí by rozumeli kultúrnym kontextom a slangu.

Elon Musk kúpil Twitter za 44 miliárd dolárov aj napriek tomu, že sa dlhé mesiace snažil od kúpy odstúpiť údajne pre žalostný stav technickej stránky sociálnej siete. Majitelia Twitteru sa voči Muskovým snahám ohradili a americké súdy rozhodli, že majiteľ Tesly je povinný dohodu dokončiť tak, ako sa na začiatku procesu zaviazal.

Po prebratí sociálnej siete Elon Musk oznámil nástup „novej éry“. Podľa jeho slov chce vytvoriť platformu, na ktorej bude konečne vládnuť „sloboda slova“. To sprevádzalo hromadné prepúšťanie, počas ktorého z práce vyhodil takmer polovicu z približne 7500 zamestnancov, ktorí sa podieľali na chode sociálnej siete.

Odchody sa dotkli od technického zabezpečenia až po hlavný tím určený na moderovanie obsahu. Množstvo zamestnancov sa o svojom prepustení dozvedelo až po tom, ako sa neúspešne pokúsili prihlásiť do svojho pracovného účtu po príchode do práce.

Kvôli zlým pracovným podmienkam začali následne zostávajúci zamestnanci hroziť hromadnými výpoveďami. Tí mali pracovať dlhé nadčasy a s niekoľkonásobne vyššou pracovnou záťažou vzhľadom na to, že boli nútení prevziať povinnosti bývalých kolegov.

Elon Musk dal zamestnancom na Twitteri nakoniec ultimátum – buď budú pokračovať v práci s nadčasmi a zvýšeným množstvom pracovných povinností, alebo môžu odísť. V pracovnej aplikácii Blind 42 % zo 180 zamestnancov vtedy ohlásilo, že má v pláne firmu opustiť. Len 7 % účastníkov prieskumu si vybralo možnosť, že aj za takýchto podmienok budú pokračovať v práci.

Nárast nenávistných prejavov na Twitteri sa prejavil okamžite

Zvýšenie výskytu nenávistných príspevkov sa prejavilo prakticky okamžite po tom, ako Elon Musk oznámil prebratie sociálnej siete statusom: „Vták je oslobodený“. V priebehu pár hodín sa päťnásobne zvýšilo používanie rasistických označení na účet Afroameričanov. Počas prvého týždňa týždňa sa taktiež znásobilo používanie slova žid, pričom väčšinou bolo spojené s antisemitizmom. 

V novembri 2022 sa k situácii vyjadril Yoel Roth, bývalý vedúci oddelenia dôvery a bezpečnosti Twitteru. Ten povedal, že za zvýšeným používaním týchto slov malo byť 300 účtov vykazujúcich známky neautentického správania, ktoré spolu vygenerovali takmer 50-tisíc príspevkov v priebehu 48 hodín.

Štúdia univerzity v Montclair dokonca zistila, že používanie niektorých urážlivých a rasistických termínov sa zvýšilo 84-násobne už pár hodín po oznámení o prebratí Twitteru Muskom. Z toho bolo až 67 % priamo namierených proti príslušníkom vybraných menšín.

Twitter upozornenia o nenávistných prejavoch ignoruje

Problémy s moderovaním a uvoľnenými pravidlami sa nedotkli len krajín ako sú USA či Kanada, ale primárne zahraničných trhov, napríklad Japonska (42 miliónov používateľov), Indie (24 miliónov používateľov) alebo Brazílie (20 miliónov používateľov). 

Pre trh v Brazílii pod novým vedením Twitteru už neexistuje tím na moderovanie obsahu a overovanie faktov. Dôsledkom toho sa mohli voľne šíriť dezinformácie o údajne sfalšovaných jesenných voľbách, v ktorých bol Jair Bolsonaro porazený. Twitter je totiž v Brazílii využívaný predovšetkým krajne pravicovými politikmi, ktorí bývalého prezidenta podporujú za každú cenu.

Podobné problémy zasiahli aj Indiu, kde novinár Suresh Chavhanke cielene a provokatívne zdieľal informácie o mieste svadieb a menách párov s rozdielnym vierovyznaním. Príspevky mierené proti moslimom mali za cieľ odradiť páry od sobášu.

Bývalý zamestnanec Twitteru uviedol, že v minulosti by boli takéto príspevky okamžite odstránené, zatiaľ čo dnes dosahovali až 5-tisíc zdieľaní. Niektoré páry museli nakoniec svoje svadby zrušiť kvôli množstvu obdržaných výhražných správ a telefonátov.

Na problém na Twitteri bola spoločnosť upozorňovaná indickými skupinami na overovanie faktov. Tie ho kontaktovali priamo aj prostredníctvom otvorených listov, no platforma žiadnym spôsobom  nezasiahla. Existujú oprávnené obavy z toho, že situácia na sociálnej sieti sa v budúcnosti bude zhoršovať.

Okrem aktívneho boja proti dezinformáciam a nenávistným prejavom sa Twitter v Indii v minulosti venoval aj ich prevencii. Napríklad oficiálny indický účet pre Twitter zvykol zdieľať príspevky miestnych fakt-checkerov, ktorí vyvracali hoaxy o voľbách. Od októbra minulého roka je však účet neaktívny.

Twitter sa snaží problémy odstrániť, no neúspešne

Zmeny v moderovaní sa objavili aj v anglicky hovoriacich krajinách, a to predovšetkým v Austrálii. Príčinou je dodatočné prepúšťanie zamestnancov. Komisárka pre elektronickú bezpečnosť v Austrálii pre Washington Post povedala, že Twitter bol v jej krajine „stokou“ už pred akvizíciou Elona Muska a v budúcnosti očakáva zhoršenie.

Nárast urážok namierených proti menšinám si všimli výskumníci z Technickej univerzity v Queenslande už v novembri 2022. Podľa digitálneho experta Timothyho Grahama stúpli v Sydney urážlivé slová mierené na LGBTI+ komunitu počas posledných dvoch novembrových týždňov v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi dvojnásobne.

„Je opodstatnené tvrdiť, že dezintegrácia bezpečnostného tímu Twitteru a redukcie personálu ovplyvňujú tieto trendy. Minimálne to ukazuje, že tvrdenia Elona Muska o obmedzení nenávistných prejavov sú prehnané. Ak niečo, tak majú rastúci trend,“ povedal Graham.

Zmeny na Twitteri zneužívajú aj extrémisti

Okrem austrálskeho tímu na moderovanie obsahu Twitter zrušil aj tímy zaoberajúce sa rovnakou záležitosťou v Singapure a ďalších ázijských krajinách. Tie sa venovali nielen miestnym záležitostiam, ale aj dezinformáciám o vojne na Ukrajine, protestom v Iráne či voľbám v krajinách, kde Twitter nemá dominantnú pozíciu.

Rastúca vlna konšpirácií a nenávistných prejavov po celom svete je preto pravdepodobne spôsobená zrušením týchto tímov. V súčasnej dobe ich Elon Musk nemá v pláne obnoviť.

Zmeny na sociálnej sieti si všimli aj predstavitelia konšpiračnej skupiny QAnon, o ktorej sme písali už v minulosti. Viacero zo zablokovaných účtov zablokovaných sa pokúšalo vrátiť na platformu prostredníctvom zakúpenia „overenia“.

Túto novú funkciu predstavil Elon Musk. Za 8 dolárov mesačne je možné si kúpiť predplatné na prémiový účet. Medzi výhody patrí napríklad zviditeľňovanie príspevkov. Prostredníctvom aplikácie Telegram si prívrženci QAnon posielali návody ako zákazy obísť, keďže blokovanie účtov je viazané na IP-adresy užívateľov.

Zmeny a odľahčenie kontrol podobne zneužili aj zástancovia Islamského štátu. Počas prvých dvanástich dní od zmeny majiteľa sa na sociálnej sieti vyskytlo 450 nových účtov podporujúcich Islamský štát. Ide o  69 % nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu.

Účty začali napríklad zdieľať videá z útokov v strednej Afrike. Takým spôsobom publikovali výzvy na pridanie sa k Islamskému štátu na profiloch, ktoré mali niekedy až 20-tisíc sledovateľov.

Twitter má potenciál situáciu zmeniť

Odkedy Elon Musk prevzal zodpovednosť za Twitter sa sociálna sieť dostáva do problémov. Koncom minulého roka sa spoločnosť napríklad nevyhla žartom zo strany používateľov namiereným proti novej funkcii na overovanie účtov.

Účty na Twitteri napodobňovali svetové firmy alebo známe osobnosti, čo spôsobilo viacerým firmám, ako napríklad farmaceutickej firme Eli Lilly, miliónové straty.

Všetky prostriedky na zvrátenie tohto problému, ako aj šíriacich sa dezinformácií má však Twitter stále vo svojich rukách. Ukazuje to napríklad štatistika o šírení dezinformácií o údajnom falšovaní volieb v USA.

Po zrušení účtu Donalda Trumpa klesli falošné správy na túto tému o 73 %. To naznačuje, že priame zásahy a moderovanie užívateľského obsahu sú nevyhnutné. Bez toho sa Twitter môže stať nebezpečným miestom, v ktorom vládnu demagógovia a dezinformátori.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.