Celoplošné testovanie nemá nič spoločné s koncentračnými tábormi

O Marianovi Kotlebovi a jeho odsúdení za použitie známej šifry s neonacistickým odkazom sme písali nedávno, pri téme nacizmu však líder extrémisticky ladenej ĽSNS ostáva. Na svojom Facebooku pred pár dňami zverejnil status, v ktorom kritizuje vládnu operáciu Spoločná zodpovednosť, a teda celoplošné testovanie Slovenska na koronavírus. Problematická je najmä fotka, ktorú ku statusu zavesil – jedná sa o fotografiu skupiny väzňov z nacistického koncentračného tábora.

Ohrozuje zdravie

Marian Kotleba je krajne pravicový politik, predseda Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Viackrát čelil stíhaniu za jeho extrémistické prejavy, navyše, bol lídrom politického hnutia Slovenská pospolitosť, ktoré bolo v roku 2006 rozpustené Najvyšším súdom SR. Dôvodom rozpustenia bol nesúlad programu strany s Ústavou SR, lebo obsahoval návrh tzv. stavovského zriadenia podľa vzoru vojnového Slovenského štátu.

Marian Kotleba svoje sociálne siete často využíva na šírenie konšpirácií a poloprávd. V septembri tohto roku zdieľal na Facebooku video, podľa ktorého bola pandémia vopred naplánovaná. Túto informáciu označil za dezinformáciu aj samotný Facebook. Okrem iného Kotleba tvrdil, že rúška ničia zdravie a že očkovaním majú byť do ľudí vpichované nanočipy. Sociológ Michal Vašečka považuje Kotlebovo podceňovanie koronavírusu či odmietanie rúšok za nebezpečné – ako líder štvrtej najsilnejšej politickej strany môže ovplyvniť (v tomto prípade aj ohroziť) desaťtisíce ľudí na Slovensku.

Taktiež treba pripomenúť, že Marian Kotleba vyštudoval pedagogiku a nemá kompetencie vyjadrovať sa k epidemiologickej situácii na Slovensku.

Armáda nerovná sa zastrašovanie

Z Kotlebovho statusu je ťažké overiť faktickosť informácií, keďže ide o zhluk subjektívnych názorov namierených proti vláde, ktoré nie sú podložené žiadnymi relevantnými dôkazmi či zdrojmi. Je pravdou, že návrh celoplošného testovania na prítomnosť koronavírusu v populácii bol vládou predstavený iba pred pár dňami a vzbudzoval veľa nezodpovedaných otázok. Ide o organizačne a finančne náročný úkon, avšak, počas komunitného šírenia je užitočným nástrojom na boj proti šíreniu nákazy. V spolupráci ministerstiev vznikla stránka www.somzodpovedny.sk, ktorá má za cieľ občanom celoplošné testovanie priblížiť a vysvetliť.

Marian Kotleba v statuse píše, že strana ĽSNS odmieta aby vláda obyvateľstvo podprahovo zastrašovala nasadením armády“. Avšak, za zastrašovanie možno považovať práve Kotlebov status.

Keďže ide o jednu z najväčších logistických operácií v modernej histórii Slovenska, prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva na území Slovenskej republiky zverila vláda do rúk rezortu obrany.

Pomáhať bude teda okrem zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov aj armáda, hasiči či policajti. V žiadnom prípade nejde o zámer vyvolať v spoločnosti strach, vojaci budú zabezpečovať logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Navyše, približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru zabezpečilo odbery v pilotnej časti testovania na Orave a v Bardejove.

Naložia nás na vlak?

Marian Kotleba v krátkom statuse využíva hneď niekoľko manipulačných techník. Najviditeľnejšou z nich je argument šikmou plochou – argumentačný klam, ktorý tvrdí, že malé kroky (v tomto prípade celoplošné testovanie populácie) nevyhnutne povedú k výrazne negatívnym dôsledkom – Čo bude ďalej? Rozdelia nás do skupín, a podľa výsledkov označia? Postavia nás k múru, alebo naložia na vlak?“. Kotleba tiež využíva techniku argumentum ad hominem, ktorou útočí na vládu bez reakcie na jej argumenty, prečo celoplošné testovanie treba zabezpečiť.

Pri vetách Plošné testovanie obyvateľov, a ešte s nasadením armády – to už naozaj nie je sranda! Bdejme!!!využíva techniku červený sleď, keď sa sústredí iba na armádu, ktorá bude pri testovaní prítomná. Odvracia tak pozornosť od podstaty celoplošného testovania – odhaliť čo najväčší počet nakazených a zabrániť tak prípadným úmrtiam.

Navyše, celoloplošné testovanie má slúžiť ako prevencia pred kolapsom nemocníc. Tie sa každým dňom zapĺňajú, k 25.10.2020 je v nemocniciach 891 hospitalizovaných, z toho 82 na JIS a 76 na pľúcnej ventilácii. 

Okrem iného v príspevku nájdeme techniku konfirmačné skreslenie, ktorou sa Marian Kotleba snaží zameriavať na informácie spôsobom, ktorý potvrdzuje predom vytvorené presvedčenie a predsudky. Vytvára naratív nebezpečného celoplošného testovania, ktoré bude sprevádzať armáda. Treba pripomenúť, že pilotné víkendové testovanie malo pokojný priebeh.

Audiovizuálne médiá

Dostávame sa k najproblematickejšej časti – obrázku väzňov v nacistickom koncentračnom tábore zo štyridsiatych rokov minulého storočia. Počas holokaustu zomrelo 6 miliónov Židov, jedná sa o jednu z najväčších brutalít v histórii ľudstva a Marian Kotleba očividne pripodobňuje nacistický režim k súčasnej parlamentnej demokracii na Slovensku. Zverejniť tak silnú fotografiu v súvislosti s celoplošným testovaním počas globálnej pandémie, kedy je spoločnosť vystrašená a polarizovaná je neakceptovateľné. I keď Marian Kotleba v statuse o koncentračných táboroch nepíše a celoplošné testovanie k nim neprirovnáva, z fotografie je jasné, kam statusom smeruje.

Celkové hodnotenie redakcie: 1/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi