GMO komáre a hromadné očkovanie: Zem a vek znovu zavádza

Zem a vek zavádza o údajnom hromadnom očkovaní pomocou geneticky modifikovaných komárov v budúcnosti. Do súvislosti pritom dáva dve témy, ktoré nemajú vzájomne nič spoločné.

Portál Zem a vek zverejnil 24. októbra 2022 zavádzajúci článok s názvom „Hromadné očkovanie pomocou GMO komárov?

Autor príspevku sa pýta: „Mohli by sa jedného dňa používať (geneticky modifikované komáre) ako lietajúce vakcíny?“. Na čo vzápätí bez ďalšieho kontextu aj odpovedá: „Nová štúdia hovorí, že áno.“

K článku je pripojený anglický rozhovor s českými titulkami prevzatý z konšpiračnej stránky The Highwire. Vo videu dvaja muži naznačujú, že samotná existencia geneticky modifikovaných (GMO) komárov dokazuje, že sa čoskoro budú využívať ako lietajúce vakcíny.

GMO komáre boli na Floride vypustené v snahe zachrániť ľudí pred vážnymi prenosnými chorobami

Článok a video publikované na Zem a vek vychádzajú z pravdivej informácie, že biotechnologická spoločnosť Oxitec vypustila GMO komáre do voľnej prírody na súostroví Florida Keys na jar 2021.

Touto metódou sa vedci snažia potlačiť populácie voľne žijúcich komárov typu Aedes aegypti, ktoré prenášajú choroby ako Zika, horúčka dengue, chikungunya či žltá zimnica. Vypustenie GMO komárov má teda za cieľ pomôcť pri predchádzaní šíreniu spomínaných chorôb.

Na súostroví Florida Keys tvorí tento druh komárov približne 4 % celej populácie komárov. Podľa organizácie Florida Keys Mosquito Control District (FKMCD) je však zodpovedný za prakticky všetky choroby prenášané komármi na ľudí v regióne.

Samce tohto typu komára sú pre ľudí prakticky neškodné, problémom sú samice. Tie totiž potrebujú konzumovať krv na to, aby im mohli dozrieť vajíčka.

Spoločnosť Oxitec preto vytvorila samca komára Aedes aegypti so špeciálnym génom (známy ako OX5034), ktorý zabraňuje tomu, aby sa samičie potomstvo dožilo dospelosti. Samci nezahynú, ale stanú sa nositeľom nového génu, ktorý prenesú na ďalšie generácie. To by malo viesť k výraznému poklesu počtu komárov tohto druhu.

Geneticky modifikované komáre sú alternatívou k insekticídom, ktoré sa v Spojených štátoch amerických vo veľkej miere používajú na kontrolu populácie hmyzu. To viedlo k prirodzenému vývoju komárov, ktoré sú odolné voči prípravkom na hubenie hmyzu. Podľa Andrey Lealovej, výkonnej riaditeľky FKMCD, je práve rezistencia voči iným nástrojom kontroly hmyzu jedným z hlavných dôvodov, prečo sa hľadajú nové spôsoby na kontrolu tohto komára.

Vypustenie geneticky modifikovaných komárov vzbudilo medzi miestnymi obyvateľmi nezhody, pričom niektorí boli za a iní naopak jednoznačne proti. Podľa molekulárnej biologičky Natalie Koflerovej, ktorá prednáša medicínu na Harvardskej univerzite, vyplývajú mnohé obavy najmä z nepoznania novej technológie.

Schváleniu predchádzalo desaťročné úsilie o regulačné povolenie. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) nakoniec vyhodnotila, že vypustenie GMO komárov neprináša so sebou žiadne riziko pre ľudí, zvieratá ani životné prostredie.

Firma Oxitec už predtým úspešne testovala GMO komáre napríklad v Brazílii, Paname či na Kajmanských ostrovoch. Na Kajmanských ostrovoch v roku 2010 vďaka tomu došlo k potlačeniu komárov Aedes aegypti o približne 80 % a v Brazílii v roku 2015 o 81 – 95 %. Vedci preto dospeli k záveru, že pravidelné uvoľňovanie GMO komárov môže byť účinnou a široko využiteľnou metódou na potlačenie chorôb, ktoré komáre prenášajú.

Očkovanie pomocou GMO komárov nie je plánované

Vypustenie GMO komárov na Floride nemá s vakcináciou nič spoločné. Tieto komáre sa dokonca ani nezhodujú s komármi, ktoré prenášajú maláriu a pomocou ktorých sa testujú nové spôsoby na ochránenie ľudí pred touto smrtiacou infekciou. Článok a video na Zem a vek však tieto dve nesúvisiace témy prepájajú.

Tento rok bola totiž uskutočnená štúdia, ktorá využila tisíc komárov ako injekčné striekačky. V experimente komáre roznášali živé parazity Plasmodium spôsobujúce maláriu, ktoré však boli geneticky upravené tak, aby ľudia neochoreli. Genetická úprava spočívala vo vymazaní troch génov v patogéne spôsobujúcom maláriu. Telo by si malo vytvoriť protilátky proti oslabenému parazitovi, čo by ho malo pripraviť na prípadný boj so skutočným parazitom.

Vedci sa rozhodli pre tento prístup, pretože vyvinúť preparát parazita, ktorý by sa dal podať ihlou, je nákladné a časovo náročné. Parazity dozrievajú v komároch, takže v tomto štádiu overovania konceptu – ako sa nazývajú počiatočné štádiá výskumných skúšok – dáva takýto postup najväčší zmysel.

Štúdia bola uskutočnená na 26 dobrovoľníkoch. Geneticky modifikované parazity chránili časť účastníkov pred infekciou malárie niekoľko mesiacov. Podrobné výsledky boli zverejnené v biomedicínskom časopise Science Translational Medicine.

Je však potrebné pripomenúť, že ide len o klinické skúšky na skupine dobrovoľníkov. Vedci neplánujú použiť komáre na očkovanie miliónov ľudí, ako Zem a vek naznačuje.

Výskumníci, ktorí sa na experimente podieľali, zdôraznili, že cieľom nie je vypustenie obrovského množstva komárov, ktoré očkujú proti malárii namiesto jej šírenia. Takýto návrh by totiž jednoznačne vyvolal ťažko vyriešiteľné otázky o bioetike a lekárskom súhlase.

Odborníci podľa vlastných slov len skúmajú potenciálne finančne nenáročné a efektívne metódy vývoja a distribúcie vakcín. Medzi ďalšie spôsoby, ktoré sa momentálne testujú, patrí napríklad ožarovanie parazitov alebo ich vystavenie antimalarikom.

Hlavným dôvodom na intenzívne hľadanie alternatív, ako malárii predchádzať, je vysoká úmrtnosť na toto ochorenie a rezistentnosť parazitov najmä v Afrike. Počas pandémie tu bola napríklad vyššia úmrtnosť na maláriu ako na COVID-19.

Odhady hovoria, že ročne sa vyskytne viac ako 240 miliónov prípadov malárie, z toho viac ako 600-tisíc pacientov zomrie. Prvá vakcína proti malárii, vakcína RTS,S od GlaxoSmithKline, bola Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) schválená minulý rok. Jej účinnosť je však len na úrovni 30 – 40 %.

Zem a vek zneužíva konšpirácie na vyvolanie strachu a nedôvery

Príspevok portálu Zem a vek je ukážkovým príkladom využitia manipulačnej techniky známej ako argument šikmou plochou. Ide o argumentačný klam, ktorý pracuje s falošným presvedčením, že malé kroky vedú automaticky k veľkým negatívnym dôsledkom. V tomto prípade je argument založený na tvrdení, že existencia GMO komárov môže viesť k hromadnému očkovaniu týmito parazitmi.

Muži vo videu sa okrem zavádzania o ďalších vakcínach a výskumoch usilujú medzi ľuďmi vyvolať strach a paniku. V nahrávke napríklad jeden z nich hovorí: „O tom som hovoril predtým, čaká nás svet, kde sa budeme báť, že ochorenia vypustí nejaký vedátor, ktorému to bude pripadať ako dobrý nápad. (…) Desí ma budúcnosť, v ktorej nemáme žiadnu kontrolu nad tým, čo sa deje v našom svete a v našom tele.“ Na to druhý odpovedá: „Presne tak. A preto si musíme dávať pozor. (…) Teraz je už možné všetko. Teraz sa bavíme o mRNA a o DNA komára.

Video pôvodne zverejnila stránka The Highwire. Ide o konšpiračný portál produkujúci nedôveryhodné a neoveriteľné informácie, ktoré často nie sú podložené relevantnými dôkazmi. Na stránke sú uverejňované „alternatívne“ správy z oblasti zdravia a medicíny, ktoré často propagujú pseudovedu a konšpiračné teórie.

Skutočnosť, že sa Zem a vek odvoláva na konšpiračné médium, však nie je veľmi prekvapivá. Portál patrí medzi najkontroverznejšie weby v slovenskom informačnom priestore. Je zaradený na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk. Portál dlhodobo produkuje články, ktoré sú kritizované za šírenie dezinformácií, konšpiračných teórií a manipulatívneho obsahu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk