Podľa zákonov v Taliansku je občanom umožnené voliť prostredníctvom pošty v prípade, že sa nachádzajú mimo Talianska aspoň tri mesiace z pracovných, študijných, zdravotných alebo iných dôvodov.
V nedávnych predčasných parlamentných voľbách sa na toto hlasovanie poštou viazali klamlivé naratívy. Na sociálnej sieti Facebook sa šírili najmä falošné videá. Jedno z nich obsahovalo nepravdivý naratív, že z hlasovania boli neprávom vylúčené dve populistické strany.
Muž vo videu po otvorení obálky vo volebnej miestnosti ukazoval zoznam strán na hlasovacích lístkoch. Kandidáti zo strán Torniamo alla Contituzione, Italexit a Vita boli podľa videa z lístkov odstránení.
Všetky zmienené politické strany sú známe populizmom a euroskeptickou rétorikou. V minulosti tiež zdieľali vyvrátené konšpiračné teórie.
Údajne vylúčené strany nezískali podpisy ku kandidatúre
K celej tejto operácii sa vyjadril aj taliansky generálny konzulát so sídlom vo Švajčiarskom Lugane. Ten tvrdí, že spomínané populistické strany nezískali dostatočný počet voličských podpisov, aby splnili požiadavky na kandidatúru pre hlasovanie poštou.
Politické strany, ktoré by podľa talianskej legislatívy mohli byť uvedené na zozname hlasovania cez poštu v zahraničí, musia splniť podmienku získania 500 až 1000 podpisov v každom z regiónov. V prípade predčasných parlamentných volieb však počet potrebných podpisov klesol na 250.
Politická strana Vita uviedla tento fakt na svojom Facebooku. V príspevku potvrdila, že nezískala potrebný počet podpisov, aby sa mohla uchádzať o hlasy voličov hlasujúcich poštou. Vyjadrenie politickej strany dosvedčuje, že absencia strany na volebnom lístku bola legitímna.
Nepravdivé facebookové video
Používateľ Facebooku na klamlivom videu okrem iného tvrdil, že v zalepenej obálke bol priložený zoznam kandidátov stredoľavej Demokratickej strany (Partito Democratico, PD). Zo záberov na videu bolo vidieť, že už tesne pred začatím natáčania bol list otvorený, čo zvýšilo pochybnosti jeho výroku.
Okrem toho facebookový používateľ obhajoval svoje tvrdenie tým, že list bol odoslaný jeho manželke, avšak na záberoch je na obálke viditeľné jeho meno. Obvineniu z manipulácie volebnými lístkami v danom videu tak chýba dôveryhodnosť.
Navyše, predstaviteľ PD Luciano Vecchi vo svojom vyjadrení video spochybnil, s tým, že bolo podľa neho nepodložené.
Vzostup euroskeptických strán v Taliansku
Údajná „manipulácia“ hlasovania poštou sa mala dotknúť najmä populistických a euroskeptických strán.
Naratívom euroskepticizmu sa však prezentovala pred voľbami aj pravicová národne-konzervatívna politická strana Bratia Talianska (Fratelli d’Italia, FdI), na ktorej čele stojí nová premiérka Giorgia Meloniová. Strane sa v nedávnych voľbách podarilo získať celkovo najvyšší počet hlasov.
Meloniová nie je v politike začiatočníčkou, keďže sa politicky angažuje už od začiatku 90-tych rokov. V danom období pôsobila v neofašistickom politickom krídle Mladý front. V súčasnosti označuje svoj politický projekt ako tradičný a konzervatívny.
Meloniová patrí k pomerne kontroverzným politickým osobnostiam, keďže v minulosti obhajovala talianskeho fašistického vodcu Benita Mussoliniho. Zahraničnými médiami je označovaná za krajnú pravičiarku s vyhranenými názormi voči LGBT komunite.
Okrem iného je tiež oponentkou eutanázie či interupcií a jej politická agenda vylučuje možnosť manželského zväzku medzi osobami rovnakého pohlavia či adopcií týmito pármi. Na jej účet boli smerované výhrady pre sklony ku xenofóbii a islamofóbii. Ako ohrozenie bezpečnosti Talianska tiež prezentuje multikulturalizmus.
Napriek jej snahám o pozitívnejšie vzťahy s Ruskom Meloniová vyhlásila, že bude podporovať západnú politiku voči Ukrajine v záujme ochrany talianskej ekonomiky. Otázne však je, či by podobný naratív v tejto súvislosti prezentovala aj v prípade záruky neodstrihnutia finančných príspevkov z Európskej únie.
Po voľbách panujú obavy z krajne pravicovej politiky
V rámci talianskej politickej scény možno pozorovať významný progres euroskeptických a krajne pravicových strán kontinuálne. Jednou z takýchto strán sú práve Bratia Talianska na čele s Meloniovou.
Voľby v Taliansku preto pritiahli pozornosť celej Európy a opätovne otvorili diskusiu o vzmáhaní krajnej pravice v modernej politike. Rovnako je možné sledovať časté prepojenie medzi krajnou pravicou a alternatívnou mediálnou scénou, resp. dezinformačnými aktérmi, čo bolo typické aj v prípade týchto volieb.
Dezinformátori v talianskom informačnom priestore totiž zámerne zavádzali verejnosť správami, že pred konaním parlamentných volieb došlo k manipulovaniu hlasovania poštou. Nejde o nový naratív, v prípade Talianska ale usiloval o podporu krajne pravicových politických subjektov na úkor Demokratickej strany.
Primárnym nástrojom v kontexte klamlivých správ a dezinformácií bola viktimizácia pravicových subjektov, ktorým mal byť uberaný priestor a z volebných lístkov mali byť neprávom odstránené. Podľa všetkého taktika šírenia týchto naratívov smerovaná na volebný elektorát zabrala.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/