V Rusku prebehli prvé voľby od začiatku agresie na Ukrajine. Nezaobišli sa bez podvodov

Ruskí občania si po prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine volili guvernérov, regionálnych poslancov a komunálnych poslancov. Nie po prvý raz boli voľby plné porušení volebného procesu ako napríklad vopred označené hlasovacie lístky či deravé volebné urny.

V Rusku sa od 9. do 11. septembra konali regionálne a miestne voľby. Podľa výsledkov, zverejnených 12. septembra, zvíťazili prevažne prokremeľskí kandidáti.

V 14 ruských regiónoch sa konali priame voľby guvernérov, zatiaľ čo v Adygejsku (autonómnej republike Ruskej federácie) poslanci zákonodarného zhromaždenia hlasovali o zvolení hlavy republiky. V šiestich regiónoch Ruska si voliči volili regionálne parlamenty.

Obyvatelia 12 krajov hlasovali za komunálnych poslancov. Vo voľbách mohli voliči využiť aj online volebný systém. Ten opozícia označuje za nespravodlivý, lebo tvrdí, že preferovaným kandidátom poskytuje výhodu.

Podľa oficiálnych údajov vo všetkých 14 regiónoch vyhrali prokremeľskí kandidáti na guvernéra, prevažne za Putinovu stranu Jednotné Rusko. Tieto výsledky nie sú žiadnym prekvapením.

Väčšina prominentných opozičných kandidátov vrátane tých úradujúcich bola tento rok z rôznych dôvodov diskvalifikovaná z kandidatúry. Mnohí boli zatknutí za to, že sa verejne postavili proti vojne na Ukrajine.

Napriek tomu niekoľko desiatok kresiel v obecných zastupiteľstvách získali kandidáti, ktorých podporili spolupracovníci väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného.

Odporcovia vojny na Ukrajine skončili zatknutí

Voľby ani tento rok neprebehli bez volebných podvodov. Nezávislé volebné monitorovacie hnutie Golos zaznamenalo viac ako 1700 takýchto porušení. Väčšina z nich sa vyskytla v Moskve.

V ôsmich regiónoch vrátane mesta Moskva mohli obyvatelia hlasovať online. Podľa ruskej Ústrednej volebnej komisie bol online volebný systém zasiahnutý kybernetickými útokmi. Hnutie Golos tvrdí, že výpadok trval približne 90 minút.

Počas trojdňového volebného obdobia bolo v Moskve nahlásených celkovo 10-tisíc útokov, zatiaľ čo šéfka Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová potvrdila viac ako 300 útokov z 10. až 11. septembra v ostatných regiónoch Ruska.

Podľa hnutia Golos, ktoré voľby sledovalo, čelili volební pozorovatelia, kandidáti a voliči psychickému nátlaku. Volebným pozorovateľom a členom volebných tímov kandidátov bolo zakázané fotografovať a natáčať vo volebných miestnostiach. 

Pozorovatelia mali tiež obmedzený prístup do volebných miestností a ohrozovali ich orgány činné v trestnom konaní. 19 osôb dokonca zatkla polícia prevažne kvôli nesúhlasným vyjadreniam k vojne na Ukrajine. Deviati z nich boli kandidáti a ďalší piati volební pozorovatelia.

„Spravodlivé“ hlasovanie

Podľa Golos bolo v meste Moskva hlásených viac porušení priebehu volieb ako v ktoromkoľvek inom regióne Ruska. Volební pozorovatelia hlásili „anomálie“ v údajoch o účasti voličov, nútené hlasovanie a problémy s hlasovaním na diaľku.

Niektorí voliči vrátane lídra strany Spravodlivé Rusko Sergeja Mironova nemohli hlasovať na pridelených volebných miestach. Buď systém zobrazoval, že už hlasovali alebo v zoznamoch voličov chýbali.

Objavila sa aj sieť telegramových kanálov, vytvorená 22. augusta špeciálne pri príležitosti nadchádzajúcich volieb. Kanály opakovane publikovali falošné správy o porušovaní volieb v moskovských volebných miestnostiach.

Telegramové kanály sa dokonca orientovali najmä na oblasti, v ktorých mali opoziční kandidáti vysoké šance na víťazstvo. Moskovská miestna volebná komisia tieto obvinenia poprela.

Znaky ovplyvňovania volieb zaznamenali v rôznych regiónoch. V Moskve sa objavili hlasovacie lístky s malými predtlačenými bodkami v začiarkavacom políčku vedľa kandidátov strany Jednotného Ruska.

V Saratovskej oblasti videli volebnú urnu s dostatočne veľkým otvorom, aby sa do nej zmestila ruka. To naznačuje možnú manipuláciu s hlasovacími lístkami.

Voľby robilo zraniteľnejšími voči podvodom aj dlhšie konanie počas troch dní, pretože pozorovatelia volieb nemohli zaistiť bezpečnosť hlasovania cez noc. Kritici tiež uviedli, že online hlasovanie uľahčilo falšovanie výsledkov.

Možné porušenia volebného procesu pripúšťa aj samotná Ústredná volebná komisia, ktorá oznámila, že počas prvých dvoch dní hlasovania dostala 93 správ o možnom porušení volieb.

Valerij Fadejev, šéf prezidentskej rady pre ľudské práva v Rusku, však tvrdil, že „väčšina správ o porušovaní volieb nemôže byť potvrdená.“ Doplnil tiež, že úradníci našli „iba malé porušenia, ktoré nemôžu ovplyvniť volebné výsledky“.

Aj Ella Pamfilovová napriek oznámeniam o porušení volieb 11. septembra povedala, že „pokiaľ ide o porušovanie pravidiel, víkendové voľby boli pomerne nudné“.

Správa hnutia Golos naopak označila voľby za „neslobodné a nerovné“ a uviedla, že „za týchto podmienok nemožno určiť skutočnú vôľu voličov“. Rôzne formy manipulácie volieb sú v autoritárskych režimoch bežné, a preto ani priebeh týchto ruských volieb nebol prekvapením.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/