Elon Musk, ktorý pred niekoľkými týždňami odkúpil sociálnu sieť Twitter za 44 miliárd dolárov, sa rozhodol pristúpiť k niekoľkým zmenám fungovania siete. Začiatkom novembra spustila sociálna sieť Twitteri službu, v rámci ktorej si môžu dať používatelia overiť účet za poplatok osem dolárov mesačne.
V čase, keď Twitter Elonovi Muskovi nepatril, bol systém udeľovania „modrej fajky“ značiacej dôveryhodnosť účtu odlišný. Získanie overenia na Twitteri podmieňovalo potvrdenie osobnej totožnosti, existencia aktívneho účtu na Twitteri, a taktiež odoslanie žiadosti o posúdenie overeného používateľa.
Symbol tak získali len skutočné účty osobností známe z politického, kultúrneho a športového sveta ako aj rôzne organizácie či účty inštitúcií.
Snaha spraviť Twitter demokratickejším
Elon Musk nebol zástancom pôvodného systému overovania účtov. Označil ho dokonca za „systém pánov a roľníkov“ a rozsiahle zmeny, ktoré po jeho príchode vykonal, odôvodnil ako prospešné v rámci „vyššej demokratizácie platformy“.
Twitter mal pred jeho príchodom takmer 423-tisíc overených používateľov, z ktorých mnoho patrilo novinárom z celého sveta. Po spustení nového systému došlo postupne k vytvoreniu veľkého množstva účtov, ktoré sa vydávali za originálne účty politikov, športovcov, umelcov či medzinárodných korporácií.
Používatelia vytvárajúci takéto falošné účty sa dokonca rozhodli vydávať aj za spoločnosti Tesla či SpaceX, ktoré patria práve Muskovi. Krátko po spustení služby za poplatok, bol uverejnený tweet z falošného účtu údajného Georgea Busha. V ňom autor uvádza, že mu „chýba zabíjanie Iračanov“ a veta bola sprevádzaná smajlíkom so smutným výrazom.
Zatiaľ čo falošné účty Georgea Busha, LeBrona Jamesa či Tonyho Blaira boli neskôr pozastavené, ďalšie zostali naďalej aktívne, vrátane falošného profilu Tesly. Na ňom sa objavila správa, že „druhá Tesla zasiahla Svetové obchodné centrum“.
Twitter ovládol zmätok
Chaos a očividné využívanie nedostatkov nového systému sa nezaobišlo ani bez vyjadrenia samotného Muska. Na svojom oficiálnom účte napísal, že „podvádzanie ľudí nie je v poriadku“.
Pred niekoľkými dňami Federálna obchodná komisia USA (FTC) uviedla, že sleduje Twitter s „hlbokým znepokojením“ po tom, ako bolo niekoľko predstaviteľov zodpovedných za monitorovanie, moderovanie obsahu a dodržiavanie komunitných predpisov vyhodených, čo vyvolalo ďalšie pochybnosti o schopnosti spoločnosti dodržiavať regulačné nariadenia.
Zmätok vyskytujúci sa v posledných dňoch na Twitteri môže prispieť aj k neistote či obavám inzerentov o budúcnosť známej platformy pod vedením Elona Muska.
Spoločnosti General Motors, Audi a General Mills pozastavili reklamy na platforme, pokiaľ nedôjde k objasneniu zmien v pravidlách moderovania platformy. Navyše, skupina aktivistov za občianske práva s názvom #StopToxicTwitter vyzvala aj ďalšie globálne spoločnosti na pozastavenie reklám na Twitteri.
Onedlho sám Musk tweetoval, že bol „zaznamenaný značný pokles“ príjmov z reklamy. Aktivistov z radov občianskych skupín pritom obvinil zo snahy zničiť slobodu prejavu v Amerike.
Muskov začiatok v znamení hromadných výpovedí
Zmena systému overovania používateľských účtov Twitteru nebola jedinou reformou od začiatku Muskovho vedenia. Elon Musk začal niekoľko dní pred voľbami do amerického Kongresu prepúšťať stovky zamestnancov Twitteru. Na sociálnej sieti skončili kľúčoví zamestnanci, ktorí sa venovali americkým voľbám či moderácii obsahu.
Mnohí prepustení zamestnanci pracovali na pozíciách zaoberajúcich sa verejnou politikou, dôverou, bezpečnosťou, komunikáciou či marketingom. Podľa osoby blízkej spoločnosti, ktorá chcela zostať v anonymite, bola prepustená polovica tímu, vrátane členov, ktorí overovali účty politikov.
Elon Musk krátko po svojom nástupe do riadiacej funkcie vyhodil takmer 50 % celkového počtu zamestnancov Twitteru. Približne 3700 osôb tak prišlo o prácu.
Technologický miliardár sa napriek vykonaným zmenám vyjadril, že zásady spoločnosti týkajúce sa moderovania obsahu a dezinformácií zostali v platnosti.
Úprava fungovania
Pred niekoľkými dňami uviedol Musk na svojom twitterovom profile, že vedie rozhovory s predstaviteľmi občianskej spoločnosti o tom, ako bude Twitter pokračovať v boji proti nenávisti a obťažovaniu.
Elon Musk tvrdil, že Twitter žiadnemu odstránenému účtu neumožní vrátiť sa na platformu, kým nebude jasne definovaný proces fungovania účtov na platforme. Ten podľa neho môže trvať aj niekoľko týždňov.
Počas rokovaní sa zmienil o úmysle vytvorenia rady pre moderovanie obsahu na Twitteri, ktorá by zahŕňala zástupcov s rôznorodými názormi. Medzi nich by mala patriť aj skupina občianskych aktivistov zastupujúcich práva skupín, ktoré čelia nenávistným prejavom vo zvýšenej miere.
Podľa Muska sa z Twitteru nemôže stať slobodný priestor, v ktorom sa dá vyjadriť akýkoľvek názor, bez následkov. Okrem dodržiavania zákonov dodáva, že Twitter musí byť „ústretový a prístupný pre všetkých“. Jeho snahou je vytvoriť z Twitteru platformu menej závislú na inzerciách, pričom budúcnosť vidí v predplatnom svojich služieb.
Na druhú stranu je Elon Musk odborníkmi kritizovaný pre svoju prílišnú snahu spraviť Twitter slobodnejším a otvorenejším. Platforma má byť symbolom slobody prejavu. To však môže viesť k zvýšenej miere šírenia dezinformácií, ktoré majú potenciál ohroziť celú spoločnosť. Demonštráciou možných budúcich problémov sú práve novovzniknuté falošné účty na Twitteri, na ktorých sa objavili rôzne kontroverzné a nepravdivé tweety.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/