Od svojho prvého zasadnutia v júni minulého roku čelil vyšetrovací výbor Snemovne reprezentantov niekoľkým pokusom o podkopanie integrity či znemožnenie vyšetrovania. Už pri samotnom zostavovaní vyšetrovacieho orgánu došlo k bojkotu zo strany republikánskych senátorov. Niektorí z republikánskych členov Kongresu dokonca začali výtržníkov, ktorí zaútočili na Kapitol, verejne označovať za politických väzňov.
V súčasnosti však výbor čelí odporu zo strany sociálnych sietí. Rola, ktorú internetové platformy zohrali pri organizovaní útoku, je pritom jedným z kľúčových aspektov celého prípadu. Jej objasnenie je nevyhnutné pre zabránenie podobným udalostiam v budúcnosti.
Práve sociálne siete ako Facebook či Twitter sa stali miestom, kde bývalý prezident Donald Trump a jeho podporovatelia šírili nepodložené a klamlivé tvrdenia o údajných volebných podvodoch, ktoré boli jednou zo zámienok pre útok na Kapitol.
Podľa analýzy The Washington Post a ProPublica kolovalo na Facebooku pred 6. januárom približne 650-tisíc príspevkov spochybňujúcich výsledky volieb a legitimitu Joe Bidena. Mnohé z príspevkov zároveň vyzývali k násilnostiam.
Predvolania pre zástupcov firiem
Zástupcovia spoločností Twitter, Reddit a materských spoločností Facebooku a YouTube nedávno obdržali od výboru predvolania k podaniu výpovede. Súčasťou predvolaní boli výzvy k spolupráci pri vyšetrovaní, nakoľko ich doterajšia súčinnosť bola údajne nedostatočná.
Dôvodom bola najmä nekompletnosť poskytovaných dát a neplnenie vopred dohodnutých termínov. Výbor požadované informácie a dáta stále nemá, napriek tomu, že o ne požiadal ešte v auguste.
Facebook aj YouTube tvrdenia o neadekvátnej spolupráci odmietajú. Hovorcovia prehlásili, že ich firmy sa aktívne podieľajú na vyšetrovaní a včas poskytujú všetky potrebné informácie. V podobnom duchu na otázky o predvolaní odpovedala aj hovorkyňa Redditu Sandra Chu. Hovorkyňa Twitteru sa k otázkam odmietla ďalej vyjadrovať.
Výboru došla trpezlivosť
Ešte v októbri sa predseda výboru Bennie Thompson v rozhovore pre CBS News vyjadril, že Facebook a ostatné spoločnosti s výborom spolupracujú. Podľa jeho slov sa platformy stali nástrojom, ktorý zneužili extrémisti na organizovanie násilností. Preto je potrebné identifikovať, ako k tomu došlo, a aké kroky firmy podnikli, aby podobným incidentom v budúcnosti dokázali zabrániť.
Po niekoľkých mesiacoch napätia však komisii zrejme došla trpezlivosť. Výsledkom tejto situácie sú spomínané predvolania, ktorými americkí zákonodarcovia donedávna len hrozili. Tento procedurálny nástroj totiž vnímajú ako poslednú možnosť na vynútenie dokumentácie od technologických firiem.
Výbor je zároveň presvedčený o tom, že firmy naďalej disponujú informáciami dôležitými pre vyšetrovanie, ktoré však odmietajú poskytnúť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/