Vojna na Ukrajine a boj v online priestore

Ukrajina využíva sociálne siete na rozšírenie povedomia o vojnovej situácii v krajine. Fotografie a videá pomáhajú pri šírení informácií a pri podnecovaní odporu, nakoľko zasiahli celosvetové publikum.

Na sociálnych sieťach sa objavuje množstvo virálnych príspevkov z rôznych miest Ukrajiny. Pre niektorých sa poskytovanie správ stalo doplnkovým bojom spolu s ukrajinskou armádou vo frontových líniách. Obrázky a informácie sa rýchlo šíria na Instagrame, Facebooku, Telegrame aj TikToku.

Virálnym sa stalo napríklad video, v ktorom vystrašené dievčatko spieva v úkryte pieseň Let it go alebo video z vystúpenia violončelistu v troskách zbombardovanej budovy.

Ukrajina zdieľa svetu aktuálne dianie v krajine

Zdieľanie správ z vojnových oblastí na sociálnych sieťach pomáha Ukrajine vytvoriť reálny obraz krajiny vo vojne, zatiaľ čo Rusko zaujalo postoj nemilosrdného agresora. Tento dojem posilňuje aj globálne odsúdenie a sankcie.

Účty ruskej vlády aktívne spochybňujú pravdivosť overených ukrajinských účtov, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach. Ukrajinská kríza však ukazuje, že Západ sa v posledných rokoch veľa naučil o boji proti ruskej propagande. Spoločnosti sociálnych médií sú skúsenejšie v odhaľovaní a odstraňovaní ruských dezinformácií. 

Potrebu ukázať svetu reálnu situáciu na Ukrajine cítia mnohí. Jednou z aktivistiek je aj Anastasia Magerramová. Tá spolu s kolegami situáciu pravidelne dokumentuje a zdieľa na sociálnych sieťach fotografie z nemocnice v Kyjeve.

Účty z nemocničného prostredia, ktoré ukazujú často v mučivých detailoch utrpenie ľudí, sa stali zdrojom dokumentácie pre celý svet. Na profile Anastasie Magerramovej sa objavila, dnes už celosvetovo známa, fotografia mladej matky Oľgy. Tá vlastným telom chránila svoje dieťa pred ostreľovaním. 

Pomoc v online priestore 

Občianske združenia a humanitárne organizácie so sídlom na Ukrajine ale aj mimo nej, zohrávajú dôležitú úlohu aj pri overovaní a šírení informácií. Stali sa takzvanou „armádou aktivistov“. 

Mnoho dobrovoľníkov prispieva k šíreniu informácií do sveta najmä prekladom vládnych vyjadrení do angličtiny, aby tak informovali celý svet. Patria medzi nich aj dobrovoľníci z mediálneho centra Promote Ukraine. Maryna Yaroshevych, vedúca advokácie pre toto centrum, sa vyjadrila, že sila niektorých obrázkov už prispela k tlaku verejnosti na sankcie voči Rusku. 

Príspevky samotných civilistov sa stávajú populárnejšími najmä kvôli odchodu novinárov z Ukrajiny kvôli ich vlastnej bezpečnosti. Medzinárodnými novinármi, ktorí v posledných týždňoch zostali na ukrajinskom území, bol aj tím agentúry Associated Press (AP). Napokon však museli  utiecť po tom, čo sa stali terčom ruských vojakov.

Tím novinárov bol z priestorov nemocnice v Mariupole zachránený ukrajinskými vojakmi. V rozhovore pre AP News video žurnalista Mstyslav Chernov povedal: „Podstúpili sme také riziko preto, aby sme mohli poslať svetu to, čo sme videli, a to Rusko nahnevalo natoľko, že nás prenasledovalo.“ Záchrana tímu AP bola pre Ukrajinu dôležitá najmä preto, aby neboli nútení poprieť ich prácu na Ukrajine a vyhlásiť ju za lož pred ruskými kamerami.

Joan Donovan, riaditeľka výskumu v Shorensteinovom centre pre médiá, politiku a verejnú politiku, povedala, že hoci sociálne médiá umožňujú šírenie dezinformácií, môžu byť aj zosilňovačom nevypočutých hlasov. Je teda dôležité, aby ľudia aj naďalej dokumentovali a šírili pravdivé informácie, a aby celosvetové publikum nestratilo o dianie na Ukrajine záujem. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/