Portál Infovojna publikoval 12. októbra 2022 dezinformačný článok s názvom „VIDEO: Britská firma v průběhu června zdigitalizovala hologram Volodymyra Zelenského přímo v Kyjevě a od té doby není jasné, kdo mluví na ukrajinských televizích! Proč se Zelenský už 8 měsíců účastní zahraničních konferencí a summitů jen virtuálně a pomocí telemostů?“.
Príspevok bol prevzatý zo stránky Aeronet.news, kde bol zverejnený taktiež 12. októbra. Autor článku je šéfredaktor Aeronetu, ktorý však nevystupuje pod svojím menom, ale pod prezývkou „Vedoucí kolotoče“.
Podľa príspevku môže byť hologram dôkazom toho, že Zelenskyj je mŕtvy alebo že krajinu v skutočnosti ovláda Západ prostredníctvom svojej 3D technológie. Konšpiračný článok ďalej argumentuje tým, že ukrajinský prezident od začiatku invázie nevycestoval do zahraničia a že vo svojich príhovoroch údajne nosí stále to isté tričko.
Hologram Zelenského bol predvedený na technologických festivaloch
Konšpiračný článok Infovojny a Aeronetu správne uvádza, že hologram prezidenta Zelenského vznikol v júni tohto roka. Autor zavádzajúceho príspevku však už nepovedal, že tento 3D videozáznam bol zostrojený len pre účely štyroch európskych technologických festivalov. Všetci účastníci vedeli, že ide o hologram.
Prezident Zelenskyj vystúpil ako hologram 15. júna tohto roku na technologických festivaloch v Amsterdame, Londýne, Paríži a Štokholme. Prezentácia hologramu bola neskôr predvedená aj na technologickom summite v Dubline a Berlíne. Účastníkov požiadal, aby jeho krajine pomohli vybudovať digitálnu demokraciu. „Naším cieľom je urobiť z Ukrajiny najslobodnejší digitálny štát na svete,“ povedal Zelenskyj ako 3D hologram.
Podľa hologramu Zelenského by technológia mohla „zmeniť verejný život“ a zjednodušiť spôsob, akým vláda komunikuje s ľuďmi a podnikmi.
Snaha Kyjeva o získanie financií od podnikateľov, investorov či vedúcich technologických spoločností na obnovenie krajiny nie je prekvapivá. Ukrajina totiž vo vojne s Ruskom využíva rôzne technologické vymoženosti, zužitkováva kryptokomunity na získavanie finančných prostriedkov alebo úspešne oslovila Elona Muska, aby dodal infraštruktúru pre satelitné internetové služby.
Ako hologram prezidenta Zelenského povedal, internet bol pre vojnové úsilie Ukrajiny kľúčový, pričom pripojenie do veľkej miery fungovalo aj napriek ruskej invázii. Podľa Zelenského umožnil pokračovať v takých nevyhnutných činnostiach, ako je diaľkové štúdium alebo telemedicína, a poskytol občanom otvorené kanály na spojenie s vonkajším svetom.
Ukrajinci sa spoliehali na internet, aby mali aktuálne informácie o vojne, mali k dispozícii vyjadrenia vládnych predstaviteľov a komunikovali s priateľmi a rodinou. Vláda sa tiež opierala o sociálne médiá a aplikácie na zasielanie správ, aby sa obrátila na zahraničné krajiny a miliardárov so žiadosťou o pomoc.
Brent Hoberman, spoluzakladateľ a výkonný predseda spoločnosti Founders Forum, ktorá s touto iniciatívou prišla, uviedol: „Chceli sme prezidentovi umožniť, aby sa podelil o toto dôležité posolstvo prostredníctvom hologramu a 3D avatara, aby sme ilustrovali inovácie, ktoré dokážu zmeniť svet, a aby sme inšpirovali našu sieť k vývoju a nasadeniu nových technológií, ktoré môžu pomôcť obnoviť Ukrajinu.“
Zelenskyj sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi štátov či so zástupcami médií
Je teda zrejmé, že aj napriek tomu, že hologram vznikol, jeho účelom nebolo nahradiť prezidenta Zelenského, ale demonštrovať technologický pokrok na festivaloch naprieč Európou.
Jedným z hlavných cieľov bolo povzbudiť zahraničných investorov a podnikateľov k investíciám, ktoré by pomohli s inovatívnou povojnovou obnovou Ukrajiny. Existencia hologramu v žiadnom prípade nedokazuje, že ukrajinský prezident sa nachádza mimo územia svojej krajiny, že je mŕtvy alebo že Ukrajina je ovládaná zo zahraničia prostredníctvom 3D technológie.
Autor článku ďalej argumentuje tým, že Zelenskyj sa od začiatku ruskej invázie 24. februára neobjavil v zahraničí. Dôvod je však jasný – Zelenskyj odmieta opustiť svoju krajinu, ktorá je vo vojne.
Aj preto schválila väčšina krajín dokument, ktorý povolil virtuálne vystúpenie ukrajinského prezidenta na septembrovom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Prezident Zelenskyj sa nemohol zúčastniť „z dôvodov, ktoré sú mimo jeho kontroly v dôsledku prebiehajúcej zahraničnej invázie, agresie, vojenských bojov, ktoré neumožňujú bezpečný odchod z krajiny a návrat do nej alebo z dôvodu potreby plniť povinnosti a funkcie v oblasti národnej obrany a bezpečnosti“.
Podobne vysvetlil osobnú neprítomnosť Zelenského na júlovej konferencii v švajčiarskom meste Lugano aj Artem Rybčenko, ukrajinský veľvyslanec vo Švajčiarsku: „Počas vojny nie je z právnych dôvodov možné, aby náš prezident opustil krajinu, pretože je osobou s najvyššou zodpovednosťou.“
Zelenskyj síce nevycestoval od začiatku februárovej invázie do zahraničia, autor konšpiračného článku však už neprezradil, že prezident sa na Ukrajine pravidelne stretáva s domácimi aj zahraničnými politikmi a novinármi. Takéto selektívne vyberanie faktov je považované za manipulačnú techniku známu ako cherry-picking. Ukrajinský prezident totiž preukázateľne poskytuje rozhovory a prijíma politických predstaviteľov spriatelených krajín. Zelenskyj sa osobne stretol aj so slovenským premiérom Eduardom Hegerom či prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Ďalším dôkazom, že prezident Zelenskyj je už iba hologramom, by mal byť podľa autora fakt, že „Zelenskyj má od februára stále jedno a to isté zelené tričko, a to v úplne všetkých jeho prejavoch“. Toto tvrdenie sa však dá jednoducho vyvrátiť, keďže existuje veľké množstvo fotografií a videomateriálu, ktoré dokazujú, že to nie je pravda. Len v príhovoroch za posledný týždeň, ktoré sú dostupné na oficiálnej stránke prezidenta Ukrajiny, je možné vidieť hneď niekoľko rôznych outfitov Zelenského.
Obvinenia, že ukrajinský prezident využíva zelené plátno pri natáčaní svojich videí s príhovormi však nie sú ničím novým, šíria sa od začiatku ruskej invázie. Zelenskyj totiž často natáča selfie videá s krátkymi príhovormi k občanom, na ktorých stojí napríklad na opustenej ulici v Kyjeve. Aktéri šíriaci dezinformácie, konšpirácie a ruskú propagandu na sociálnych sieťach bez predloženia dôkazov pravidelne tvrdia, že Zelenskyj sa v skutočnosti skrýva v úkryte alebo že z krajiny dávno odišiel.
Dezinformačný článok nepredkladá žiadne relevantné dôkazy
Autor článku čitateľa presviedča, že pochybnosti o tom, či je Zelenskyj stále nažive, majú najmä Ukrajinci. Bez akýchkoľvek dôkazov napríklad píše, že „ukrajinskí vojaci na fronte teraz neveria, že Zelenskyj je nažive“ alebo že „práve ukrajinskí vojaci teraz začínajú špekulovať, či je Zelenskyj skutočne ešte vo funkcii prezidenta alebo za neho už vystupuje iba hologram, ktorý je riadený a programovaný Londýnom, Varšavou a Washingtonom“. Týmto spôsobom sa príspevok snaží vyvolať falošný dojem silnej podpory názoru, že Ukrajinu neriadi Zelenskyj. Táto manipulačná technika je známa ako astroturfing.
Prieskumy verejnej mienky na Ukrajine ukazujú, že väčšina Ukrajincov prezidenta Zelenského podporuje. V prieskume uskutočnenom na konci júna tohto roka 91 % opýtaných povedalo, že schvaľuje, akým spôsobom Zelenskyj vykonáva svoju prácu. Iba 7 % Ukrajincov vyjadrilo aspoň čiastočný nesúhlas s jeho výkonom. Podľa ďalšieho prieskumu vykonaného začiatkom augusta Zelenskému dôveruje 81 % ukrajinských občanov.
Autor článku využíva aj manipulatívnu techniku pokladania tzv. nabitých otázok, ktoré už vo svojom základe obsahujú určitý predpoklad. Pri otázke, prečo Zelenskyj od začiatku vojny neopustil Ukrajinu, sa napríklad pýta, či ukrajinský prezident „naozaj verí, že keby opustil Ukrajinu na 24 hodín, tak by sa krajina bez neho neobišla alebo nemôže opustiť Ukrajinu z iného „technického“ dôvodu“. Týmto spôsobom je čitateľom zreteľne podsúvaný konšpiračný naratív.
Infovojna a Aeronet dlhodobo šíria dezinformácie, konšpirácie a ruskú propagandu
Portály Infovojna a Aeronet patria medzi najznámejšie dezinformačné zdroje na Slovensku. Sú zaradené na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk.
Infovojna zároveň figuruje aj na zozname zdrojov, ktoré na Slovensku šíria kremeľskú propagandu a predstavujú veľkú hrozbu pre spoločnosť v informačnom priestore. Ten zostrojila analytická spoločnosť Gerulata Technologies.
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval niekoľko dní po začatí vojny na Ukrajine Infovojnu kvôli šíreniu škodlivého obsahu. Prevádzkovatelia stránky však stihli presunúť všetky služby do zahraničia a svoj obsah presunúť na doménu na Belize s koncovkou .bz. Vďaka tomu mohla Infovojna fungovať aj vtedy, keď ostatné zablokované portály nemohli vykazovať činnosť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/